Helsinki Azərbaycan Evində icma üzvləri ilə görüş keçirilib
Finlandiyanın Helsinki şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində bu ölkədə yaşayan soydaşlarımızla görüş keçirilib.
Görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev təmsil etdiyi qurumun layihələri barədə məlumat verib, Finlandiyadakı icmanın və Azərbaycan Evinin diaspor siyasətinə verdiyi töhfələri dilə gətirib. Dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evlərinin mədəniyyətimizin və tariximizin təbliğində, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.  Prezident İlham Əliyevin xaricdəki azərbaycanlılara ana dilini unutmamaları ilə bağlı tövsiyəsini də xatırladıb.
Azərbaycan Respublikasının Norveç, İsveç, Finlandiya və Danimarkadakı Səfirliyinin birinci katibi Əsgər Nağıyev Skandinaviya ölkələrindəki icmamızın fəallığından və Azərbaycan Evinin uğurlu işindən danışıb.
Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Finlandiya üzrə koordinatoru, Helsinki Azərbaycan Evinin rəhbəri Ülviyyə Cabbarova evin və həftəsonu məktəbinin fəaliyyəti barədə məlumat verib, Finlandiyadakı Azərbaycan icmasına göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlığını ifadə edib.
Həftəsonu məktəbinin Azərbaycan dili müəllimi Aytən Bəşirova şagirdlərin ana dilində təhsil almağa böyük maraq göstərdiklərini və onların sıralarının get-gedə daha da genişləndiyini bildirib.
Azərbaycan Evinin nəzdindəki həftəsonu məktəbinin şagirdlərinin xüsusi proqramla çıxışından sonra “Bülbül” ana dili kitabı təqdim olunub. Kitabın müəllifi, Londonda yaşayan soydaşımız Emiliya Cəbrayılova yeni nəşr haqqında məlumat verib. Görüş iştirakçıları belə bir kitabın hazırlanmasını müsbət qiymətləndirib, kitabın azərbaycanlı uşaqların ana dilini öyrənmələrinə xüsusi bir töhfə olduğunu qeyd ediblər.
İcma görüşündə Skandinaviya AKŞ-nin Finlandiya üzrə yeni koordinatoru seçilib. Daha sonra “Finlandiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti”nin sədri Təranə Nəzərovaya təltif olunduğu “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.

Helsinki Azerbaijan House hosted a meeting with members of the Azerbaijani community
A meeting was held at the Helsinki Azerbaijan House in Finland with Azerbaijanis residing in the country.
The meeting began with the performance of the Azerbaijani national anthem and a moment of silence in honor of the martyrs.
Elshad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora briefed about the committee’s projects, highlighting the significant contributions of both the Azerbaijani community in Finland and the Azerbaijan House to the development of diaspora policy. He emphasized the important role of the Azerbaijan Houses operating around the world, in promoting the nation's culture and history, as well as conveying the truths about Azerbaijan to the international community. He also recalled President Ilham Aliyev's advice to Azerbaijanis living abroad not to forget their mother tongue.
Askar Naghiyev, First Secretary at the Azerbaijani Embassy in Norway, Sweden, Finland, and Denmark, spoke about the activities of Azerbaijani communities in the Nordic countries and the successful operations of the Azerbaijan House.
Ulviyya Jabbarova, Coordinator of the Coordination Council of Azerbaijanis in Scandinavia for Finland and Head of the Azerbaijan House in Helsinki, informed in detail about the activities of the house and weekend school. She expressed her gratitude to the Azerbaijani government for its support of the Azerbaijani community in Finland.
Aytan Bashirova, an Azerbaijani language teacher at the weekend school, reported a growing interest among students in learning their native language, with a growing number of students enrolling.
Following a special performance by the students of the weekend school at the Azerbaijan House, a book titled "Bulbul" was introduced. Emilia Jabrayilova, the book’s author, an Azerbaijani expatriate residing in London provide information about the new publication. Participants praised the book, recognizing it as a valuable contribution to teaching Azerbaijani children their mother tongue.
At the meeting, a new coordinator for the Coordination Council of Azerbaijanis in Scandinavia for Finland was elected. Subsequently, Tarana Nazarova, Chairperson of the Finland-Azerbaijan Friendship Society, was awarded the medal of the Republic of Azerbaijan "For service in Diaspora activity".
It should be noted that currently, there are 30 Azerbaijan Houses operating in 19 countries around the world.