Şəhid övladlarının iştirakı ilə VIII “Qardaşlaşmış Qarabağ Məktəbləri” Yay Düşərgəsinə start verilib
19 iyul, 2026
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi və təşkilatçılığı, “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyi, Azərbaycanlıların İsveçrədəki Mədəniyyət Mərkəzi və Fransanın Nant şəhərində fəaliyyət göstərən “Həftəsonu Qarabağ Məktəbi”nin birgə iştirakı ilə Fransanın Kolmar şəhərində VIII “Qardaşlaşmış Qarabağ Məktəbləri” Yay Düşərgəsinə start verilib.
Düşərgə Fransa təbiətinin füsunkar guşələrindən birində, Kolmar şəhərinin meşə mənzərələri ilə əhatə olunmuş xüsusi düşərgə ərazisində baş tutur. Düşərgənin proqramına maarifləndirici təlimlər, intellektual oyunlar, mədəniyyət və idman tədbirləri, vətənpərvərlik mövzusunda görüşlər və digər proqramlar daxildir.
Düşərgədə Azərbaycanın ümumtəhsil məktəblərində təhsil alan, Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəman şəhidlərimizin övladları Fransanın Nant şəhərində fəaliyyət göstərən “Həftəsonu Qarabağ Məktəbi”nin şagirdləri ilə bir araya gəliblər.
Açılış mərasimində Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev, Azərbaycanlıların İsveçrədəki Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Qasım Nəsirov, təlimçi Lalə Hüseynzadə və Azərbaycan-Fransa Mədəniyyət Assosiasiyasının nümayəndəsi Əsbənd Fətəliyeva çıxış ediblər. Çıxışlarda uşaqlara göstərilən diqqət və qayğının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğu vurğulanıb, bu baxımdan layihənin əhəmiyyətindən danışılıb.
Şəhid övladları ilə xaricdə yaşayan azərbaycanlı uşaqların birlikdə düşərgədə iştirakı gələcəkdə Azərbaycanın yeni diasporunun formalaşması və Ana Vətənlə əlaqələrin möhkəmlənməsinə, eyni zamanda xaricdə yaşayan azyaşlıların Azərbaycan həqiqətlərini dərindən öyrənmələrinə və torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin qəhrəmanlıqları haqqında ətraflı məlumat əldə etmələrinə xidmət edəcəkdir.
İyulun 17-də başlayan VIII “Qardaşlaşmış Qarabağ Məktəbləri” Yay Düşərgəsi ayın 23-dək davam edəcək.

Стартовал VIII Летний лагерь “Карабахские школы-побратимы" с участием детей шехидов
Во французском городе Кольмар стартовал VIII Летний лагерь “Карабахские школы-побратимы", организованный Фондом поддержки азербайджанской диаспоры при совместном участии Общественного объединения поддержки семей шехидов "Зафар", Культурного центра азербайджанцев в Швейцарии и воскресной школы "Карабах", действующей в городе Нант (Франция).
Лагерь проходит в одном из живописных уголков французской природы, на специальной территории, окруженной лесными пейзажами города Кольмар. В программу лагеря входят образовательные тренинги, интеллектуальные игры, культурные и спортивные мероприятия, встречи на патриотические темы и пр.
Дети наших отважных шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность Родины, обучающиеся в общеобразовательных школах Азербайджана, встретились в лагере с учащимися воскресной школы "Карабах", действующей во французском городе Нант.
На церемонии открытия выступили исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, председатель Культурного центра азербайджанцев в Швейцарии Гасым Насиров, тренер Лала Гусейнзаде и представитель Культурной ассоциации Азербайджан-Франция Эсбенд Фаталиева. В выступлениях было подчеркнуто, что внимание и забота о детях являются одним из основных направлений государственной политики, в связи с чем отмечено значение проекта.
Совместное участие в лагере детей-шехидов и азербайджанских ребят, проживающих за рубежом, послужит в будущем формированию новой азербайджанской диаспоры и укреплению связей с Родиной, а также глубокому изучению проживающими за рубежом детьми азербайджанских реалий и получению ими подробной информации о героизме шехидов, отдавших жизнь за целостность наших земель.
VIII Летний лагерь “Карабахские школы-побратимы", начавшийся 17 июля, продлится до 23 числа этого месяца.