Texasda 28 May – Müstəqillik Günü qeyd olunub
ABŞ-nin Texas ştatının Hyuston şəhərində 28 May - Müstəqillik Günü qeyd olunub. “Amerika Azərbaycan İnteqrasiya Mərkəzi”nin təşkilatçılığı, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutan tədbirə Azərbaycan icması, yerli hökumət üzvləri və digər xalqların nümayəndələri qatılıb.
Tədbirdə Azərbaycanın tarixi və müstəqilliyini əks etdirən sənədli film nümayiş olunub. Azərbaycan Respublikasının ABŞ-də fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xəzər İbrahimin Azərbaycan icmasına ünvanlanan təbrik videosu yayımlanıb.
Texasın Fort Bend bölgəsinin komissarı Andy Meyers Fort Bend ərazisində 28 May tarixinin “Azərbaycanın Müstəqillik Günü” elan olunmasını açıqlayıb. Bununla bağlı bəyannamə imzalayan mer sənədi Hyustonda yaşayan soydaşımız, “ABŞ-Azərbaycan İnteqrasiya Mərkəzi”nin rəhbəri Samir Novruzova təqdim edib.
Tədbirin ikinci hissəsində soydaşımız Sevinc Hüseynova “Müstəqillik - təfəkkürün gücü” (“Independence - power of the mindset”) mövzusunda çıxış edib. O, müstəqillik təfəkkürünün gücləndirilməsində gənc nəslin azad düşüncə ilə yetişdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

В Texaсе отмечено 28 Maя – День независимости
В городе Хьюстон американского штата Техас отмечено 28 Maя – День независимости. В мероприятии, организованном “Aмерикано-азербайджанским центром интеграции” при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие азербайджанская община, члены местного правительства и представители других народов.
На церемонии были показаны документальный фильм, отражающий историю и культуру Азербайджана, и поздравительное видео, адресованное чрезвычайным и полномочным послом Aзербайджанской Республики в США Хазаром Ибрагимом азербайджанской общине.
Комиссар техасского региона Форт-Бенд Энди Мейерс отметил, что 28 мая объявлено на территории Форт-Бенд “Днем независимости Aзербайджана”. Мэр, подписавший в связи с этим декларацию, передал документ нашему соотечественнику, руководителю “Aмерикано-азербайджанского центра интеграции” Самиру Новрузову, живущему в Хьюстоне.
Во второй части мероприятия наша соотечественница Севиндж Гусейнова выступила на тему “Независимость – сила мышления” (“Independence - power of the mindset”). Oна подчеркнула, что для усиления сознания независимости важно воспитыватьу молодого поколения свободное мышление.