“Qafqazın iki müstəqil səsi”
Gürcüstanın Marneuli şəhərində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Evi” və Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzinin (GAİM) birgə təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə 28 May - Azərbaycanın Müstəqillik Günü və 26 May – Gürcüstanın Müstəqillik Gününə həsr olunan “Qafqazın iki müstəqil səsi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Gürcüstan Parlamentinin deputatı Zaur Darğallı, Marneuli meri Daur İsmayılov, Dmanisi meri Koba Muradaşvili, yerli özünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşları, Bütün Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin müftisi Etibar Eminov, yerli ictimaiyyət nümayəndələri, ziyalılar və gənclər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Gürcüstanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
“Azərbaycan Evi”nin və GAİM-in direktoru Məhəbbət İmanov Azərbaycan və Gürcüstan arasında formalaşan dostluq və strateji tərəfdaşlığın önəmini vurğulayıb, hər iki ölkənin müstəqillik bayramlarının birgə qeyd edilməsinin xalqlarımızı birləşdirən qarşılıqlı ehtiramın və ümumi dəyərlərin bariz ifadəsi olduğunu bildirib.
Gürcüstan Parlamentinin deputatı Zaur Darğallı 26 və 28 may tarixlərinin Azərbaycan və Gürcüstan xalqlarının azadlıq, dövlətçilik və milli iradə yolunda əldə etdiyi tarixi nailiyyətlərin simvolu olduğunu deyib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Gürcüstanın sabiq Prezidenti Eduard Şevardnadzenin dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində göstərdikləri tarixi xidmətləri xatırladıb.
Marneuli meri Daur İsmayılov və Dmanisi meri Koba Muradaşvili müstəqilliyin xalqların ən böyük sərvəti olduğunu bildirib, Azərbaycan və Gürcüstan arasında dostluq, qarşılıqlı etimad və strateji əməkdaşlığın regionun inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıblar.
Bütün Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin müftisi Etibar Eminov müstəqillik, birlik və həmrəyliyin cəmiyyətlərin inkişafında mühüm əhəmiyyət daşıdığını, Azərbaycan-Gürcüstan qardaşlığının xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma və etimadın daha da güclənməsinə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin bədii hissəsində GAİM-in nəzdində fəaliyyət göstərən “Sarvan” folklor ansamblının təqdimatında Azərbaycan və gürcü milli rəqsləri nümayiş olunub. Tanınmış ifaçılar Şaban Məmmədov, İamze Jgeli, Ramin Pirməmmədov və aşıq Nərgiz Mehdiyevanın ifaları tədbirə şən ab-hava qatıb.

Действующие в грузинском городе Марнеули “Дом Азербайджана" и Центр интеграции азербайджанцев Грузии (ЦИAГ) инициировали и организовали при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой мероприятие под названием “Два независимых голоса Кавказа”, посвященное 28 Мая - Дню независимости Азербайджана и 26 Мая – Дню независимости Грузии.
В церемонии приняли участие депутат парламента Грузии Заур Даргаллы, мэр Марнеули Даур Исмайлов, мэр Дманиси Коба Мурадашвили, сотрудники органов местного самоуправления, муфтий Управления мусульман всея Грузии Этибар Эминов, представители местной общественности, интеллигенция и молодежь.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и Грузии.
Директор Дома Азербайджана и ЦИАГ Мохаббат Иманов подчеркнул значение дружбы и стратегического партнерства между Азербайджаном и Грузией, отметил, что совместное проведение праздников независимости обеих стран служит наглядным выражением взаимного уважения и общих ценностей, объединяющих наши народы.
Депутат парламента Грузии Заур Даргаллы сказал, что 26 и 28 мая являются символом исторических достижений народов Азербайджана и Грузии на пути к свободе, государственности и национальной воле. Он напомнил об исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева и бывшего Президента Грузии Эдуарда Шеварднадзе в деле укрепления межгосударственных связей и расширения сотрудничества.
Мэр Марнеули Даур Исмайлов и мэр Дманиси Коба Мурадашвили констатировали, что независимость является величайшим достоянием народов, довели до внимания, что дружба, взаимное доверие и стратегическое сотрудничество между Азербайджаном и Грузией вносят важный вклад в развитие региона.
Муфтий Управления мусульман всея Грузии Этибар Эминов подчеркнул, что независимость, единство и солидарность представляют важное значение для развития обществ, что азербайджано-грузинское братство служит дальнейшему укреплению взаимопонимания и доверия между народами.
В художественной части мероприятия действующий при ЦИАГ фольклорный ансамбль “Сарван”, представил азербайджанские и грузинские национальные танцы. Выступление известных исполнителей Шабана Мамедова, Иамзе Жгели, Рамина Пирмамедова и ашуга Наргиз Мехтиевой создали на церемонии праздничную атмосферу.