Laçında keçirilən V Yay Düşərgəsinin açılış mərasimində xalça sərgisi keçirilib
“Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin Laçında baş tutan V Yay Düşərgəsinin rəsmi açılış mərasimində xalça sərgisi keçirilib.
Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə reallaşan sərgidə Quba, Şirvan, Gəncə, Qazax, Qarabağ və Bakı xalçaçılıq məktəblərində, xüsusilə də Laçında toxunan qədim və müasir xalçalar nümayiş olunub.
Düşərgə iştirakçılarına Azərbaycan xalqının milli mədəniyyət tarixində özünəməxsus yer tutan və qədim tarixə malik olan Azərbaycan xalçaçılıq sənəti haqqında ətraflı məlumat verilib. Ölkəmizin zəngin milli-mədəni irsini nümayiş etdirən xalça sərgisi gənclərin böyük marağına səbəb olub.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin elmi katibi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Xədicə Əsədova və sərginin təşkilatçısı, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Sərgilər sektorunun müdiri, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, əslən laçınlı Elnarə Rəsulova qeyd ediblər ki, sərginin təşkilində məqsəd diaspor gənclərinə xalça sənətinin dəyərini və qədim tarixini təbliğ etmək, Azərbaycan xalçaları haqqında bilgiləndirməkdir.

На церемонии открытия V Летнего лагеря диаспорской молодежи состоялась выставка ковра
На официальной церемонии открытия V Летнего лагеря диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира” состоялась выставка ковра.
На выставке, организованной Национальным музеем ковра, были представлены старинные и современные ковры, вытканные в Губинской, Ширванской, Гянджинской, Газахской, Карабахской и Бакинской школах ковроткачества, в частности, в Лачине.
Участники лагеря были подробно проинформированы об азербайджанском ковровом искусстве, занимающем особое место в истории национальной культуры азербайджанского народа и обладающем древней историей. Выставка ковра, демонстрирующая богатое культурное наследие нашей страны, вызвала большой интерес у молодежи.
Ученый секретарь Азербайджанского национального музея ковра, доктор философии по искусствоведению, заслуженный работник культуры Хадиджа Асадова и организатор выставки, заведующая сектором выставок Азербайджанского национального музея ковра, член Союза художников Азербайджана, уроженка Лачина Эльнара Расулова отметили, что цель организации выставки заключается в пропаганде среди диаспорской молодежи ценности и древней истории коврового искусства, приобщении ее к знаниям об азербайджанских коврах.