Azərbaycanlı Elm Adamları Dərnəyinin ilk ümumi iclası keçirilib
Türkiyədə fəaliyyət göstərən Azərbaycanlı Elm Adamları Dərnəyinin (ABİD) İstanbulda ilk ümumi iclası keçirilib. İclas Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası (TADEF) və ABİD-nin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
İştirakçılar iclasdan əvvəl İstanbul şəhərinin Sarıyer rayonunda yerləşən Heydər Əliyev parkında xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, dahi siyasətçinin abidəsini ziyarət edib, gül dəstələri düzüb.
Azərbaycanın və Türkiyənin Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə şəhidlərimizin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib. Sonra Bakı şəhərində uğurla keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Liderlər Sammitində çıxışı ilə bağlı videoçarx göstərilib.
İclasda Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) deputatı, Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Cəfər Cəfərov, Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyinin təhsil məsələləri üzrə müşaviri, dosent Nəcibə Nəsibova, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Müjdət Həsənov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) prorektoru Rövnəq Rzayev, Qarabağ Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri Elçin İbrahimov, TADEF-in rəhbəri Adalet Turan, ABİD-in sədri, Türkiyənin Bilkent Universitetinin professoru Əmirulla Məmmədov çıxış edib.
Onlar müxtəlif ölkələrdə yaşayan alimlərimizin bu dərnəyə qoşulmasının ABİD-in gələcək fəaliyyətinə müsbət təsirlərindən danışıblar. Dünyanın hər bir bölgəsində azərbaycanlı elm adamlarına, mədəniyyət xadimlərinə və həkimlərə rast gəlindiyini və onların öz sahələri üzrə müəyyən yüksək məqama çatmış şəxsiyyətlər olduğunu bildiriblər. Dünya şöhrətli bu insanların ilk elm ocağının məhz Azərbaycan olmasını sevindirici məqam kimi vurğulayıblar.
Son 30 il ərzində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda apardığı mübarizəyə toxunan çıxışçılar 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində əldə etdiyimiz şanlı Zəfəri məmnuniyyətlə xatırladıblar. Bəzi mənfur qüvvələrin COP29-un Azərbaycanda təşkilinə maneə törətmək cəhdlərinə baxmayaraq, Azərbaycanın həmin tədbiri ən yüksək səviyyədə keçirərək öz siyasi, mədəni və bəşəri gücünü bir daha dünyaya nümayiş etdirdiyinə diqqət çəkiblər. Ölkəmizin informasiya mübarizəsindən qalib çıxdığını diqqətə söyləyiblər.
İki gün davam edən iclasda ABİD-in idarə heyətinin və digər struktur bölmələrinin formalaşdırlması ilə bağlı seçkilər keçirilib. Növbəti toplantılardan birinin Bakı Dövlət Universiteti tərəfindən təşkili, alimlərin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığı, ortaq seminarların və layihələrin təşkili məsələləri müzakirə edilib. ABİD adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Xatırladaq ki, ABİD bu ilin aprel ayında İstanbulda qurulub. Dərnəyin qurulmasının əsas məqsədi Qarabağ zəfərindən sonra Azərbaycandakı inkişaf proseslərinə, xüsusilə ölkəmizin elm və təhsil sahəsinə töhfə vermək, o cümlədən müxtəlif ölkələrdə təhsil alan azərbaycanlıların magistr və ya doktorantura proqramlarına dəstək olacaq bilik bankı formalaşdırmaq, gənclərimizin xaricdə yaşayan elm adamlarımızı daha yaxından tanımasına, onlarla ünsiyyət qurmasına, biliklərindən faydalanmasına şərait yaratmaqdır.

The First General Assembly of the Association of Azerbaijani Scientists was held
The first general assembly of the Association of Azerbaijani Scientists (AAST), operating in Türkiye, was held in Istanbul. The meeting was organized jointly by the State Committee on Work with Diaspora, the Federation of Turkish-Azerbaijani Associations (TADEF) and AAST.
Before the meeting, participants visited the statue of National Leader Heydar Aliyev, the founder of modern Azerbaijan, located in Heydar Aliyev Park in Istanbul's Sariyer district, and laid wreaths at the monument.
The event began with the playing of the National Anthems of Azerbaijan and Türkiye, followed by a moment of silence to honor the memory of martyrs. A video presentation about the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), successfully held in Baku, and the speech of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, was shown at the Leaders' Summit.
The assembly featured speeches by the First Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Valeh Hajiyev, deputy of the Grand National Assembly of Türkiye (TBMM) and Head of the Türkiye-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group Şamil Ayrim, Rector of Baku State University Elchin Babayev, Rector of Azerbaijan Technical University Vilayat Valiyev, Rector of Azerbaijan University of Architecture and Construction Gulchohra Mammadova, Rector of Azerbaijan State Pedagogical University Jafar Jafarov, Educational Advisor of the Embassy of Azerbaijan in Türkiye, Associate Professor Najiba Nasibova, Head of the International Cooperation Department of the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education Mujdat Hasanov, Vice-Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) Rovnag Rzayev, Head of the Science Department of Karabakh University Elchin Ibrahimov, Head of TADEF Adalet Turan, and Chairman of AAST and Professor of Bilkent University Amirulla Mammadov.
The speakers highlighted the positive impacts of scientists from various countries joining this association on AAST’s future activities. They emphasized the pride in having Azerbaijani scientists, cultural figures, and medical professionals recognized globally for their achievements with their first academic foundation being rooted in Azerbaijan.
Addressing Azerbaijan's struggle for territorial integrity over the last 30 years, the speakers proudly recalled the glorious victory achieved in the 44-day Patriotic War. They noted Azerbaijan's ability to host COP29 at the highest level despite attempts by hostile forces to hinder the event, demonstrating the country’s political, cultural, and humanitarian strength. They also stressed Azerbaijan’s success in the information war.
During the two-day assembly, elections were held to form AAST’s governing board and other structural divisions. Topics such as organizing one of the next meetings by Baku State University, fostering cooperation between scientists and Azerbaijani higher education institutions, and planning joint seminars and projects were discussed. A formal appeal was adopted by AAST to Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan.
It should be noted that AAST was established in April this year in Istanbul. The association's primary goal is to contribute to Azerbaijan’s development processes, particularly in science and education, following the Karabakh Victory. AAST also aims to create a knowledge bank to support Azerbaijani students pursuing master's or doctoral studies abroad, facilitate closer interaction between Azerbaijani youth and scientists living abroad, and enable them to benefit from their knowledge and expertise.