Soydaşlarımız 27 sentyabr – Anım Günündə şəhidlərimizi yad edib
Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımız 27 sentyabr – Anım Günündə şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edib. Anım Günü ilə əlaqədar müxtəlif tədbirlər, toplantılar, sərgilər, xatirə guşələri təşkil olunub.
Norveç Krallığının Oslo şəhərində fəaliyyət göstərən Nizami Gəncəvi adına həftəsonu Azərbaycan məktəbində şagirdlərin iştirakı ilə 27 sentyabr – Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Şagirdlər Azərbaycan şairi Hüseyn Arifin “Mən sülhə səs verirəm” və Baba Vəziroğlunun “Qarabağı gözəl gördüm”, “Vətən” şeirlərini və şairlərimizin qəhrəman şəhidlərimizə həsr olunmuş şeirlərini söyləyiblər. Həftəsonu məktəbinin müəllimləri Anım Gününün xalqımızın tarixindəki əhəmiyyətindən danışıb və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 44 günlük Vətən müharibəsindəki qəhrəmanlıqlarından böyük fəxr və iftixar hissi ilə bəhs ediblər.
Avropa Azərbaycan Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Almaniyanın Münster şəhərində 27 sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş tədbirdə soydaşlarımızla yanaşı, Yəhudi və Alman icmalarının nümayəndələri də yaxından iştirak edib. Çıxışlarda Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda şəhid olmuş Vətən oğulları anılıb. Respublikamızın multikultural dəyərlərə sahib bir ölkə olduğu, həm birinci Qarabağ müharibəsində, həm də Vətən müharibəsində Azərbaycanda yaşayan müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin ərazi bütövlüyümüz uğrunda vuruşduğu və canından keçdiyi vurğulanıb. Tədbirdə, həmçinin İsrail və Azərbaycanın tarixi dostluq əlaqələrindən danışılıb. Tədbirin sonunda Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, yəhudi əsilli Albert Aqarunov haqqında çəkilmiş “Tank 533 Albert Aqarunov” qısametrajlı filmi göstərilib.
Özbəkistanda Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin (RAzMMM), Daşkənd şəhərinin "Qardaşlıq" mədəniyyət mərkəzinin, RAzMMM-nin nəzdində fəaliyyət göstərən Gənclər Mərkəzinin, Özbəkistandakı Azərbaycan diasporunun fəalları birgə təşkilatçılığı və iştirak ilə Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzində Anım Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Azərbaycan ərazilərinin bərpası uğrunda həyatlarını qurban verən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, xatirə memorialının qarşısına güllər düzülüb. Çıxışçılar Azərbaycan Ordusunun yenilməzliyindən, Vətən müharibəsində göstərdikləri şücaətdən danışıb. Eyni zamanda, RAzMMM-nın Sırdərya və Buxara filiallarında da şəhidlərin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Gürcüstanda yaşayan soydaşlarımız da Anım Günü ilə əlaqədar bir sıra tədbirlər təşkil edib. Qafqaz Hüquq və İnteqrasiya Mərkəzinin, Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzinin, Qardabani Təhsil və İnteqrasiya Mərkəzinin, Rustavi Təhsil və Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirlərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Çıxışçılar rəşadətli ordumuzun 30 illik həsrətə son qoyaraq işğal altında qalan torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad etdiyini, Vətəni canı bahasına qoruyaraq uca zirvəyə yüksələn, Azərbaycan xalqının qüruru, fəxri olan bütün şəhidlərimizin daim qəlblərdə yaşayacaqlarını, onların xatirələrinin hər zaman əziz tutulacağını söyləyib. Qələbənin millətin həmrəyliyinin, xalq-iqtidar birliyinin, güclü ordunun və ona rəhbərlik edən Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyinin və gərgin siyasi-diplomatik fəaliyyətinin nəticəsində qazanıldığı vurğulanıb.
Rustavi Təhsil və Mədəniyyət Mərkəzində 44 günlük Vətən Müharibəsində şəhid olan Gürcüstan əsilli qəhrəmanlara həsr edilmiş “Ölümsüzlər” kitabının təqdimatı olub. Azərbaycan və gürcü dillərində Tbilisidə çapdan çıxmış kitabın müəllifi şair-publisist Rafiq Hümmət nəşr haqqında ümumi məlumat verərək, borçalılıların, bütövlükdə Gürcüstan azərbaycanlılarının həm Gürcüstanın, həm də Azərbaycanın azadlıq mübarizlələrində daim ön sıralarda olduqlarını qeyd edib.
Qazaxıstanın Şimkənd şəhərində fəaliyyət göstərən "Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi" İctimai Birliyinin nəzdindəki həftəsonu məktəbində də 27 sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş dərslər keçirilib. Dərslərdə ilk olaraq Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra şagirdlərə Qarabağın tarixi, Vətən müharibəsi haqqında məlumat verilib. Qələbənin Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi ilə Vətən övladlarının qəhrəmanlıqları sayəsində qazanıldığı vurğulanıb. Həmçinin Qarabağda aparılan böyük abadlıq və quruculuq işlərindən, işğaldan azad edilən torpaqlarımızın yenidən bərpa olunmasından bəhs edilib. Sonda Vətən Müharibəsinə həsr olunmuş videoçarx göstərilib.

В День памяти - 27 сентября наши соотечественники почтили память шехидов
В День памяти - 27 сентября наши соотечественники, проживающие в различных странах мира, с глубоким уважением почтили светлую память шехидов. В связи с Днем памяти были организованы различные мероприятия, собрания, выставки, памятные уголки.
В воскресной азербайджанской школе имени Низами Гянджеви, функционирующей в столице Королевства Норвегия Осло, с участием учащихся состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти - 27 сентября. Учащиеся прочитали стихи Гусейна Арифа “Я голосую за мир” и Бабы Везироглу "Я видел Карабах прекрасным", "Вэтэн", стихи наших поэтов, посвященные отважным шехидам. Учителя воскресной школы отметили значение Дня памяти в истории нашего народа, с большой гордостью говорили о героизме Вооруженных сил Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне.
В мероприятии, организованном Европейским центром Азербайджана в германском городе Мюнстер и посвященном Дню памяти - 27 сентября, наряду с нашими соотечественниками, непосредственное участие приняли представители еврейской и немецкой общин. В ходе выступлений была почтена память сынов Родины, ставших шехидами за территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. Подчеркнуто, что наша республика является страной с мультикультурными ценностями, что как в Первой Карабахской, так и в Отечественной войне представители различных национальностей, проживающих в Азербайджане, сражались и отдали жизнь за территориальную целостность страны. На мероприятии также говорилось об исторических дружеских связях Израиля и Азербайджана. В заключение мероприятия был показан короткометражный фильм о Национальном герое Азербайджана еврейского происхождения Альберте Агарунове "Танк 533. Альберт Агарунов".
В Узбекистане при совместной организации и участии активистов Республиканского азербайджанского национального культурного центра (РАзНКЦ), Культурного центра "Гардашлыг" города Ташкент, Молодежного центра, действующего при Культурном центре, азербайджанской диаспоры в Узбекистане в Культурном Центре имени Гейдара Алиева состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти. Минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизнь за восстановление азербайджанских территорий, к мемориалу возложены цветы. Выступающие говорили о нерушимости Азербайджанской армии, ее отваге в Отечественной войне. Память шехидов с глубоким уважением была почтена также в Сырдарьинском и Бухарском филиалах РАзНКЦ.
Наши соотечественники, проживающие в Грузии, тоже организовали ряд мероприятий, посвященных Дню памяти. На церемониях, проведенных Кавказским центром права и интеграции, Центром интеграции азербайджанцев Грузии, Центром образования и интеграции Гардабани, Центром образования и культуры Рустави, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. Выступающие отметили, что наша доблестная армия, положив конец 30-летнему ожиданию, освободила оккупированные земли от врага, что память о шехидах, которые, защитив Родину ценой своей жизни, возвысились до недосягаемой вершины и являются гордостью азербайджанского народа, всегда будет жить в сердцах людей и никогда не будут забыты. Говорилось о том, что Победа была одержана благодаря солидарности нации, единству народа и власти, мощной армии, решительному руководству возглавляющего ее победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, его напряженной политико-дипломатической деятельности.
В Центре образования и культуры Рустави состоялась презентация книги "Бессмертные" ("Ölümsüzlər"), посвященной героям грузинского происхождения, ставшим шехидами во время 44-дневной Отечественной войны. Автор книги, изданной в Тбилиси на азербайджанском и грузинском языках, поэт-публицист Рафиг Гуммет, представив общую информацию об издании, отметил, что борчалинцы, в целом, азербайджанцы Грузии постоянно находились в первых рядах освободительной борьбы как в Грузии, так и в Азербайджане.