Laçında keçirilən V Yay Düşərgəsinin açılış mərasimində xalça sərgisi keçirilib
“Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin Laçında baş tutan V Yay Düşərgəsinin rəsmi açılış mərasimində xalça sərgisi keçirilib.
Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə reallaşan sərgidə Quba, Şirvan, Gəncə, Qazax, Qarabağ və Bakı xalçaçılıq məktəblərində, xüsusilə də Laçında toxunan qədim və müasir xalçalar nümayiş olunub.
Düşərgə iştirakçılarına Azərbaycan xalqının milli mədəniyyət tarixində özünəməxsus yer tutan və qədim tarixə malik olan Azərbaycan xalçaçılıq sənəti haqqında ətraflı məlumat verilib. Ölkəmizin zəngin milli-mədəni irsini nümayiş etdirən xalça sərgisi gənclərin böyük marağına səbəb olub.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin elmi katibi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Xədicə Əsədova və sərginin təşkilatçısı, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Sərgilər sektorunun müdiri, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, əslən laçınlı Elnarə Rəsulova qeyd ediblər ki, sərginin təşkilində məqsəd diaspor gənclərinə xalça sənətinin dəyərini və qədim tarixini təbliğ etmək, Azərbaycan xalçaları haqqında bilgiləndirməkdir.

The carpet exhibition has been held at the opening ceremony of the 5th Summer Camp in Lachin
The carpet exhibition has been held at the official opening ceremony of "Youth for a Green World" 5th Summer Camp of Diaspora Youth in Lachin.
The exhibition, organized by the National Carpet Museum, featured ancient and modern carpets woven in the carpet-weaving schools of Quba, Shirvan, Ganja, Gazakh, Karabakh, and Baku, especially those from Lachin.
The participants of the camp have been provided with detailed information about the Azerbaijani carpet weaving art, which has a special place in the national cultural history of the Azerbaijani people and has an ancient history. The carpet exhibition, showcasing the rich national and cultural heritage of our country, has attracted the great interest of young people.
The scientific secretary of the Azerbaijan National Carpet Museum, Doctor of Philosophy in Art Studies, Honored Culture Worker Khadija Asadova, and the organizer of the exhibition, head of the Exhibitions Department of the Azerbaijan National Carpet Museum, member of the Union of Azerbaijan Artists, originally from Lachin Elnara Rasulova noted that the purpose of organizing the exhibition is to promote the value and ancient history of carpet weaving to diaspora youth and to inform them about Azerbaijani carpets.