Qarsda Azərbaycan dili və ədəbiyyatı ilə bağlı elmi simpozium və “Bir millət, iki dövlət” adlı musiqi otağının açılışı olub
21 oktyabr, 2025
Türkiyənin Qars Qafqaz Universitetində Müasir Türk Ləhcələri və Ədəbiyyatı bölməsinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı ixtisasının 20 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi simpozium keçirilib.
Qarabağ Zəfərinin 5-ci ildönümü və 18 oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə təşkil olunan tədbir Qars Qafqaz Universitetinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və ölkəmizin Qarsdakı Baş Konsulluğunun dəstəyi ilə baş tutub.
Tədbirin açılışında Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib, hər iki ölkənin şəhidlərinin əziz xatirəsi yad olunub, Qarabağ Zəfəri və adıçəkilən ixtisasın tarixçəsi  ilə bağlı videoçarxlar göstərilib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Hikmət Babaoğlu, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, akademik Nizami Cəfərov, Azərbaycanın Qarsdakı Baş konsulu Zamin Əliyev, Qars Qafqaz Universitetinin prorektoru Engin Kılıç, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Cavid İsmayıl, Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin təhsil müşaviri Nəcibə Nəsibova, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının sədr müavini Səttar Kaya və başqaları çıxış edərək, Qarabağ Zəfərinin 5-ci ildönümü və 18 oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə təbriklərini çatdırıb, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıblar.
Simpozium Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstandan olan mütəxəssislərin iştirakı ilə panellər şəklində davam edib.
Qars şəhərində “Bir millət, iki dövlət” adlı musiqi otağı isə “Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu adına Elm və Sənət Mərkəzi”ndə açılıb.
Açılış mərasimində Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının güclənməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolundan söz açılıb, hər iki ölkənin prezidentləri – İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın  iki ölkənin qardaşlıq münasibətlərini möhkəmləndirməsindən məmnunluq ifadə olunub. Digər sahələrlə yanaşı, mədəniyyət sahəsində də əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

В Карсе состоялись научный симпозиум, посвященный азербайджанскому языку и литературе, и открытие музыкальной комнаты под названием “Одна нация, два государства”
21 октября, 2025
В Карсском Кавказском университете Tурции состоялся международный научный симпозиум, посвященный 20-летнему юбилею специальности “Азербайджанский язык и литература” отделения современных тюркских диалектов и литературы.
Мероприятие, организованное по случаю 5-й годовщины Победы в Карабахе и 18 oктября – Дня восстановления независимости, было проведено по инициативе Карсского Кавказского университета при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и генерального консульства нашей страны в Карсе.
На открытии симпозиума прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции, была почтена светлая память шехидов двух стран, показаны видеоролики о Победе в Карабахе и истории упомянутой специальности.
Депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Хикмет Бабаоглу, директор Центра Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров, генеральный консул Азербайджана в Карсе Замин Алиев, проректор Карсского Кавказского университета Энгин Кылыч, заведующий отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Джавид Исмаил, советник по вопросам образования в посольстве Азербайджана в Турции Наджиба Насибова, заместитель председателя Федерации турецко-азербайджанских обществ Саттар Кая и другие передали поздравления по случаю 5-й годовщины Победы в Карабахе и 18 октября – Дня восстановления независимости, пожелали работе симпозиума успехов.
Мероприятие продолжилось панелями с участием специалистов из Азербайджана, Турции, Казахстана, Узбекистана и Кыргызстана.
А в “Центре науки и искусства имени проф. д-ра Фахреттина Кырзыоглу” в городе Карс открылась музыкальная комната под названием “Одна нация, два государства”.
На церемонии открытия говорилось о роли великого лидера Гейдара Алиева в укреплении азербайджано-турецкого братства, было выражено удовлетворение углублением президентами двух стран – Ильхамом Алиевым и Реджепом Тайипом Эрдоганом близких отношений двух государств. Наряду с другими сферами, подчеркнута важность углубления сотрудничества в области культуры.
Затем была разрезана красная лента, символизирующая открытие музыкальной комнаты “Одна нация, два государства”.