“Şuşa Zəfər Layihəsi” təqdim olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə "Şuşa Zəfər Layihəsi”ni təqdim edib.
Dövlət və hökumət nümayəndələrinin, millət vəkilləri və ziyalıların qatıldığı tədbirin iştirakçıları əvvəlcə torpaqlarımızın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Daha sonra qonaqlara Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin birgə dəstəyi ilə ərsəyə gələn, mədəniyyət paytaxtımız Şuşada həyata keçirilən “Şuşa Zəfər Layihəsi” barədə ətraflı məlumat verilib. Fondun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev bildirib ki, layihə “Şuşa ili” çərçivəsində və Zəfər Günü münasibətilə həyata keçirilib, onun təşəbbüskarı isə San-Fransisko Dünya Musiqi Festivalının musiqi direktoru, ABŞ-ın tanınmış universitetlərində ustad dərsləri keçən, Azərbaycan musiqisini və kamançanı xaricdə təbliğ edən İmamyar Həsənovdur. Layihədə dahi bəstəkarımız Üzeyir Hacıbəylinin, Vasif Adıgözəlovun əsərlərinə və bir sıra milli musiqi kompozisiyalarına müraciət olunub, həmin əsərlər İ.Həsənovun məharətli ifası ilə təqdim olunub.
İmamyar Həsənov çıxışında xaricdə yaşayan azərbaycanlı musiqiçi kimi Azərbaycan dövlətinin dəstəyini həmişə üzərində hiss etdiyini bildirib və buna görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edib. O, Şuşanın Azərbaycan xalqı üçün müstəsna mənəvi dəyərə malik olduğunu və belə bir layihənin onun yaradıcılığında parlaq səhifəyə çevrildiyini qeyd edib.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin nümayəndəsi Elmira Fərzəliyeva Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fonduna səmərəli əməkdaşlıq üçün minnətdarlıq edib.
Qonaqlar "Şuşa Zəfər Layihəsi” adlı musiqi albomunu izlədikdən sonra çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov “Şuşa ili” çərçivəsində və Zəfər Günü münasibətilə dünya azərbaycanlılarının həyata keçirdiyi layihələrin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, dünya azərbaycanlıları hər zaman ölkəmizin və Ali Baş Komandanın yanındadırlar, beynəlxalq müstəvilərdə haqq səsimizin daha ucadan eşidilməsinə töhfələrini verirlər. “Xaricdə yaşayan azərbaycanlılar üçün əsas prinsip Azərbaycanın müstəqilliyidir. Müstəqilliyimizi isə nə sağdan, nə də soldan kimsə təhdid edə bilməz” – deyən Komitə sədri xaricdəki icmalarımızın uğurlu mədəniyyət layihələri barədə məlumat verib, İmamyar Həsənovun timsalında onların Qarabağla bağlı fəaliyyətlərini yüksək qiymətləndirib. Eyni zamanda komitənin layihələrinə hər zaman dəstək göstərən müvafiq dövlət qurumlarına və Heydər Əliyev Fonduna təşəkkür edib.
Milli Məclisin sədr müavini Fəzail İbrahimli 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan Ordusunun “Böyük Ermənistan” ideologiyasını darmadağın etdiyini deyib və bunun əhəmiyyətindən söz açıb.
Milli Məclisin deputatı, bəstəkar Novruz Aslan “Şuşa Zəfər Layihəsi”nin dünya ictimaiyyətinin Azərbaycan həqiqətləri, eləcə də zəngin mədəniyyətimizlə bağlı məlumatlandılrılması üçün əvəzsiz vasitə olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Cavanşir Quliyev İmamyar Həsənova yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Şuşanın Azərbaycan tarixindəki rolundan bəhs edən əməkdar elm xadimi, tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Tohidi-Rüstəmova qeyd edib ki, Azərbaycan musiqisi ölkəmizi dünyada tanıdan brendlərdən biridir.
Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Şirin Mirzəyevin həyat yoldaşı Flora Qasımova Vətən müharibəsindəki tarixi Zəfərin Azərbaycan xalqını birləşdirdiyini və Birinci Qarabağ müharibəsindəki şəhidlərimizin qisasının alınması ilə nəticələndiyini vurğulayıb.
İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrının direktoru İftixar Piriyev “Şuşa Zəfər Layihəsi”ni böyük mədəniyyət hadisəsi adlandırıb.

Представлен “Проект Шуша - Победа”
Государственный комитет по работе с диаспорой по случаю 8 Ноября – Дня Победы представил “Проект Шуша - Победа”.
Вначале участники мероприятия – представители государства и правительства, интеллигенции, депутаты минутой молчания почтили светлую память шехидов, отдавших жизнь за освобождение наших земель и территориальную целостность.
Затем гости были подробно проинформированы о реализованном в нашей культурной столице Шуше “Проекте Шуша - Победа”, подготовленном при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры совместно с Управлением государственного заповедника города Шуша. Исполнительный директор фонда Экрем Абдуллаев отметил, что проект реализован в рамках “Года Шуши” и по случаю Дня Победы, а его инициатором стал музыкальный директор Всемирного музыкального фестиваля Сан-Франциско Имамъяр Гасанов, прошедший мастер-классы в известных университетах США, пропагандирующий азербайджанскую музыку и кяманчу за рубежом. В проекте прозвучали произведения и ряд национальных музыкальных композиций гениального композитора Узеира Гаджибейли, Васифа Адыгезалова, представленные в мастерском исполнении И.Гасанова.
Имамъяр Гасанов отметил, что как азербайджанский музыкант, проживающий за рубежом, всегда ощущает поддержку Азербайджанского государства, и выразил Президенту Ильхаму Алиеву признательность за это. Oн подчеркнул, что Шуша представляет исключительную духовную ценность для азербайджанского народа, что такой проект стал яркой страницей в его творчестве.
Представитель Управления государственного заповедника города Шуша Эльмира Фарзалиева поблагодарила Государственный комитет по работе с диаспорой и Фонд поддержки азербайджанской диаспоры за плодотворное сотрудничество.
После того, как гости посмотрели музыкальный альбом “Проект Шуша - Победа”, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в своем выступлении отметил значение проектов, реализованных азербайджанцами мира в рамках “Года Шуши” и по случаю Дня Победы. Он подчеркнул, что азербайджанцы мира всегда находятся рядом с нашей страной и Верховным главнокомандующим, вносят вклад в более активное доведение нашего правового дела в международной плоскости. “Основным принципом для азербайджанцев, проживающих за рубежом, является независимость Азербайджана. А нашей независимости никто не смеет угрожать – ни справа, ни слева”, – сказал председатель комитета, представив информацию об успешных культурных проектах наших общин за рубежом и высоко оценив в лице Имамъяра Гасанова их деятельность, связанную с Карабахом. Он также поблагодарил соответствующие государственные структуры и Фонд Гейдара Алиева, всегда оказывающие поддержку проектам комитета.
Заместитель председателя Милли Меджлиса Фазаил Ибрагимли отметил, что во время 44-дневной Отечественной войны азербайджанская армия развеяла в пух и прах идеологию “великой Армении”, и коснулся значения этого факта.
Депутат Mилли Меджлиса, композитор Новруз Аслан подчеркнул, что “Проект Шуша - Победа” является незаменимым средством для информирования мировой общественности об азербайджанских реалиях, а также нашей богатой культуре.
Заслуженный деятель искусств Азербайджана, композитор Джаваншир Гулиев пожелал Имамъяру Гасанову творческих успехов.
Заслуженный деятель науки, доктор исторических наук, профессор Солмаз Тохиди-Рустамова, остановившись на роли Шуши в истории Азербайджана, констатировала, что азербайджанская музыка является одним из брендов, популяризирующих нашу страну в мире.
Супруга Национального героя Азербайджана Ширина Мирзоева Флора Гасымова подчеркнула, что историческая Победа в Отечественной войне сплотила азербайджанский народ и увенчалась тем, что кровь шехидов Первой Карабахской войны не осталась на земле.
Директор Иреванского государственного азербайджанского драматического театра Ифтихар Пириев назвал “Проект Шуша - Победа” большим культурным событием.