Dünyaya 17 Nobel mükafatçısı bəxş edən universitetdə Xocalı soyqırımına həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib
20 fevral, 2023
Silikon Vadisinin tükənməz sərvəti adlandırılan, dünyanın nüfuzlu beynəlxalq təhsil mərkəzi titulunu qazanmış, üstəlik, ermənilərin çoxluq təşkil etdiyi bölgədə yerləşən ABŞ-ın nüfuzlu Stenford Universitetində Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar elmi-praktik konfrans keçirilib.
Stenford Azərbaycanlı Tələbələr Assosiasiyası və Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutan “Xocalını xatırlayırıq” konfransında Stənford və Berkli Universitetlərinin tələbələri, müəllim və professorları iştirak edib. Məqsəd Xocalı soyqırımı haqqında məlumatlılığın artırılması, Qarabağla bağlı və ümumilikdə regiondakı mövcud vəziyyətlə əlaqədar səhih məlumatların çatdırılması, erməni dezinformasiyasının qarşısının alınması, bölgədəki sülh və normallaşma prosesinə diqqətin cəlb olunmasıdır.
Şimali Karolina Universitetinin (UNC) azərbaycanlı professoru Əli Əsgərov, Yuta Universitetinin professoru Hakan Yavuz, rəqəmsal məhkəmə ekspertizası və açıq mənbə kəşfiyyatı üzrə analitik Elçin Məmmədov çıxış edərək, təhsil ocağının çoxmilli auditoriyasına geniş məlumat çatdırıblar.
İctimaiyyətə açıq şəkildə təşkil edilən, tələbə və icma üzvlərinin, həmçinin diaspor nümayəndələrinin də müzakirələrə qoşulduğu konfransda Xocalıya ədalət, Xocalının bəşəri cinayət olması və cinayətkarların beynəlxalq məhkəmə qarşısında cavab verməsi tələbləri səslənib, soyqırımla bağlı məlumatlandırıcı materiallar paylanıb, bölgədəki indiki vəziyyətə, o cümlədən azərbaycanlı ekofəalların Laçın-Xankəndi yolunda davam edən aksiyasına diqqət çəkilib.
Bölgədəki real vəziyyətin və tarixi gerçəkliklərin müzakirə olunduğu elmi-praktik konfrans ermənilərin etirazına səbəb olub və onlar konfransın işinin pozulmasına cəhd göstəriblər. Tədbir iştirakçıları bu tip müzakirələrin açıq olduğunu, burada reallıqlara söykənən tərəfsiz elmi müzakirələrin aparıldığını və heç bir təhrif olunmuş faktın səsləndirilmədiyini diqqətə çatdırıblar.
Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin rəhbəri Aynur Ağayevanın moderatorluğu ilə keçirilən konfransda akademik təbəqənin iştirakı ilə belə müzakirələrin davamlı aparılmasının icmalar arasında sağlam dialoqun yaranmasına müsbət təsir göstərəcəyi ifadə olunub.
"Academic Ranking of World Universities"in, "QS World University Rankings"in, "Times Higher Education World University Rankings"in reytinq cədvəllərində davamlı olaraq beşliyə və onluğa düşən Stenford Universitetində Xocalı soyqırımı ilə bağlı təşkil olunan ilk elmi-praktik konfrans xarici elmi auditoriyanın məlumatlanması üçün əvəzsiz addımdır.

В университете, подарившем миру 17 обладателей Нобелевской премии, состоялась научная конференция, посвященная Ходжалинскому геноциду
20 февраля, 2023
В престижном американском Университете Стэнфорда, признанном неисчерпаемым богатством Силиконовой долины, получившем титул авторитетного международного образовательного центра мира, к тому же расположенном в регионе, где армяне составляют большинство, состоялась научно-практическая конференция, посвященная 31-й годовщине Ходжалинского геноцида.
В конференции “Помним Xoджалы”, организованной Ассоциацией азербайджанских студентов Стэнфорда и Азербайджанским культурным обществом Северной Калифорнии, принимали участие студенты, преподаватели и профессора Стэнфордского и Берклинского университетов. Цель заключалась в повышении информированности о Ходжалинском геноциде, доведении достоверной информации о Карабахе и нынешней ситуации в регионе в целом, пресечении армянской дезинформации, привлечении внимания к мирному процессу и процессу нормализации в регионе.
Азербайджанский профессор Университета Северная Каролина (UNC) Али Аскеров, профессор Университета Юты Хакан Явуз, аналитик по цифровой судебной экспертизе и разведке на основе открытых источников Эльчин Мамедов в своих выступлениях довели до многочисленной аудитории учебного заведения широкую информацию.
На конференции, организованной открытой для общественности, к обсуждениям в которой также присоединились студенты и члены общины, представители диаспоры, были выдвинуты требования справедливости к Ходжалы, признания его как общечеловеческого преступления и ответа преступников перед международным правосудием, розданы информационные материалы о геноциде, привлечено внимание к нынешней ситуации в регионе, в том числе продолжающейся на дороге Лачин-Ханкенди акции азербайджанских экоактивистов.
Научно-практическая конференция, где обсуждались нынешняя ситуация и исторические реалии в регионе, вызвала протест армян, которые попытались нарушить работу конференции. Участники мероприятия отметили, что подобные обсуждения являются открытыми, что здесь проводятся опирающиеся на реалии беспристрастные научные обсуждения и не преподносятся никакие искаженные факты.
На конференции, проведенной под модераторством руководителя Азербайджанского культурного общества Северной Калифорнии Айнур Агаевой, было подчеркнуто, что постоянная организация таких обсуждений с участием академической прослойки окажет позитивное влияние на установление здорового диалога между общинами.
Первая научно-практическая конференция, проведенная в связи с Ходжалинским геноцидом в Стэнфордском университете, постоянно входящем в пятерку и десятку рейтинговой таблицы "Academic Ranking of World Universities", "QS World University Rankings", "Times Higher Education World University Rankings", является неоценимым шагом в деле информирования зарубежной научной аудитории.