“Şuşa Zəfər Layihəsi” təqdim olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə "Şuşa Zəfər Layihəsi”ni təqdim edib.
Dövlət və hökumət nümayəndələrinin, millət vəkilləri və ziyalıların qatıldığı tədbirin iştirakçıları əvvəlcə torpaqlarımızın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Daha sonra qonaqlara Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin birgə dəstəyi ilə ərsəyə gələn, mədəniyyət paytaxtımız Şuşada həyata keçirilən “Şuşa Zəfər Layihəsi” barədə ətraflı məlumat verilib. Fondun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev bildirib ki, layihə “Şuşa ili” çərçivəsində və Zəfər Günü münasibətilə həyata keçirilib, onun təşəbbüskarı isə San-Fransisko Dünya Musiqi Festivalının musiqi direktoru, ABŞ-ın tanınmış universitetlərində ustad dərsləri keçən, Azərbaycan musiqisini və kamançanı xaricdə təbliğ edən İmamyar Həsənovdur. Layihədə dahi bəstəkarımız Üzeyir Hacıbəylinin, Vasif Adıgözəlovun əsərlərinə və bir sıra milli musiqi kompozisiyalarına müraciət olunub, həmin əsərlər İ.Həsənovun məharətli ifası ilə təqdim olunub.
İmamyar Həsənov çıxışında xaricdə yaşayan azərbaycanlı musiqiçi kimi Azərbaycan dövlətinin dəstəyini həmişə üzərində hiss etdiyini bildirib və buna görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edib. O, Şuşanın Azərbaycan xalqı üçün müstəsna mənəvi dəyərə malik olduğunu və belə bir layihənin onun yaradıcılığında parlaq səhifəyə çevrildiyini qeyd edib.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin nümayəndəsi Elmira Fərzəliyeva Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fonduna səmərəli əməkdaşlıq üçün minnətdarlıq edib.
Qonaqlar "Şuşa Zəfər Layihəsi” adlı musiqi albomunu izlədikdən sonra çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov “Şuşa ili” çərçivəsində və Zəfər Günü münasibətilə dünya azərbaycanlılarının həyata keçirdiyi layihələrin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, dünya azərbaycanlıları hər zaman ölkəmizin və Ali Baş Komandanın yanındadırlar, beynəlxalq müstəvilərdə haqq səsimizin daha ucadan eşidilməsinə töhfələrini verirlər. “Xaricdə yaşayan azərbaycanlılar üçün əsas prinsip Azərbaycanın müstəqilliyidir. Müstəqilliyimizi isə nə sağdan, nə də soldan kimsə təhdid edə bilməz” – deyən Komitə sədri xaricdəki icmalarımızın uğurlu mədəniyyət layihələri barədə məlumat verib, İmamyar Həsənovun timsalında onların Qarabağla bağlı fəaliyyətlərini yüksək qiymətləndirib. Eyni zamanda komitənin layihələrinə hər zaman dəstək göstərən müvafiq dövlət qurumlarına və Heydər Əliyev Fonduna təşəkkür edib.
Milli Məclisin sədr müavini Fəzail İbrahimli 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan Ordusunun “Böyük Ermənistan” ideologiyasını darmadağın etdiyini deyib və bunun əhəmiyyətindən söz açıb.
Milli Məclisin deputatı, bəstəkar Novruz Aslan “Şuşa Zəfər Layihəsi”nin dünya ictimaiyyətinin Azərbaycan həqiqətləri, eləcə də zəngin mədəniyyətimizlə bağlı məlumatlandılrılması üçün əvəzsiz vasitə olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Cavanşir Quliyev İmamyar Həsənova yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Şuşanın Azərbaycan tarixindəki rolundan bəhs edən əməkdar elm xadimi, tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Tohidi-Rüstəmova qeyd edib ki, Azərbaycan musiqisi ölkəmizi dünyada tanıdan brendlərdən biridir.
Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Şirin Mirzəyevin həyat yoldaşı Flora Qasımova Vətən müharibəsindəki tarixi Zəfərin Azərbaycan xalqını birləşdirdiyini və Birinci Qarabağ müharibəsindəki şəhidlərimizin qisasının alınması ilə nəticələndiyini vurğulayıb.
İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrının direktoru İftixar Piriyev “Şuşa Zəfər Layihəsi”ni böyük mədəniyyət hadisəsi adlandırıb.

“Shusha Victory Project” was presented
State Committee on Work with Diaspora presented “Shusha Victory Project” on the occasion of November 8 – Victory Day. First of all, participants of the event - representatives of the state and government, intellectuals, MPs respected a minute of silence to the bright memory of the martyrs who gave their lives for the liberation of our lands. Then, the guests were informed about “Shusha-Victory Project”, prepared with support of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora and Shusha city State Reserve.
This project was implemented within the framework of “Year of Shusha” and on the occasion of Victory Day. The initiator of the project is Imamyar Hasanov, world-famous Azerbaijani Kamancha master- told Executive Director of the Fund, Ekrem Abdullayev.
The project included works and a number of national musical compositions of the world famous composers Uzeyir Hajibayli and Vasif Adygezalov.
As an Azerbaijani musician living abroad, I always feel the support of the Azerbaijani state, and want to express my gratitude to President Ilham Aliyev,-told Imamyar Hasanov, adding that Shusha is of exceptional spiritual value for the Azerbaijani people.
Elmira Farzaliyeva, representative of the Shusha City State Reserve thanked the State Committee on Work with Diaspora and the Fund for support to Azerbaijani Diaspora for fruitful cooperation.
Then, Shusha-Victory Project was demonstrated.
Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov underlined the importance of the project realized by the world Azerbaijanis within the framework of Year of Shusha and Victory Day.
The Azerbaijanis of the world unite strong around our country and the Supreme Commander in Chief and play an active role in delivering the truth of Azerbaijan to the World Community. Independence of Azerbaijan is of great importance for the Azerbaijanis living abroad. No one dares to threaten our independence, neither from the right nor from the left side-, told the chairman Committee, and gave information about the successful cultural projects of the Azerbaijani communities abroad and highly appreciated their activity. He also thanked relevant government agencies and the Heydar Aliyev Foundation, that always supports committee’s projects.
Deputy Chairman of the Milli Majlis Fazail Ibrahimli has noted that during the 44-day Patriotic War, the Azerbaijani army blew sky high the ideology of “great Armenia”.
Member of the Milli Majlis, composer Novruz Aslan stressed that “Shusha Victory Project” is an indispensable tool for informing the world community about Azerbaijani realities and its culture.
Honored Art Worker of Azerbaijan, composer Javanshir Guliyev wished Imamyar Hasanov successes.
Honored Worker of Science, Doctor of Historical Sciences, Professor Solmaz Tohidi-Rustamova, has stated that Azerbaijani music is one of the brands, popularizing our country in the world.
Flora Gasimova, National Hero of Shirin Mirzoev’s spouse has underlined that the historic Victory gained as a result of the Patriotic War united the people of Azerbaijan.
Director of the Iravan State Drama Theater Iftikhar Piriyev called the "Shusha Victory Project" a great cultural event.