Qarsda Azərbaycan dili və ədəbiyyatı ilə bağlı elmi simpozium və “Bir millət, iki dövlət” adlı musiqi otağının açılışı olub
21 oktyabr, 2025
Türkiyənin Qars Qafqaz Universitetində Müasir Türk Ləhcələri və Ədəbiyyatı bölməsinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı ixtisasının 20 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi simpozium keçirilib.
Qarabağ Zəfərinin 5-ci ildönümü və 18 oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə təşkil olunan tədbir Qars Qafqaz Universitetinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və ölkəmizin Qarsdakı Baş Konsulluğunun dəstəyi ilə baş tutub.
Tədbirin açılışında Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib, hər iki ölkənin şəhidlərinin əziz xatirəsi yad olunub, Qarabağ Zəfəri və adıçəkilən ixtisasın tarixçəsi  ilə bağlı videoçarxlar göstərilib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Hikmət Babaoğlu, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, akademik Nizami Cəfərov, Azərbaycanın Qarsdakı Baş konsulu Zamin Əliyev, Qars Qafqaz Universitetinin prorektoru Engin Kılıç, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Cavid İsmayıl, Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin təhsil müşaviri Nəcibə Nəsibova, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının sədr müavini Səttar Kaya və başqaları çıxış edərək, Qarabağ Zəfərinin 5-ci ildönümü və 18 oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə təbriklərini çatdırıb, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıblar.
Simpozium Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstandan olan mütəxəssislərin iştirakı ilə panellər şəklində davam edib.
Qars şəhərində “Bir millət, iki dövlət” adlı musiqi otağı isə “Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu adına Elm və Sənət Mərkəzi”ndə açılıb.
Açılış mərasimində Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının güclənməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolundan söz açılıb, hər iki ölkənin prezidentləri – İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın  iki ölkənin qardaşlıq münasibətlərini möhkəmləndirməsindən məmnunluq ifadə olunub. Digər sahələrlə yanaşı, mədəniyyət sahəsində də əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

Kars hosted a scientific symposium related to Azerbaijani language and literature, and the opening ceremony of the music room called “One Nation Two States”
21 October, 2025
An international scientific symposium dedicated to the 20th anniversary of the Department of Azerbaijani Language and Literature within the Department of Contemporary Turkish Dialects and Literature at Kars Kafkas University in Türkiye, was held.
The event dedicated to the 5th anniversary of the Victory in Karabakh, and October 18 - the Day of Restoration of Independence, was held at the initiative of Kars Kafkas University, with the support of the State Committee on Work with Diaspora and the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Kars.
The event commenced with the playing of the national anthems of Azerbaijan and Türkiye, and the dear memory of martyrs of the two countries was commemorated. Videos about the Karabakh Victory and the history of the mentioned department were shown.
MP of Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Hikmet Babaoghlu, director of Ataturk Center in Azerbaijan and academic Nizami Jafarov, Consul General of Azerbaijan in Kars Zamin Aliyev, Vice-Rector of Kafkas University in Kars Engin Kılıç, head of a department in the State Committee on Work with Diaspora Javid Ismayil, the Education Advisor of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Turkey Najiba Nasibova, deputy chairman of the Federation of Turkish-Azerbaijani Associations Sattar Kaya and others, delivered their congratulations on the occasion of the 5th anniversary of the Victory in Karabakh, and October 18 - the Day of Restoration of Independence, wished success to the symposium's proceedings.
The symposium continued with the panel discussions with experts from Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan.
The music room titled “One Nation, Two States” was opened at the “Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu Science and Art Center” in Kars.
At the opening ceremony, the role of the Great Leader Heydar Aliyev in strengthening Azerbaijan-Türkiye brotherhood was highlighted. Satisfaction was expressed for the efforts of both countries’ presidents – Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdoğan – in reinforcing the fraternal relations between the two nations. The importance of deepening cooperation in various fields, including culture, was also emphasized.