Özbəkistan Prezidenti Novruz bayramı münasibətilə diasporumuzu təbrik edib
Daşkənd şəhərindəki “Yeni Özbəkistan” parkında keçirilmiş təntənəli Novruz şənliyində Azərbaycan diasporu da iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə yaradılmış Azərbaycan sərgisini ziyarət edən Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev diasporumuzun üzvləri ilə görüşüb. Soydaşlarımızı bayram münasibətilə təbrik edən dövlət başçısı sərgidə nümayiş olunan eksponatlarla tanış olub, Azərbaycan musiqisini və mahnılarını dinləyib. Söhbət zamanı Şavkat Mirziyoyev bildirib ki, sentyabrda Azərbaycana səfər edəcək və səfər çərçivəsində Füzuli şəhərində Özbəkistan dövləti tərəfindən inşa edilən məktəbin açılış mərasiminə qatılacaq.
Mərkəzin rəhbərliyi soydaşlarımız adından Özbəkistanın dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib.
Bayram konsertində müxtəlif xalqların, o cümlədən azərbaycanlıların da yaradıcı kollektivi çıxış edib.

Президент Узбекистана поздравил нашу диаспору с Новруз байрамы
В торжестве по случаю Новруз байрамы, проведенном в парке “Новый Узбекистан” в Ташкенте, приняла участие и азербайджанская диаспора.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, посетивший азербайджанскую выставку, организованную в рамках мероприятия Республиканским азербайджанским национальным культурным центром, встретился с членами нашей диаспоры. Поздравив наших соотечественников с праздником, глава государства ознакомился с представленными на выставке экспонатами, послушал азербайджанскую музыку и песни. В ходе беседы Шавкат Мирзиёев сказал, что в сентябре посетит Азербайджан с визитом и в рамках поездки примет участие в церемонии открытия школы, построенной Узбекистаном в городе Физули.
Руководство центра от имени наших соотечественников выразило признательность главе государства Узбекистана.
На праздничном концерте выступили творческие коллективы различных народов, в том числе азербайджанцев.