Qarabağ zəfəri Kopenhagendə Üzeyir bəy musiqisi ilə qeyd olunub
Danimarkanın paytaxtı Kopenhagendə Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərin 5-ci ildönümünə və dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunan konsert keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin təşkilatçılığı və İsveçdə yaşayan azərbaycanlı pianoçu Aynur Məlikovanın təşəbbüsü ilə baş tutub.
Kopenhagendəki “Albertslund” Mədəniyyət Mərkəzindəki konsertdə Azərbaycan və türk diasporlarının nümayəndələri, eləcə də yerli ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında çıxış edən Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin sədri Mehriban Səfər Əliyeva musiqinin milli kimlik və qürur hissi ilə birləşdiyi bu tədbirin önəmini diqqətə çatdırıb. O, İkinci Qarabağ müharibəsinin xalqımız üçün həmrəylik və qürur nümunəsi olduğunu vurğulayaraq, “Qələbə keçmişə hörmət, gələcəyə inam rəmzidir, musiqi isə bu Zəfərin səsidir”, – deyə qeyd edib.
Türkiyənin Danimarkadakı Səfirliyinin birinci katibi Özgür Kafadar da çıxışında tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib və bu kimi mədəni təşəbbüslərin xalqlar arasında dostluq və anlaşmaya töhfə verdiyini bildirib.
Tədbirin proqramında pianoçu Aynur Məlikova, Azərbaycandan gedən opera müğənnisi Aytac Şıxəlizadə və isveçli fleyta ifaçısı Katrin Yohanssonun ifasında Üzeyir Hacıbəylinin və digər Azərbaycan və Skandinaviya bəstəkarlarının əsərləri səsləndirilib. Musiqi nömrələri sülh, dostluq və mədəniyyətlərarası körpü ideyasını əks etdirib.
Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılıq irsini davam etdirən Fikrət Əmirov, NiyaziArif Məlikovun  əsərlərinin ifası da tədbirdə böyük şövq yaradıb.

The Garabagh victory celebrated with Uzeyir bey’s music in Copenhagen
A concert dedicated to the 5th anniversary of the glorious Victory, achieved by Azerbaijan in the Patriotic War, and 140th anniversary of genius Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyli, was held in Copenhagen, the capital of Denmark.
The event organized by the Denmark-Azerbaijan “Vatan” Society with support by the State Committee on Work with Diaspora and on the initiative of Azerbaijani pianist Aynur Malikova,who resides in Sweden.
Concert was held in the “Albertslund” Cultural Center in Copenhagen.  The members of Azerbaijani and Turkish diaspora, as well as representatives of the local community, participated at the event.
In her opening speech, Chairwoman of the “Vatan” Society, Mehriban Safar Aliyeva, emphasized the significance of the event. She stated that “Victory is a symbol of respect for the past and faith in the future, while music is the voice of this triumph.
In his speech, Özgür Kafadar First Secretary of the Embassy of Türkiye in Denmark, spoke about the significance of the event, stating such cultural initiatives contribute to friendship and understanding between nations.
The program featured performances by pianist Aynur Malikova, opera singer Aytaj Shikhalizade from Azerbaijan, and Swedish flutist Catrin Spångberg Johansson, presenting works by Uzeyir Hajibeyli and other Azerbaijani and Scandinavian composers. The musical pieces reflected the themes of peace, friendship, and intercultural bridge-building.