Qarabağ zəfəri Kopenhagendə Üzeyir bəy musiqisi ilə qeyd olunub
Danimarkanın paytaxtı Kopenhagendə Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərin 5-ci ildönümünə və dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunan konsert keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin təşkilatçılığı və İsveçdə yaşayan azərbaycanlı pianoçu Aynur Məlikovanın təşəbbüsü ilə baş tutub.
Kopenhagendəki “Albertslund” Mədəniyyət Mərkəzindəki konsertdə Azərbaycan və türk diasporlarının nümayəndələri, eləcə də yerli ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında çıxış edən Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin sədri Mehriban Səfər Əliyeva musiqinin milli kimlik və qürur hissi ilə birləşdiyi bu tədbirin önəmini diqqətə çatdırıb. O, İkinci Qarabağ müharibəsinin xalqımız üçün həmrəylik və qürur nümunəsi olduğunu vurğulayaraq, “Qələbə keçmişə hörmət, gələcəyə inam rəmzidir, musiqi isə bu Zəfərin səsidir”, – deyə qeyd edib.
Türkiyənin Danimarkadakı Səfirliyinin birinci katibi Özgür Kafadar da çıxışında tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib və bu kimi mədəni təşəbbüslərin xalqlar arasında dostluq və anlaşmaya töhfə verdiyini bildirib.
Tədbirin proqramında pianoçu Aynur Məlikova, Azərbaycandan gedən opera müğənnisi Aytac Şıxəlizadə və isveçli fleyta ifaçısı Katrin Yohanssonun ifasında Üzeyir Hacıbəylinin və digər Azərbaycan və Skandinaviya bəstəkarlarının əsərləri səsləndirilib. Musiqi nömrələri sülh, dostluq və mədəniyyətlərarası körpü ideyasını əks etdirib.
Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılıq irsini davam etdirən Fikrət Əmirov, NiyaziArif Məlikovun  əsərlərinin ifası da tədbirdə böyük şövq yaradıb.

Победа в Карабахе отмечена в Копенгагене музыкой Узеир бека
В столице Дании Копенгагене состоялся концерт, посвященный 5-й годовщине славной Победы, одержанной Азербайджаном в Отечественной войне, и 140-летию гениального азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли.
Мероприятие было организовано Датско-азербайджанским обществом “Ветен” по инициативе живущей в Швеции азербайджанской пианистки Айнур Меликовой при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
На концерте в копенгагенском Культурном центре “Albertslund” присутствовали члены азербайджанской и турецкой диаспор, а также представители местной общественности.
Председатель Датско-азербайджанского общества “Ветен” Мехрибан Сафар Алиева, выступая на открытии церемонии, отметила значение этого мероприятия, где музыка оказалась тесно связанной с национальной идентичностью и чувством гордости. Подчеркнув, что Вторая Карабахская война является образцом солидарности и гордости для нашего народа, она сказала: “Победа – символ уважения к прошлому и веры в будущее, а музыка – голос этой Победы”.
Первый секретарь посольства Турции в Дании Озгюр Кафадар также говорил о значении мероприятия, констатировав, что подобные культурные инициативы вносят вклад в дружбу и взаимопонимание между народами.
В концертной программе прозвучали произведения Узеира Гаджибейли, других азербайджанских и скандинавских композиторов в исполнении пианистки Айнур Меликовой, приехавшей из Азербайджана оперной певицы Айтадж Шихализаде и шведской флейтистки Катрин Йоханссон. Mузыкальные номера отражали идею мира, дружбы и моста между культурами.
С большим воодушевлением на мероприятии также было встречено исполнение произведений продолжателей творческого наследия Узеира Гаджибейли Фикрета Амирова, Ниязи и Арифа Меликова.