Azərbaycanlı UFC döyüşçüsü Nazim Sadıxov rusiyalı rəqibi ilə qarşılaşacaq
Noyabrın 11-də Nyu-Yorkda yerləşən məşhur Madison Square Garden (MSG) idman kompleksində keçiriləcək UFC-295 yarışında azərbaycanlı UFC döyüşçüsü Nazim Sadıxov da iştirak edəcək. Onun rəqibi rusiyalı döyüşçü Vyaçeslav Borşçev olacaq.
Döyüş ərəfəsində Nazim Sadıxov “The All Star” proqramının aparıcısı Con Hyon Ко-ya müsahibə verib. Müsahibə zamanı o, zəngin mədəniyyətə və qonaqpərvərliyə malik Azərbaycandan olduğunu, tarixi vətənində olarkən təlim-məşq təcrübəsindən, ölkəmizdəki istedadlı idmançılardan və UFC-295 yarışında iştirakından danışıb.
Qeyd edək ki, Borşçev qələbələrini Kalinka rəqsi ilə qeyd etməyi xoşlayır. Rəqibinin bu şakərinə Nazim Sadıxov belə münasibət bildirib: “Noyabrın 11-də biz “Kalinka” deyil, “Qaytağı”nı rəqs edəcəyik”.
Sadıxovun peşəkar MMA-da 9 qələbəsi, 1 məğlubiyyəti var. Vyaçeslav Borşçevin UFC-də 7 qələbəsi, 3 məğlubiyyəti var.
İdmançının atası Əzim Sadıxov bildirib ki, əfsanəvi MSG-də iştirak etmək oğlunun çoxdankı arzusudur və noyabrın 11-də ABŞ-da yaşayan bütün soydaşlarımızın döyüşçümüzə mənəvi dəstək göstərməsini istəyir: “Bu, nəhəng fürsətdir. Nazim Azərbaycanı təmsil edir. İnşallah, biz böyük qələbə qazanarıq”.
Nazim Sadıxov 6 yaşı olanda ailəsi Bakıdan ABŞ-ın ən böyük meqapolisi hesab olunan Nyu-York şəhərinə köçüb. Uşaq yaşlarından karate, daha sonra MMA ilə məşğul olmağa başlayıb. 16 avqust 2022-ci ildə UFC prezidentinin qarşısında yüngül çəkidə əfqan əsilli MMA döyüşçüsü Əhməd Həsənzadə ilə “Contender Series 2022” yarışmasında qarşılaşıb və kifayət qədər təsirli qalibiyyəti sayəsində UFC ilə müqavilə bağlayıb.
O, ABŞ-da qazandığı bütün qələbələrini tarixi vətəni olan Azərbaycana həsr edir və hər yarışın sonunda üçrəngli bayrağımızı dalğalandırır.

The Azerbaijani UFC fighter will meet his Russian opponent in New York
Azerbaijani UFC fighter Nazim Sadikhov will take part in UFC-295 Championship, to be held on November 11, 2023 at the famous Madison Square Garden (MSG) sports complex in New York. His opponent will be Russian fighter Vyacheslav Borshchev.
On the eve of the fight, Nazim Sadikhov gave an interview to John Hyon Ko, the host of “The All Star” program. During the interview, he spoke about his motherland- Azerbaijan, a country with a rich culture, about his training experience, about the talented athletes of our country, and about his participation in the UFC-295 Championship.
Nazim hopes to celebrate his victory over Borshchev with “Gaitagi” dance.
Sadikhov has 9 wins and 1 loss in professional MMA. Vyacheslav Borshchev has 7 wins and 3 losses in the UFC.
The athlete's father, Azim Sadikhov, has told that participating in the legendary MSG was his son's long-held dream, and he wants all our compatriots living in the United States to support him on November 11: “This is a huge opportunity. Nazim represents Azerbaijan. Hopefully, we will gain a big victory”.
When Nazim Sadikhov was 6 years old, his family moved from Baku to New York, the largest metropolis of the United States. He has received karate and MMA classes since his childhood. On August 16, 2022, he met Ahmed Hassanzadeh, a lightweight MMA fighter of Afghan origin in the “Contender Series 2022” competition, and thanks to his impressive victory he could sign a contract with the UFC.
He dedicates all his victories to his historical homeland Azerbaijan and waves tricolor Azerbaijani flag at the end of every race.