Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə 2023-cü ildə Misirdə keçirilmiş müsabiqələrin təşkilatçı və qalibləri ilə görüş olub
10 may, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə 2023-cü ildə Misirdə keçirilən müsabiqələrin təşkilatçı və qalibləri ilə görüşüb.
Qonaqları Bakıda salamlamaqdan məmnun olduğunu deyən sədr iki ölkə arasında əlaqələrin getdikcə dərinləşdiyini bildirib, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Misir-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin birgə keçirdiyi müsabiqələrin əhəmiyyətinə toxunub, Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr, Azərbaycan evləri, Koordinasiya şuraları və Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Ermənistanın Azərbaycana təcavüzünün torpaqlarımızın 20 faizinin işğal olunması və 1 milyon insanın yurd-yuvasından didərgin düşməsi ilə nəticələndiyini, 30 illik işğala 44 gün ərzində son qoyulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, xarici qonaqların, xüsusən müsəlman ölkələrinin vətəndaşalrının Qarabağda dini və mədəniyyət abidələrinə qarşı erməni vandalizminin nəticələri ilə tanış olması Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması yolunda mühüm addımdır.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən qonaqlar Misir-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan dili kurslarında dilimizə yiyələndiklərini, nəticədə Azərbaycan və bütövlükdə türk dünyasının mədəniyyətinə çıxış əldə etdiklərini bildiriblər. Ermənilər tərəfindən Şuşa şəhərində törədilmiş vandalizm aktlarını pisləyən misirli qonaqlar Şuşaya səfər etdiklərini və burada aparılan bərpa-yenidənqurma işlərinin sürətinə heyran qaldıqlarını vurğulayıblar.
Sonda qonaqlara xatirə hədiyyələri, Misir-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin və Misirdə Azərbaycan diasporunun sədri, tədqiqatçı-alim Seymur Nəsirova isə “Heydər Əliyevin 100 illiyi” xatirə medalı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Komitənin dəstəyi ilə təşkil olunan, 5-9 may tarixini əhatə edən səfərin məqsədi Misir Ərəb Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, misirli gənclərin Vətənimizin qədim tarixi və zəngin mədəniyyəti ilə yaxından tanışlığıdır. Səfər çərçivəsində misirli qonaqlar Şuşa şəhərində və Bakının bir sıra görməli yerlərində olub, Fəxri Xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.

Состоялась встреча с организаторами и победителями конкурсов, проведенных в 2023 году в Египте по случаю 100-летия Гейдара Алиева
10 мая, 2024Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с организаторами и победителями конкурсов, проведенных в 2023 году в Египте по случаю 100-летия со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Отметив, что рад приветствовать гостей в Баку, председатель подчеркнул постепенное углубление связей между двумя странами, коснулся значения конкурсов, организованных Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с Обществом дружбы Египет-Азербайджан, говорил о направлениях деятельности комитета, реализованных проектах, домах Азербайджана, координационных советах и работе азербайджанской диаспоры. Он сказал, что агрессия Армении против Азербайджана привела к оккупации 20 процентов наших земель и изгнанию 1 миллиона человек из родных очагов, что в течение 44 дней был положен конец 30-летней оккупации, констатировал, что ознакомление зарубежных гостей, в частности, граждан мусульманских стран, с последствиями армянского вандализма против религиозных и культурных памятников в Карабахе является важным шагом на пути доведения до мира азербайджанских реалий.
Гости, поблагодарив за радушный прием, сообщили, что изучают наш язык на курсах азербайджанского языка, функционирующих при Обществе дружбы Египет-Азербайджан, это позволяет получить выход на культуру Азербайджана и тюркского мира в целом. Осудив акты вандализма, совершенные армянами в городе Шуша, египетские гости довели до внимания, что совершили поездку в Шушу и были восхищены темпами проводимых здесь работ по восстановлению и реконструкции.
В заключение гостям были вручены памятные подарки, а председателю Общества дружбы Египет-Азербайджан и азербайджанской диаспоры в Египте, ученому-исследователю Сеймуру Насирову – памятная медаль “100-летие Гейдара Алиева”.
Отметим, что цель поездки с 5 по 9 мая, организованной при поддержке комитета, заключается в укреплении связей между Арабской Республикой Египет и Азербайджанской Республикой, обстоятельном ознакомлении египетской молодежи с древней историей и богатой культурой нашей Родины. В рамках поездки египетские гости побывали в городе Шуша, ознакомились с рядом достопримечательностей Баку, посетили могилу великого лидера Гейдара в Аллее почетного захоронения и Шехидляр хиябаны.