Bahçeşehir Kıbrıs Universitetinin rektoru Dövlət Komitəsində olub
Bahçeşehir Kıbrıs Universitetinin rektoru Mehmet Toycan və onu müşayiət edən şəxslər Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində (DİDK) olub.
Komitənin Aparatının rəhbəri vəzifəsini icra edən Aparatın rəhbərinin müavini Adil Hüseynov qonağa DİDK-nın fəaliyyət istiqamətləri və həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib. Komitənin təkcə xaricdə yaşayan azərbaycanlılarla deyil, eyni zamanda Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən ölkələrlə də iş apardığını bildirən Adil Hüseynov Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətindəki Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinin iki ölkə arasındakı münasibətlərin daha da genişlənməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən Prof. Dr. Mehmet Toycan Azərbaycan-Şimali Kipr əlaqələrinin artan xətt üzrə inkişaf etməsindən məmnunluq duyduğunu deyib, Bahçeşehir Kıbrıs Universitetinin qapılarının azərbaycanlı tələbələrin, xüsusən şəhid və qazi ailələrinin övladları üçün hər zaman açıq olduğunu bildirib. Eyni zamanda universitet kitabxanasının Azərbaycan haqqında kitablarla zənginləşdirilməsi üçün Komitənin dəstəyinə ümid etdiyini söyləyib, ən yaxın zamanlarda Girne şəhərindəki Azərbaycan Evini ziyarət edəcəyini vurğulayıb.

Ректор Кипрского университета Бахчешехир побывал в Государственном комитете
5 июля, 2024Ректор Кипрского университета Бахчешехир Мехмет Тойджан и сопровождающие его лица побывали в Государственном комитете по работе с диаспорой (ГКРД).
Исполняющий обязанности руководителя Аппарата комитета заместитель руководителя Аппарата Адиль Гусейнов проинформировал гостя о направлениях деятельности ГКРД и реализованных проектах. Отметив, что комитет проводит работу не только с проживающими за рубежом азербайджанцами, но и странами, питающими дружественное отношение к Азербайджану, Адиль Гусейнов подчеркнул, что деятельность азербайджанской диаспоры в Турецкой Республике Северного Кипра играет важную роль в дальнейшем расширении отношений между двумя странами.
Проф. Д-р Мехмет Тойджан, поблагодарив за радушный прием, выразил удовлетворение развитием связей между Азербайджаном и Северным Кипром по восходящей, сказал, что двери Кипрского университета Бахчешехир всегда открыты для азербайджанских студентов, в особенности, детей из семей шехидов и гази. Одновременно он довел до внимания, что надеется на поддержку комитета в деле пополнения университетской библиотеки книгами об Азербайджане, сообщил, что в самое ближайшее время посетит Дом Азербайджана в городе Гирне.