Budapeşt Korvinus Universitetində Azərbaycan guşəsi
Budapeşt Korvinus Universitetində keçirilən “Mədəniyyət Günü” adlı tədbirdə Azərbaycanın zəngin mədəni irsi nümayiş olunub.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin, Gənclərin İnteqrasiyası və İnkişafı Assosiasiyasının (AYİD) və azərbaycanlı tələbələrin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə qurulan Azərbaycan guşəsi iştirakçıların xüsusi marağına səbəb olub. Guşədə ölkəmizə məxsus milli geyimlər, ənənəvi rəqs nümunələri və zəngin kulinariya mədəniyyəti nümayiş etdirilib.
Budapeşt Korvinus Universitetinin rektoru Bruno van Pottelsberghe də Azərbaycan stendini ziyarət edərək ölkəmizin zəngin mədəni irsi ilə yaxından tanış olub. O, milli mətbəximizə aid müxtəlif təamlardan dadıb, Azərbaycan mədəniyyətinin rəngarəngliyini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra azərbaycanlı tələbələrin ifasında “Mirzəyi”, “Sarı gəlin” və “Uzundərə” rəqsləri tədbirə xüsusi rəng qatıb.
Soydaşlarımızın fəal iştirakı ilə keçirilən tədbir Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq mühitdə tanıdılmasına və mədəni əlaqələrin genişləndirilməsinə mühüm töhfə verib.

Уголок Азербайджана в будапештском Университете Корвина
На мероприятии под названием “День культуры”, проведенном в будапештском Университете Корвина, состоялась демонстрация богатого культурного наследия Азербайджана.
Вечер был организован посольством Азербайджанской Республики в Венгрии совместно с Ассоциацией интеграции и развития молодежи (AYID) и азербайджанскими студентами.
Созданный на мероприятии уголок Азербайджана вызвал особый интерес у участников. В уголке были представлены национальные костюмы нашей страны, образцы традиционных танцев и богатая кулинарная культура.
Ректор будапештского Университета Корвина Бруно ван Поттельсберге также посетил стенд Азербайджана и обстоятельно ознакомился с богатым культурным наследием нашей страны. Он попробовал различные блюда национальной кухни и высоко оценил разнообразие азербайджанской культуры.
Затем азербайджанские студенты исполнили танцы “Мирзаи”, “Сары гялин” и “Узундере”, что придало мероприятию особый колорит.
Вечер, проведенный при активном участии наших соотечественников, внес важный вклад в популяризацию азербайджанской культуры в международной среде и расширение культурных связей.