Dövlət Komitəsinin sədri İsrail Knessetində görüşlər keçirib
İsraildə səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bu ölkənin bir sıra rəsmi şəxsləri ilə görüşlər keçirib.
İsrail Knessetində baş tutan görüşlərdə İsrailin maliyyə naziri Aviqdor Liberman, kənd təsərrüfatı və kənd yerlərinin inkişafı naziri Oded Forer, Yerusəlim məsələləri və irsi üzrə, eləcə də mənzil və tikinti üzrə nazir Elkin Zeev, Elina Bordaç Yalovanın rəhbərlik etdiyi İsrail-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri, “İsrail Bizim Evimiz” partiyasının baş direktoru İnna Zilberqerts, Akko şəhər merinin birinci müavini, Yəhudi Milli Fondunun törəmə təşkilatı olan “Neimanuta” şirkətinin rəhbəri Zeev Noymann iştirak ediblər.
Görüşlərdə Azərbaycan diasporunun İsraildə fəaliyyəti, Azərbaycan-İsrail əməkdaşlığı, Qarabağın bərpa-quruculuq prosesinə investisiyaların cəlb olunması üçün səylər və imkanlar, gələcək layihələr müzakirə olunub. Ölkəmizdən köçmüş yəhudilərin Azərbaycanla bağlı xoş təəssüratlarının İsraildə vətənimizin multikultural və tolerantlıq dəyərləri haqqında çox müsbət rəy yaratdığı diqqətə çatdırılıb.

Председатель Государственного комитета провел встречи в Кнессете Израиля
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, находящийся с визитом в Израиле, провел встречи с рядом официальных лиц этой страны.
Во встречах, состоявшихся в Кнессете Израиля, приняли участие министр финансов Израиля Авигдор Либерман, министр сельского хозяйства и развития сельских районов Одед Форер, министр по делам Иерусалима и наследия и министр жилищного строительства Элькин Зеев, члены межпарламентской группы дружбы Израиль-Азербайджан во главе с Элиной Бардач-Яловой, генеральный директор партии “Наш дом Израиль” Инна Зильбергерц, первый заместитель мэра города Акко, руководитель компании “Нейманута”, являющейся дочерней организацией Еврейского национального фонда, Зеев Нойман.
На встречах обсуждались деятельность азербайджанской диаспоры в Израиле, азербайджано-израильское сотрудничество, усилия и возможности для привлечения инвестиций к восстановительно-созидательному процессу в Карабахе, дальнейшие проекты. Было отмечено, что приятные впечатления выехавших из нашей страны евреев, связанные с Азербайджаном, создали в Израиле весьма позитивное мнение о мультикультуральных и толерантных ценностях нашей родины.