Yöteborqlulara Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti haqqında məlumat verilib
İsveçin Yöteborq şəhərinin mərkəzində 28 May – Müstəqillik Gününə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Azərbaycan Qarabağ Mərkəzi”nin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
İsveç Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Yöteborg üzrə koordinatoru, “Azərbaycan Qarabağ Mərkəzi”nin rəhbəri Ülviyyə Nəcəfova soydaşlarımızı bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edərək, 28 May tarixinin Azərbaycan xalqının dövlətçilik salnaməsində xüsusi yer tutduğunu vurğulayıb. Xaricdə yaşayan azərbaycanlıların milli kimliyin qorunması, mədəni irsin təbliği və gələcək nəsillərə ötürülməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycanın zəngin tarixini, çoxşaxəli mədəniyyətini və dövlətçilik ənənələrini əks etdirən xüsusi stend yaradılıb. Burada milli atributlar, nəşrlər və müxtəlif maarifləndirici materiallar nümayiş etdirilib. Tədbir iştirakçıları İsveç dilində hazırlanan broşürlər vasitəsilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi ilə bağlı geniş məlumat əldə ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində “Xarı Bülbül” rəqs qrupunun ifasında milli rəqslərimiz böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb. Gənc soydaşlarımızın Vətənə, azərbaycançılıq ideyasına və milli dəyərlərə həsr olunan şeirləri isə tədbirə emosional və mənəvi dərinlik qatıb.
Tədbir Azərbaycanın tarixi həqiqətlərinin, mədəni irsinin və dövlətçilik ənənələrinin beynəlxalq ictimaiyyətə daha geniş şəkildə tanıdılması, eləcə də diaspor fəallığının gücləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyıb.

В центре шведского города Гетеборг состоялось мероприятие, посвященное 28 Мая – Дню независимости. Церемония была организована “Азербайджанским Карабахским центром” при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Координатор Координационного совета азербайджанцев Швеции по Гетеборгу, руководитель “Азербайджанского Карабахского центра” Ульвийя Наджафова, поздравив наших соотечественников со знаменательным днем, подчеркнула, что 28 Мая занимает особое место в летописи государственности азербайджанского народа. Она довела до внимания, что азербайджанцы, проживающие за рубежом, играют важную роль в сохранении национальной идентичности, пропаганде и передаче культурного наследия грядущим поколениям.
На мероприятии был создан специальный стенд, отражающий богатую историю, многогранную культуру и традиции государственности Азербайджана, на котором представлены национальные атрибуты, публикации и различные просветительские материалы. С помощью брошюр, подготовленных на шведском языке, участники церемонии получили подробную информацию об истории Азербайджанской Демократической Республики.
В художественной части мероприятия наши национальные танцы в исполнении танцевальной группы “Хары бюльбюль” были встречены с большим интересом и аплодисментами. А стихи наших молодых соотечественников, посвященные Родине, идее азербайджанства и национальным ценностям, придали церемонии эмоциональную и духовную глубину.
Мероприятие представляло особое значение с точки зрения более широкого ознакомления международной общественности с историческими реалиями, культурным наследием и традициями государственности Азербайджана, а также повышения диаспорской активности.