Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib
Laçında təşkil olunmuş “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə V Yay Düşərgəsinin qısa xülasəsini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev çıxış edərək V Yay Düşərgəsinin Azərbaycanın dilbər guşələrindən olan Laçında keçirilməsinin önəmindən danışıb və bu düşərgənin gənclərin yaddaşında silinməz izlər buraxacağına inandığını bildirib. Laçının ilk dəfə olaraq dünyanın 60 ölkəsindən gələn qonağa ev sahibliyi etdiyini vurğulayıb. Ənənə halını alan Yay düşərgələrinin xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin vətənlə əlaqələrini möhkəmlətmək və öz soykökünə, mədəniyyətinə bağlılığını qoruyub saxlamaq məqsədi daşıdığını söyləyib, gəncləri diaspor fəaliyyətində və Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğində fəal olmağa çağırıb. Sədr müavini bu cür tədbirlərin vətənpərvər gənclərin informasiya müharibəsində üstünlük qazanmasında, eyni zamanda dezinformasiyaların qarşısının alınmasında çox ciddi rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin rəsmisi Hüseyn Quliyev düşərgənin Laçında keçirilməsinin böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O bildirib ki, dünyanın 60 ölkəsindən 115 gəncin Laçında olması, düşərgədə iştirak etməsi çox qürurverici bir hadisədir. Hüseyn Quliyev bu cür tədbirlərin gələcəkdə də Laçında keçiriləcəyinə ümidini ifadə edib.
Sonra düşərgə iştirakçılarına sertifikatlar, breyn rinq və futbol oyunlarının qaliblərinə mükafatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, avqustun 1-dən 7-dək davam edən və diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsində dünyanın 60 ölkəsindən 115 gənc iştirak edib. Onların sırasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri yer alıb.

The official Closing ceremony of the 5th Summer Camp of Diaspora Youth has been held
The official Closing ceremony of the “Youth for a Green World” 5th Summer Camp for Diaspora Youth organized in Lachin has been taken place.
First, video reflecting a brief summary of 5th Summer Camp has been showcased.
Then, the deputy chairman of the State Committee on Work with Diaspora Elshad Aliyev has spoken about the importance of holding the 5th Summer Camp in Lachin, one of the charming corners of Azerbaijan, and he has expressed his belief that this camp would leave an indelible mark on the memories of the participants. He has emphasized that Lachin has hosted guests from 60 countries around the world for the first time. He has stated that these summer camps, which have become a tradition, aim to strengthen the ties of Azerbaijani youth living abroad with the motherland and to preserve their attachment to their roots and culture, and has called on the youth to be active in diaspora activities and the promoting the Azerbaijani truths. The deputy chairman has highlighted that such events play a very important role in helping patriotic youth gain an advantage in the information war and in preventing disinformation.
An official representative of the Special Representative Office of the President of the Azerbaijan Republic in Lachin district, Huseyn Guliyev has emphasized the great significance of holding the camp in Lachin. He has noted that having 115 youth from 60 countries around the world in Lachin, participating in the camp is a very proud event. Huseyn Guliyev has expressed his hope that such events will be held in Lachin in the future.
Subsequently, the camp participants has been presented with certificates, brain rings and prizes for the winners of football games.
It should be noted that 115 youth from 60 countries around the world have participated in the 5th Summer Camp of Diaspora Youth, which lasted from August 1 to 7 and is considered one of the most magnificent projects in the history of diaspora. Among them were both Azerbaijanis living in various countries around the world and representatives of nations that have friendly relations with Azerbaijan.