Budapeşt Korvinus Universitetində Azərbaycan guşəsi
Budapeşt Korvinus Universitetində keçirilən “Mədəniyyət Günü” adlı tədbirdə Azərbaycanın zəngin mədəni irsi nümayiş olunub.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin, Gənclərin İnteqrasiyası və İnkişafı Assosiasiyasının (AYİD) və azərbaycanlı tələbələrin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə qurulan Azərbaycan guşəsi iştirakçıların xüsusi marağına səbəb olub. Guşədə ölkəmizə məxsus milli geyimlər, ənənəvi rəqs nümunələri və zəngin kulinariya mədəniyyəti nümayiş etdirilib.
Budapeşt Korvinus Universitetinin rektoru Bruno van Pottelsberghe də Azərbaycan stendini ziyarət edərək ölkəmizin zəngin mədəni irsi ilə yaxından tanış olub. O, milli mətbəximizə aid müxtəlif təamlardan dadıb, Azərbaycan mədəniyyətinin rəngarəngliyini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra azərbaycanlı tələbələrin ifasında “Mirzəyi”, “Sarı gəlin” və “Uzundərə” rəqsləri tədbirə xüsusi rəng qatıb.
Soydaşlarımızın fəal iştirakı ilə keçirilən tədbir Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq mühitdə tanıdılmasına və mədəni əlaqələrin genişləndirilməsinə mühüm töhfə verib.

Azerbaijani Corner at Corvinus University of Budapest
Azerbaijan’s rich cultural heritage was showcased during the “Culture Day” event held at Corvinus University of Budapest.
The event was jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Hungary, the Youth Integration and Development Association (AYID), and Azerbaijani students.
The Azerbaijani corner set up at the event attracted special interest from participants. The corner featured Azerbaijani national costumes, traditional dance performances, and the country’s rich culinary culture.
Bruno van Pottelsberghe, Rector of Corvinus University of Budapest, also visited the Azerbaijani stand and learned more about Azerbaijan’s rich cultural heritage. He sampled various dishes from Azerbaijani national cuisine and highly appreciated the diversity of Azerbaijani culture.
Subsequently, performances of the 'Mirzayi,' 'Sari Gelin,' and 'Uzundara' dances by Azerbaijani students added a special vibrancy to the event.
The event, held with the active participation of our compatriots, made an important contribution to promoting Azerbaijani culture internationally and expanding cultural ties.