Ukraynadakı diaspor rəhbəri medalla təltif olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Ukrayna Azərbaycanlıları Konqresinin İvano-Frankovsk vilayəti diaspor təşkilatının rəhbəri Mətləb Nəcəfovu qəbul edib.
Komitə sədri xaricdəki Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu vurğulayıb. Soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği, zəngin mədəni irsimizin və mədəniyyətimizin tanıdılması istiqamətindəki fəallığını yüksək qiymətləndirib. Ölkələr arasında qarşılıqlı münasibətlərin inkişafında diasporun əhəmiyyətli rol oynadığını qeyd edib və gələcək fəaliyyətlə bağlı tövsiyələrini nəzərə çatdırıb.
Sonra Mətləb Nəcəfova "Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə" Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib.
Soydaşımız fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını bildirib. O, gələcəkdə də ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı, diasporumuzun fəaliyyətinin daha mütəşəkkil olması naminə səylərini əsirgəməyəcəyini söyləyib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Mətləb Nəcəfov 2000-ci ildən Ukrayna Azərbaycanlıları Konqresinin İvano-Frankovsk vilayəti diaspor təşkilatının rəhbəridir. O, Rusiya-Ukrayna münaqişəsi dövründə bir çox soydaşlarımıza yardım edib.

Руководителю диаспоры в Украине вручена медаль
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов принял руководителя Ивано-Франковской областной диаспорской организации Конгресса азербайджанцев Украины Метлеба Наджафова.
Председатель комитета подчеркнул, что Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан ханым Алиева уделяют внимание азербайджанским сообществам, нашим соотечественникам за рубежом. Он высоко оценил тесную интеграцию земляков в местное общество, их активность, направленную на пропаганду азербайджанских реалий, популяризацию нашего богатого культурного наследия и культуры, отметил важную роль диаспоры в развитии взаимоотношений между странами и довел до внимания рекомендации, связанные с дальнейшей деятельностью.
Затем Метлебу Наджафову была вручена медаль Азербайджанской Республики "За заслуги в диаспорской деятельности".
Наш соотечественник выразил Азербайджанскому государству глубокую признательность за высокую оценку его работы. Oн сказал, что и впредь приложит все усилия для развития двусторонних отношений между странами, еще более организованной деятельности нашей диаспоры.
Отметим, что Метлеб Наджафов с 2000 года является руководителем Ивано-Франковской областной диаспорской организации Конгресса азербайджанцев Украины. В период российско-украинского конфликта он оказал помощь многим нашим соотечественникам.