Helsinki Azərbaycan Evində icma üzvləri ilə görüş keçirilib
Finlandiyanın Helsinki şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində bu ölkədə yaşayan soydaşlarımızla görüş keçirilib.
Görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev təmsil etdiyi qurumun layihələri barədə məlumat verib, Finlandiyadakı icmanın və Azərbaycan Evinin diaspor siyasətinə verdiyi töhfələri dilə gətirib. Dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evlərinin mədəniyyətimizin və tariximizin təbliğində, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.  Prezident İlham Əliyevin xaricdəki azərbaycanlılara ana dilini unutmamaları ilə bağlı tövsiyəsini də xatırladıb.
Azərbaycan Respublikasının Norveç, İsveç, Finlandiya və Danimarkadakı Səfirliyinin birinci katibi Əsgər Nağıyev Skandinaviya ölkələrindəki icmamızın fəallığından və Azərbaycan Evinin uğurlu işindən danışıb.
Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Finlandiya üzrə koordinatoru, Helsinki Azərbaycan Evinin rəhbəri Ülviyyə Cabbarova evin və həftəsonu məktəbinin fəaliyyəti barədə məlumat verib, Finlandiyadakı Azərbaycan icmasına göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlığını ifadə edib.
Həftəsonu məktəbinin Azərbaycan dili müəllimi Aytən Bəşirova şagirdlərin ana dilində təhsil almağa böyük maraq göstərdiklərini və onların sıralarının get-gedə daha da genişləndiyini bildirib.
Azərbaycan Evinin nəzdindəki həftəsonu məktəbinin şagirdlərinin xüsusi proqramla çıxışından sonra “Bülbül” ana dili kitabı təqdim olunub. Kitabın müəllifi, Londonda yaşayan soydaşımız Emiliya Cəbrayılova yeni nəşr haqqında məlumat verib. Görüş iştirakçıları belə bir kitabın hazırlanmasını müsbət qiymətləndirib, kitabın azərbaycanlı uşaqların ana dilini öyrənmələrinə xüsusi bir töhfə olduğunu qeyd ediblər.
İcma görüşündə Skandinaviya AKŞ-nin Finlandiya üzrə yeni koordinatoru seçilib. Daha sonra “Finlandiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti”nin sədri Təranə Nəzərovaya təltif olunduğu “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.

В Доме Азербайджана в Хельсинки состоялась встреча с членами общины
В Доме Азербайджана, функционирующем в столице Финляндии Хельсинки, состоялась встреча с нашими соотечественниками, проживающими в этой стране.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджана и почтения минутой молчания светлой памяти шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев рассказал о проектах представляемой им структуры, отметил вклад общины и Дома Азербайджана в Финляндии в диаспорскую политику. Он подчеркнул, что дома Азербайджана, осуществляющие деятельность в различных странах мира, представляют особое значение в пропаганде нашей культуры и истории, доведении до мировой общественности правды о нашей стране, напомнил рекомендации Президента Ильхама Алиева о том, что азербайджанцы за рубежом не должны забывать родной язык.
Первый секретарь посольства Aзербайджанской Республики в Норвегии, Швеции, Финляндии и Дании Аскер Нагиев коснулся активности нашей общины в скандинавских странах и успешной работы Дома Азербайджана.
Координатор Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Финляндии, руководитель Дома Азербайджана в Хельсинки Ульвийя Джаббарова говорила о деятельности дома и его школы, выразила Азербайджанскому государству признательность за поддержку, оказываемую азербайджанской общине в Финляндии.
Учитель азербайджанского языка воскресной школы Айтен Баширова довела до внимания, что учащиеся проявляют большой интерес к получению образования на родном языке, что их число постепенно увеличивается.
После того, как учащиеся воскресной школы при Доме Азербайджана выступили со специальной программой, состоялась презентация книги по родному языку “Бюльбюль”. Автор книги, наша соотечественница Эмилия Джебраилова, живущая в Лондоне, рассказала о новом издании. Участники встречи позитивно оценили подготовку такой книги, сказали, что она служит особым вкладом в изучение азербайджанскими детьми родного языка.
На встрече с общиной был избран новый координатор КС скандинавских азербайджанцев по Финляндии. Затем председателю “Общества дружбы Финляндия-Азербайджан” Tаране Назаровой была вручена присужденная ей медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.