Dünya azərbaycanlıları bəyanat yaydı
“Biz – xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar və Azərbaycan diaspor təşkilatları böyük kədər hissi ilə bəyan edirik ki, sentyabrın 19-da Azərbaycanın daha 6 vətəndaşı Ermənistanın mina terrorunun qurbanı olub. Dörd polis və iki mülki şəxs 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən yeni çəkilmiş yolda Ermənistan istehsalı olan minalara düşərək həyatlarını itiriblər.
Ümumiyyətlə, İkinci Qarabağ müharibəsi bitən gündən bəri – 10 noyabr 2020-ci ildən bu günədək 320 Azərbaycan vətəndaşı 2020-2023-cü illərdə Ermənistanda istehsal olunmuş minalardan zərər çəkib. Onlardan 67 nəfəri həlak olub, 314 nəfəri yaralanıb. Rəsmi İrəvan mina xəritələrini Bakıya təqdim etməkdən imtina edib və Azərbaycan ərazilərini yeni minalarla çirkləndirməkdə davam edib. Bu isə 30 illik işğal dövründə Ermənistanın darmadağın etdiyi Azərbaycan ərazilərində tikinti-bərpa işlərinə mane olmaqla yanaşı, orada çalışan insanların həyatına ciddi təhlükə törədir. Eyni zamanda 30 il öz doğma yurduna həsrət qalan 750 mindən çox azərbaycanlı məcburi köçkün müharibənin 3 ildir başa çatmasına baxmayaraq, Ermənistanın mina xəritələrini təqdim etməməsi səbəbindən hələ də öz evlərinə qayıda bilmir.
Ermənistanın nizamlama prosesini müxtəlif bəhanələrlə ləngitməsi, Azərbaycanın irəli sürdüyü sülh təkliflərini qəbul etdiyini elan etməsinə baxmayaraq, beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirməsi, sülh gündəliyinə qarşılıq verməməsi sülh prosesində maraqlı olmadığını və prosesə zərbə vurulması məqsədlərini nümayiş etdirir.
Bundan başqa, Ermənistan 10 noyabr 2020-ci ildə Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan arasında imzalanmış Üçtərəfli Bəyanatın müddəalarına zidd olaraq, öz hərbi birləşmələrini Azərbaycan ərazilərində saxlamaqda və qanunsuz separatçı rejimi maliyyələşdirməkdə davam edir. Bu isə regional sülh və sabitlik üçün ciddi təhlükə mənbəyidir. Bu səbəbdən sentyabrın 19-da Azərbaycan Ordusu Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən gözlənilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması, habelə Üçtərəfli Bəyanatın müddəalarının icrasının təmin olunması, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərksilah edilərək Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, dinc əhali, o cümlədən ərazidə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilərin və hərbi qulluqçuların təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti nəzarət etdiyi Azərbaycan ərazilərində lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlayıb.
İkinci Qarabağ müharibəsində olduğu kimi, indi də görülən tədbirlərin hədəfi müstəsna olaraq qanunsuz hərbi birləşmələr və hərbi infrastrukturdur. Azərbaycan tərəfi Ermənistandan fərqli olaraq, heç bir halda mülki əhalini hədəf almır.
Bölgədə sülh və sabitliyin bərqərar olmasının yeganə yolu erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmət olunması və separatçı rejimin buraxılmasıdır.
Biz dünya dövlətlərinə və beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək, regionda sülh və sabitliyin təmin olunması üçün Ermənistan dövlətinə qanunsuz silahlı birləşmələrini Azərbaycan ərazilərindən dərhal və tamamilə çıxarması, mina xəritələrini Azərbaycana təqdim etməsi və ən qısa zamanda Azərbaycanla sülh müqaviləsi imzalaması üçün təsir göstərməyə çağırırıq.
Biz, dünya azərbaycanlıları doğma vətənimiz Azərbaycana hər cür dəstək göstərməyə hazır olduğumuzu bəyan edirik”.

Statement of the world Azerbaijanis
“We - Azerbaijanis living in foreign countries and Azerbaijani diaspora organizations - state with deep grief that 6 more Azerbaijani citizens fell victims to mine terrorism of Armenia on September 19. Four police officers and two civilians died after being struck by Armenian-made mines on a newly built road while performing official duties in Azerbaijani territories liberated as a result of the Second Karabakh War in 2020.
In general, since the end of the Second Karabakh War - from November 10, 2020 to the present day, 320 Azerbaijani citizens have suffered from mines produced in Armenia in 2020-2023. 67 of them were killed and 314 were injured. Official Yerevan refused to provide mine maps to Baku and continued to pollute the territories of Azerbaijan with new mines.
This, along with preventing construction and restoration work in the territories of Azerbaijan destroyed by Armenia during the 30-year occupation, poses a serious threat to the lives of civilians working there. Furthermore, over 750 thousand Azerbaijani IDP-s who have been homesick for their homeland for 30 years, still cannot return to their homes due to the fact that Armenia has not provided mine maps despite the fact that the war has been over for 3 years.
The fact that Armenia under various pretexts is delaying the settlement process, despite the statement of acceptance of the peace proposals put forward by Azerbaijan, as well as demonstrating a destructive position in negotiations conducted by international efforts and not responding to the peace agenda, manifests that this state is not interested in the peace process and seeks to attack this process.
In addition, Armenia, contrary to the provisions of the Tripartite Statement signed between Russia, Azerbaijan and Armenia on November 10, 2020, continues to maintain its military units in the territory of Azerbaijan and finance the illegal separatist regime. This poses a serious threat to regional peace and stability.
For this reason, on September 19, in order to prevent large-scale provocations expected from the Armenian armed forces, as well as ensure the implementation of the provisions of the Tripartite Statement, disarm and withdraw units of the Armenian armed forces from the territories of Azerbaijan, neutralize their military infrastructure, secure the safety of the civilian population, including civilian workers and military personnel participating in restoration and construction work carried out in the territory, and restore the constitutional order of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijani army launched local anti-terrorist measures in Azerbaijani territories temporarily controlled by Russian peacekeepers. As in the Second Karabakh war, the measures taken now target exclusively illegal military formations and military infrastructure. Unlike Armenia, the Azerbaijani side does not target the civilian population in any case.
The only way to establish peace and stability in the region is the unconditional and complete withdrawal of Armenian armed forces from the Karabakh region of Azerbaijan, respect for the territorial integrity of Azerbaijan and the dissolution of the separatist regime.
We appeal on the states of the world and international organizations to influence the Armenian state so that it immediately and completely withdraws its illegal armed groups from the territories of Azerbaijan, presents mine maps to Azerbaijan and signs a peace treaty with Azerbaijan as soon as possible in order to secure peace and stability in the region.
We, the world Azerbaijanis declare our readiness to provide all possible support to our native country – Azerbaijan”.