Soydaşımızın ABŞ mətbuatında məqaləsi dərc olunub
ABŞ-nin George Mason (Corc Meyson) Universitetinin tələbəsi, universitetin Təhlükəsizlik Siyasəti Araşdırmaları Mərkəzinin (Center for Security Policy Studies) redaktoru Əli Məmmədovun həmin ölkənin mətbuatında məqaləsi işıq üzü görüb.
“ABŞ-nin Cənubi Qafqaza yanaşmasını tənzimləməyin vaxtı çatıb” (“Time to adjust the US approach to the South Caucasus”) adlı məqalədə müəllif ABŞ-nin Cənubi Qafqaz siyasətinə yenidən baxmasının zəruriliyini vurğulayıb. O, bölgədə dəyişən güc balansının təhlilini verərək ABŞ-nin regiona daha aktiv və məqsədyönlü yanaşmasının vacibliyini qeyd edib. Rusiya-Ukrayna müharibəsi fonunda Rusiyanın təsirinin zəiflədiyini, İranın isə bölgədə rolunu artırmağa çalışdığını bildirib. Bu şəraitdə ABŞ-nin iştirakının sabitliyə və strateji tarazlığa töhfə verə biləcəyini diqqətə çatdırıb.
Müəllif İkinci Qarabağ Müharibəsi və onun nəticələrinə də toxunub. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası, Türkiyənin dəstəyi və Rusiyanın passivliyinin regionda siyasi və təhlükəsizlik baxımından yeni vəziyyət yaratdığını bildirib. İranın isə Ermənistanla əlaqələrini gücləndirərək Azərbaycan-Türkiyə-İsrail yaxınlaşmasına qarşı ehtiyatlı mövqe tutduğunu vurğulayıb.
Məqalədə Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesi region üçün çox mühüm fürsət kimi qiymətləndirilir. ABŞ bu prosesi dəstəkləməklə yanaşı, Gürcüstan da daxil olmaqla üç ölkə arasında iqtisadi və nəqliyyat əməkdaşlığının genişləndirilməsini təşviq etməlidir. Bu yanaşmanın formal ittifaqlardan fərqli olaraq çevik diplomatiya və regional təşəbbüslərin dəstəklənməsi ilə həyata keçirilə biləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin ABŞ-nin Türkiyə və Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığı, enerji və nəqliyyat layihələrinə dəstəyi, Mərkəzi Asiya ilə əlaqələrin inkişafı üçün Cənubi Qafqazda şərq-qərb dəhlizlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Müəllifin fikrincə, Vaşinqtonun formalaşmaqda olan yeni yanaşması – ikitərəfli əməkdaşlıq, infrastruktur əsaslı siyasət və enerji təhlükəsizliyinə fokuslanma həm regionun dayanıqlığını gücləndirə, həm də ABŞ-nin strateji maraqlarını təmin edə bilər.
https://www.atlanticcouncil.org/blogs/turkeysource/time-to-adjust-the-us-approach-to-the-south-caucasus/
Qeyd edək ki, Əli Məmmədov 2022-ci ildə Şuşada keçirilən Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsinin və 2024-cü ildə Amerika Azərbaycan Gənclər Forumunun iştirakçısıdır.

В американской печати опубликована статья нашего соотечественника
В американской печати вышла статья студента Университета Джорджа Мейсона (George Mason) этой страны, редактора университетского Центра исследований политики безопасности (Center for Security Policy Studies) Али Мамедова.
В статье под заголовком “Настало время, когда США должны скорректировать свой подход к Южному Кавказу” (“Time to adjust the US approach to the South Caucasus”) aвтор подчеркивает необходимость пересмотра США своей политики в отношении Южного Кавказа. Анализируя изменившийся баланс сил в регионе, он отмечает важность более активного и целенаправленного подхода США к региону, пишет об ослаблении влияния России на фоне российско-украинской войны и стремлении Ирана расширить свою роль в регионе, доводит до внимания, что в таких условиях участие США может внести вклад в стабильность и стратегический баланс.
Автор коснулся также Второй Карабахской войны и ее итогов. Он констатирует, что в результате восстановления территориальной целостности Азербайджана, поддержки Турции и пассивности России в регионе сложилась новая ситуация в политическом отношении и с точки зрения безопасности, Иран же, укрепляя связи с Арменией, занимает осторожную позицию против сближения Азербайджана, Турции и Израиля.
Армяно-азербайджанский мирный процесс расценивается в статье как прекрасный шанс для региона. Поддерживая данный процесс, США одновременно должны поощрять расширение экономического и транспортного сотрудничества между тремя странами, включая Грузию. Подчеркивается, что такой подход в отличие от формальных объединений может осуществляться посредством гибкой дипломатии и поддержки региональных инициатив.
Кроме того, отмечаются сотрудничество США с Турцией и Европейским Союзом, поддержка энергетических и транспортных проектов, значение коридоров восток-запад на Южном Кавказе для развития связей с Центральной Азией. По мнению автора, формирующийся новый подход Вашингтона – двустороннее сотрудничество, инфраструктурная политика и фокусирование на энергетической безопасности могут повысить устойчивость региона, а также обеспечить стратегические интересы США.
Отметим, что Али Мамедов является участником III Летнего лагеря диаспорской молодежи, состоявшегося в 2022 году в Шуше, и проведенного в 2024 году Американо-азербайджанского молодежного форума.