Rusiyanın “Azərbaycan diasporu” adlı saxta teleqram kanalında “Azərbaycan icması Bakını Moskva ilə münasibətləri pozmaqda ittiham edib” başlıqlı yazı dərc olunub.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi bildirir ki, yazı Rusiyada Azərbaycan diaspor üzvləri ilə bağlı son hadisələrlə əlaqədar təxribat xarakterli bəyanatdır və bu bəyanatın Rusiyadakı Azərbaycan diasporu ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Saxta teleqram kanalının belə bir məlumat yayması ölkəmizə və Rusiyada yaşayan soydaşlarımıza qarşı yönələn təxribatdır.
Heç bir həqiqəti əks etdirməyən, təxribat xarakterli həmin yazıya istinad olunması, diasporun mövqeyi kimi ictimaiyyətə təqdim olunması yolverilməzdir. Media nümayəndələrindən belə bir həssas məqamda diqqətli olmağı xahiş edirik.

A post titled “The Azerbaijani Community Accuses Baku of Damaging Relations with Moscow” has been published on a fake Telegram channel called “Azerbaijani Diaspora” in Russia.
The State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan strongly states that this post is a provocative statement linked to recent events involving members of the Azerbaijani diaspora in Russia and has absolutely no connection to the actual Azerbaijani diaspora community there. The spread of such disinformation by a fake Telegram channel is a clear provocation against our country and our compatriots living in Russia.
It is unacceptable for this baseless, provocative post to be cited or presented as the position of the Azerbaijani diaspora. We urge media representatives to act responsibly in reporting on such sensitive matters.