“Qafqazın iki müstəqil səsi”
Gürcüstanın Marneuli şəhərində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Evi” və Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzinin (GAİM) birgə təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə 28 May - Azərbaycanın Müstəqillik Günü və 26 May – Gürcüstanın Müstəqillik Gününə həsr olunan “Qafqazın iki müstəqil səsi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Gürcüstan Parlamentinin deputatı Zaur Darğallı, Marneuli meri Daur İsmayılov, Dmanisi meri Koba Muradaşvili, yerli özünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşları, Bütün Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin müftisi Etibar Eminov, yerli ictimaiyyət nümayəndələri, ziyalılar və gənclər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Gürcüstanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
“Azərbaycan Evi”nin və GAİM-in direktoru Məhəbbət İmanov Azərbaycan və Gürcüstan arasında formalaşan dostluq və strateji tərəfdaşlığın önəmini vurğulayıb, hər iki ölkənin müstəqillik bayramlarının birgə qeyd edilməsinin xalqlarımızı birləşdirən qarşılıqlı ehtiramın və ümumi dəyərlərin bariz ifadəsi olduğunu bildirib.
Gürcüstan Parlamentinin deputatı Zaur Darğallı 26 və 28 may tarixlərinin Azərbaycan və Gürcüstan xalqlarının azadlıq, dövlətçilik və milli iradə yolunda əldə etdiyi tarixi nailiyyətlərin simvolu olduğunu deyib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Gürcüstanın sabiq Prezidenti Eduard Şevardnadzenin dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində göstərdikləri tarixi xidmətləri xatırladıb.
Marneuli meri Daur İsmayılov və Dmanisi meri Koba Muradaşvili müstəqilliyin xalqların ən böyük sərvəti olduğunu bildirib, Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq, qarşılıqlı etimad və strateji əməkdaşlığın regionun inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıblar.
Bütün Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin müftisi Etibar Eminov müstəqillik, birlik və həmrəyliyin cəmiyyətlərin inkişafında mühüm əhəmiyyət daşıdığını, Azərbaycan-Gürcüstan qardaşlığının xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma və etimadın daha da güclənməsinə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin bədii hissəsində GAİM-in nəzdində fəaliyyət göstərən “Sarvan” folklor ansamblının təqdimatında Azərbaycan və gürcü milli rəqsləri nümayiş olunub. Tanınmış ifaçılar Şaban Məmmədov, İamze Jgeli, Ramin Pirməmmədov və aşıq Nərgiz Mehdiyevanın ifaları tədbirə şən ab-hava qatıb.

“Two independent voices of the Caucasus”
An event entitled “Two Independent Voices of the Caucasus”, dedicated to May 28 – Independence Day of Azerbaijan and May 26 – Independence Day of Georgia, was held through the joint initiative and organization of the Azerbaijan House operating in Marneuli, Georgia, and the Integration Centre for Azerbaijanis of Georgia (GAIM), with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by Member of the Parliament of Georgia Zaur Darghalli, Mayor of Marneuli Daur Ismayilov, Mayor of Dmanisi Koba Muradashvili, representatives of local self-government bodies, Mufti of the Administration of All Muslims of Georgia Etibar Eminov, members of the local community, intellectuals, and young people.
The national anthems of Azerbaijan and Georgia were performed at the beginning of the event.
Director of the Azerbaijan House and GAIM Mahabbat Imanov highlighted the importance of the friendship and strategic partnership established between Azerbaijan and Georgia. He noted the joint celebration of the independence days of both countries as a clear expression of the mutual respect and shared values that unite the two peoples.
Member of the Parliament of Georgia Zaur Darghalli stated that May 26 and May 28 symbolize the historic achievements of the Georgian and Azerbaijani peoples on their path toward freedom, statehood, and national self-determination. He also recalled the historic contributions of National Leader Heydar Aliyev and former President of Georgia Eduard Shevardnadze to strengthening bilateral relations and expanding cooperation between the two countries.
Mayor of Marneuli Daur Ismayilov and Mayor of Dmanisi Koba Muradashvili emphasized that independence is the greatest treasure of any nation and underlined that the friendship, mutual trust, and strategic cooperation between Azerbaijan and Georgia make a significant contribution to regional development.
Mufti of the Administration of All Muslims of Georgia Etibar Eminov stressed the importance of independence, unity, and solidarity in the development of societies, noting that the Azerbaijani-Georgian brotherhood serves to further strengthen mutual understanding and trust between the two peoples.
The artistic part of the event featured performances of Azerbaijani and Georgian national dances by the Sarvan Folklore Ensemble, operating under GAIM. Performances by renowned artists Shaban Mammadov, Iamze Jgeli, Ramin Pirmammadov, and ashig Nargiz Mehdiyeva added a festive atmosphere to the celebration.