Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib
Laçında təşkil olunmuş “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə V Yay Düşərgəsinin qısa xülasəsini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev çıxış edərək V Yay Düşərgəsinin Azərbaycanın dilbər guşələrindən olan Laçında keçirilməsinin önəmindən danışıb və bu düşərgənin gənclərin yaddaşında silinməz izlər buraxacağına inandığını bildirib. Laçının ilk dəfə olaraq dünyanın 60 ölkəsindən gələn qonağa ev sahibliyi etdiyini vurğulayıb. Ənənə halını alan Yay düşərgələrinin xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin vətənlə əlaqələrini möhkəmlətmək və öz soykökünə, mədəniyyətinə bağlılığını qoruyub saxlamaq məqsədi daşıdığını söyləyib, gəncləri diaspor fəaliyyətində və Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğində fəal olmağa çağırıb. Sədr müavini bu cür tədbirlərin vətənpərvər gənclərin informasiya müharibəsində üstünlük qazanmasında, eyni zamanda dezinformasiyaların qarşısının alınmasında çox ciddi rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyinin rəsmisi Hüseyn Quliyev düşərgənin Laçında keçirilməsinin böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O bildirib ki, dünyanın 60 ölkəsindən 115 gəncin Laçında olması, düşərgədə iştirak etməsi çox qürurverici bir hadisədir. Hüseyn Quliyev bu cür tədbirlərin gələcəkdə də Laçında keçiriləcəyinə ümidini ifadə edib.
Sonra düşərgə iştirakçılarına sertifikatlar, breyn rinq və futbol oyunlarının qaliblərinə mükafatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, avqustun 1-dən 7-dək davam edən və diaspor tarixinin möhtəşəm layihələrindən biri hesab olunan Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsində dünyanın 60 ölkəsindən 115 gənc iştirak edib. Onların sırasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri yer alıb.

Состоялась официальная церемония закрытия V Летнего лагеря диаспорской молодежи
Состоялась официальная церемония закрытия организованного в Лачине V Летнего лагеря диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира”.
Сначала был показан видеоролик, отражающий краткий обзор V Летнего лагеря.
Выступивший затем заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев говорил о значении проведения V Летнего лагеря в одном из живописных уголков Азербайджана – Лачине и выразил уверенность в том, что нынешний лагерь оставит неизгладимый след в памяти молодежи. Он подчеркнул, что Лачин впервые принял гостей, приехавших из 60 стран мира, отметил, что летние лагеря преследуют цель укрепления связей проживающей за рубежом азербайджанской молодежи с родиной, сохранения ее привязанности к своим корням, культуре, призвал молодежь к активности в диаспорской деятельности и пропаганде азербайджанских реалий. Заместитель председателя довел до внимания, что подобные мероприятия играют весьма серьезную роль в получении патриотической молодежью преимущества в информационной войне, а также предотвращении дезинформации.
Официальное лицо Специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе Гусейн Гулиев сказал, что проведение лагеря в Лачине имеет большое значение. Oн констатировал, что пребывание в Лачине и участие в лагере 115 представителей молодежи из 60 стран мира является событием, вызывающим чувство гордости. Гусейн Гулиев выразил надежду, что подобные мероприятия будут проводиться в Лачине и впредь.
Затем были вручены сертификаты участникам лагеря и награды победителям брейн-ринга и футбольных матчей.
Отметим, что в V Летнем лагере диаспорской молодежи, продолжавшемся с 1 по 7 августа и считающемся одним из грандиозных проектов в истории диаспоры, приняли участие 115 представителей молодежи из 60 стран. Среди них находились как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану.