Kölndə Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü anılıb
29 fevral, 2024Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə əlaqədar Almaniyanın Köln şəhərində anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Almaniyanın Köln, Bonn, Düsseldorf, Troisdorf şəhərlərindən olan soydaşlarımız iştirak edib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir Azərbaycanın Dövlət Himni ilə başlayıb. Daha sonra Vətənin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların və Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov tədbir iştirakçılarına Ali Baş Komandan İlham Əliyevin suverenliyimizi tam bərpa etdikdən sonrakı dövrdə diaspor siyasətindəki prioritetləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Komitə sədri hər il olduğu kimi, bu il də diaspor təşkilatları tərəfindən “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq təbliğat və təşviqat kampaniyası çərçivəsində çoxsaylı tədbirlərin həyata keçirildiyini, dünya ictimaiyyətinin məlumatlandırıldığını bildirib. Bir neçə gün öncə Köln Katedralı önündə 200-dən çox diaspor nümayəndəsinin iştirakı ilə baş tutmuş aksiyanı xatırladan Komitə sədri Almaniyada yaşayan soydaşlarımızın Azərbaycanın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında həmişə xüsusi fəallıq göstərdiyini vurğulayıb.
Daha sonra Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin sədri Nuran Abdullayev çıxış edərək, Azərbaycanın qan yaddaşı olan Xocalı qətliamının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən insanlıq əleyhinə cinayət aktı olduğunu, bu cinayəti törədənlərin gec-tez beynəlxalq hüquq qarşısında cavab verəcəklərini bildirib.
Tədbir iştirakçılarından Avropa Azərbaycan Mərkəzinin sədri Zaur Əliyev, sədr müavini Sərdar Əliyev, əslən Ağdamdan olan və ailə üzvlərini I Qarabağ müharibəsində itirmiş, “Qarabağ” FK-nin sabiq oyunçusu, hazırda Almaniyada yaşayan həmyerlimiz Vüqar Cəfərov, eləcə də alman tarixçi və musiqişünas Anja Bel, Alman–Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həmsədri Altay Rüstəmli çıxış edib, Xocalı faciəsinin ermənilərin zaman-zaman azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdikləri soyqırımı siyasətinin ən acı səhifələrindən biri olduğunu söyləyiblər.
Tədbirin bədii hissəsində Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının üzvü Səbinə Məmmədova pianoda, Vahid Məmmədov tarda həzin musiqilər ifa edib.
Sonra erməni vandallarına qarşı döyüşən qəhrəman oğullarımızdan bəhs edən “Oğul” sənədli filmi numayiş etdirilib. Yekunda tədbir iştirakçılarına soyqırımı ilə bağlı məlumatlandırıcı bukletlər və döş nişanları təqdim edilib.

В Кельне отмечена 32-я годовщина Ходжалинского геноцида
В связи с 32-й годовщиной Xoджалинского геноцида в германском городе Кельн состоялось мероприятие почтения памяти.
В церемонии приняли участие наши соотечественники из германских городов Кельн, Бонн, Дюссельдорф, Тройсдорф. Мероприятие, организованное Альянсом азербайджанцев Германии при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, началось государственным гимном Азербайджана. Затем минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность Родины, и жертв Ходжалинского геноцида.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, выступая на мероприятии, довел до внимания участников церемонии приоритеты в диаспорской политике в период после полного восстановления Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым нашего суверенитета. Председатель комитета отметил, что в нынешнем году, как всегда, диаспоральные организации проводят многочисленные мероприятия в рамках агитационно-пропагандистской кампании “Справедливость к Xoджалы”, информируют мировую общественность. Напомнив о состоявшейся несколько дней назад перед Кельнским собором акции с участием более 200 представителей диаспоры, председатель комитета подчеркнул, что наши соотечественники, проживающие в Германии, всегда проявляли особую активность в доведении до мировой общественности правового дела Азербайджана.
Выступивший затем председатель правления Альянса азербайджанцев Германии Нуран Абдуллаев сказал, что Ходжалинская резня – память крови Азербайджана, является учиненным армянскими вооруженными силами актом преступления против человечности, что зачинщики этого преступления рано или поздно ответят перед международным правом.
Участники мероприятия – председатель Центра азербайджанцев Европы Заур Алиев, заместитель председателя Сардар Алиев, уроженец Агдама, потерявший членов семьи в I Карабахской войне, бывший игрок ФК “Карабах”, проживающий в настоящее время в Германии, наш соотечественник Вугар Джафаров, а также немецкий историк и музыковед Анжа Бель, сопредседатель Германо-азербайджанского дома культуры Алтай Рустамли констатировали, что Ходжалинская резня является одной из самых горьких страниц, политики геноцида, время от времени осуществляемой армянами против азербайджанцев.
В художественной части мероприятия член Альянса азербайджанцев Германии Сабина Мамедова (фортепиано) и Вахид Мамедов (тар) исполнили грустную музыку.
Затем был показан документальный фильм “Сын”, повествующий о наших отважных сынах, сражавшихся с армянскими вандалами. В заключение участникам мероприятия были розданы информационные буклеты и нагрудные знаки, связанные с геноцидом.