Azərbaycanlı Elm Adamları Dərnəyinin ilk ümumi iclası keçirilib
Türkiyədə fəaliyyət göstərən Azərbaycanlı Elm Adamları Dərnəyinin (ABİD) İstanbulda ilk ümumi iclası keçirilib. İclas Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası (TADEF) və ABİD-nin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
İştirakçılar iclasdan əvvəl İstanbul şəhərinin Sarıyer rayonunda yerləşən Heydər Əliyev parkında xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, dahi siyasətçinin abidəsini ziyarət edib, gül dəstələri düzüb.
Azərbaycanın və Türkiyənin Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə şəhidlərimizin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib. Sonra Bakı şəhərində uğurla keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Liderlər Sammitində çıxışı ilə bağlı videoçarx göstərilib.
İclasda Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) deputatı, Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Cəfər Cəfərov, Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyinin təhsil məsələləri üzrə müşaviri, dosent Nəcibə Nəsibova, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Müjdət Həsənov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) prorektoru Rövnəq Rzayev, Qarabağ Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri Elçin İbrahimov, TADEF-in rəhbəri Adalet Turan, ABİD-in sədri, Türkiyənin Bilkent Universitetinin professoru Əmirulla Məmmədov çıxış edib.
Onlar müxtəlif ölkələrdə yaşayan alimlərimizin bu dərnəyə qoşulmasının ABİD-in gələcək fəaliyyətinə müsbət təsirlərindən danışıblar. Dünyanın hər bir bölgəsində azərbaycanlı elm adamlarına, mədəniyyət xadimlərinə və həkimlərə rast gəlindiyini və onların öz sahələri üzrə müəyyən yüksək məqama çatmış şəxsiyyətlər olduğunu bildiriblər. Dünya şöhrətli bu insanların ilk elm ocağının məhz Azərbaycan olmasını sevindirici məqam kimi vurğulayıblar.
Son 30 il ərzində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda apardığı mübarizəyə toxunan çıxışçılar 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində əldə etdiyimiz şanlı Zəfəri məmnuniyyətlə xatırladıblar. Bəzi mənfur qüvvələrin COP29-un Azərbaycanda təşkilinə maneə törətmək cəhdlərinə baxmayaraq, Azərbaycanın həmin tədbiri ən yüksək səviyyədə keçirərək öz siyasi, mədəni və bəşəri gücünü bir daha dünyaya nümayiş etdirdiyinə diqqət çəkiblər. Ölkəmizin informasiya mübarizəsindən qalib çıxdığını diqqətə söyləyiblər.
İki gün davam edən iclasda ABİD-in idarə heyətinin və digər struktur bölmələrinin formalaşdırlması ilə bağlı seçkilər keçirilib. Növbəti toplantılardan birinin Bakı Dövlət Universiteti tərəfindən təşkili, alimlərin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığı, ortaq seminarların və layihələrin təşkili məsələləri müzakirə edilib. ABİD adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Xatırladaq ki, ABİD bu ilin aprel ayında İstanbulda qurulub. Dərnəyin qurulmasının əsas məqsədi Qarabağ zəfərindən sonra Azərbaycandakı inkişaf proseslərinə, xüsusilə ölkəmizin elm və təhsil sahəsinə töhfə vermək, o cümlədən müxtəlif ölkələrdə təhsil alan azərbaycanlıların magistr və ya doktorantura proqramlarına dəstək olacaq bilik bankı formalaşdırmaq, gənclərimizin xaricdə yaşayan elm adamlarımızı daha yaxından tanımasına, onlarla ünsiyyət qurmasına, biliklərindən faydalanmasına şərait yaratmaqdır.

Состоялось первое общее собрание Общества азербайджанских ученых
27 ноября, 2024В Стамбуле состоялось первое общее собрание Общества азербайджанских ученых (ABİD). Мероприятие было организовано Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с Федерацией турецко-азербайджанских обществ (TADEF) и ABİD. Перед собранием участники в парке Гейдара Алиева, расположенном в Сарыерском районе города Стамбул, посетили памятник общенациональному лидеру нашего народа, основателю современного Азербайджанского государства, выдающемуся политику, возложили цветы.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственных гимнов Aзербайджана и Турции, с глубоким уважением была почтена светлая память шехидов. Затем был показан видеоролик, связанный с успешно проведенной в Баку 29-й сессией Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) и выступлением Президента Азербайджана Ильхама Алиева на Саммите лидеров.
На собрании выступили первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев, депутат Великого Национального Собрания Турции (ВНСТ), руководитель межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Шамиль Айрым, ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев, ректор Азербайджанского технического университета Вилаят Велиев, ректор Азербайджанского университета архитектуры и строительства Гюльчехра Мамедова, ректор Азербайджанского государственного педагогического университета Джафар Джафаров, советник посольства Азербайджана в Турции по вопросам образования, доцент Наджиба Насибова, заведующий отделом международного сотрудничества Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Мюждет Гасанов, проректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Ровнег Рзаев, заведующий научным отделом Карабахского университета Эльчин Ибрагимов, руководитель TADEF Адалет Туран, председатель ABİD, профессор Билкентского университета Турции Амирулла Мамедов.
Они говорили о том, что присоединение наших ученых, проживающих в различных странах, к данному обществу окажет позитивное влияние на дальнейшую деятельность ABİD, отметили, что азербайджанских ученых, деятелей культуры и врачей можно встретить во всех уголках мира, что они являются личностями, достигшими определенного высокого уровня в своих сферах, подчеркнули, что отрадно то, что первым очагом науки этих всемирно известных людей является Азербайджан.
Коснувшись борьбы, проводимой Азербайджаном в последние 30 лет за территориальную целостность, выступавшие с удовлетворением напомнили о славной Победе, одержанной в результате 44-дневной Отечественной войны. Они констатировали, что несмотря на попытки некоторых презренных сил помешать организации COP29 в Азербайджане, Азербайджан, проведя это мероприятие на самом высоком уровне, еще раз продемонстрировал миру свою политическую, культурную и общечеловеческую силу, довели до внимания, что наша страна одержала победу в информационной борьбе.
На продолжавшемся в течение двух дней собрании были проведены выборы, связанные с формированием правления и других структурных подразделений ABİD. Состоялось обсуждение вопросов проведения Бакинским государственным университетом одного из очередных собраний, сотрудничества ученых с высшими учебными заведениями Азербайджана, организации совместных семинаров и проектов. От имени ABİD было принято обращение к Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Напомним, что ABİD создано в апреле этого года в Стамбуле. Основная цель создания общества заключается во внесении вклада в процессы развития в Азербайджане, в частности, сферу науки и образования нашей страны, после победы в Карабахе, в том числе формировании банка знаний, который окажет поддержку программам магистратуры и докторантуры азербайджанцев, обучающихся в различных странах, создании условий для того, чтобы молодежь лучше узнала наших ученых, проживающих за рубежом, наладила контакты с ними, использовала их знания.