Rusiyanın “Azərbaycan diasporu” adlı saxta teleqram kanalında “Azərbaycan icması Bakını Moskva ilə münasibətləri pozmaqda ittiham edib” başlıqlı yazı dərc olunub.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi bildirir ki, yazı Rusiyada Azərbaycan diaspor üzvləri ilə bağlı son hadisələrlə əlaqədar təxribat xarakterli bəyanatdır və bu bəyanatın Rusiyadakı Azərbaycan diasporu ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Saxta teleqram kanalının belə bir məlumat yayması ölkəmizə və Rusiyada yaşayan soydaşlarımıza qarşı yönələn təxribatdır.
Heç bir həqiqəti əks etdirməyən, təxribat xarakterli həmin yazıya istinad olunması, diasporun mövqeyi kimi ictimaiyyətə təqdim olunması yolverilməzdir. Media nümayəndələrindən belə bir həssas məqamda diqqətli olmağı xahiş edirik.

На фальшивом российском телеграмм-канале “Aзербайджанская диаспора” опубликована статья под заголовком “Aзербайджанская община обвинила Баку в нарушении отношений с Москвой”.
Государственный комитет Азербайджанской Республики по работе с диаспорой отмечает, что статья является провокационным заявлением, связанным с последними событиями, касающимися членов азербайджанской диаспоры в России, и не имеющим никакого отношения к азербайджанской диаспоре в России. Распространение такой информации фальшивым телеграмм-каналом - провокация, направленная против нашей страны и проживающих в России наших соотечественников.
Ссылка на эту провокационную статью, никак не отражающую реальности, преподнесение ее общественности, как позиции диаспоры, недопустимы. Просим медиа быть внимательными в столь чувствительный момент.