İtaliyada “Qarabağdan İtaliyaya: Azərbaycan xalçası” adlı sərgi keçiriləcək
24-25 may 2025-ci il tarixində İtaliyanın Cassine şəhərində yerləşən “Palazzo Guerrina” Mədəniyyət Mərkəzində “Qarabağdan İtaliyaya: Azərbaycan xalçası” adlı sərgi keçiriləcək. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, tanınmış tədqiqatçı Elnarə Rəsulovanın şəxsi kolleksiyasına daxil olan Qarabağ xalçaları bu tədbirdə ilk dəfə İtaliya ictimaiyyətinə təqdim ediləcək.
Əsrlərin dərinliklərindən süzülərək gələn Qarabağ xalçaları sərgidə yalnız sənət əsəri kimi deyil, həm də mədəniyyətin daşıyıcısı və yaddaşın qoruyucusu kimi təqdim olunacaq.  Rənglərin, naxışların və ilmələrin dili ilə danışan bu nadir eksponatlar Azərbaycan xalqının tarixinin və ruhunun inikasıdır. Eyni zamanda, Azərbaycan mədəni irsinin sərhədləri aşaraq qlobal miqyasda təqdim olunması istiqamətində atılan mühüm addımdır.
Sərgi Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu, Cassine Bələdiyyəsi və bir sıra özəl şirkətlərin dəstəyi ilə gerçəkləşəcək.
Qeyd edək ki, bu cür tədbirlərin keçirilməsi Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin və incəsənətinin, o cümlədən xalçaçılığının təbliği, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından olduqca faydalıdır.

В Италии пройдет выставка под названием “Из Карабаха в Италию: азербайджанский ковер”
24-25 мая 2025 года в Культурном центре “Palazzo Guerrina”, расположенном в итальянском городе Кассине, пройдет выставка под названием “Из Карабаха в Италию: азербайджанский ковер”. На нынешнем мероприятии итальянской общественности впервые будут представлены карабахские ковры, входящие в личную коллекцию члена Союза художников Азербайджана, известного исследователя Эльнары Расуловой.
Карабахские ковры, как драгоценность из глубины веков, будут представлены на выставке не только как произведения искусства, но и как носители культуры и хранители памяти. Эти уникальные экспонаты, говорящие языком цветов, узоров и петель, являются отражением истории и духа азербайджанского народа. В то же время это – важный шаг, направленный на представление культурного наследия Азербайджана в глобальном масштабе без границ.
Выставка будет проведена при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры, муниципалитета Кассине и ряда частных компаний.
Отметим, что проведение таких мероприятий чрезвычайно полезно с точки зрения пропаганды богатого культурного наследия и искусства, в том числе ковроткачества Азербайджана, доведения до мировой общественности реалий нашей страны.