Praqa Azərbaycan Mədəniyyət Evində “İki gözəllik harmoniyası: Azərbaycan xalçası və Çex kristalı” sərgisi açılıb
19 fevral, 2025.jpg)
Praqa Azərbaycan Mədəniyyət Evində “İki gözəllik harmoniyası: Azərbaycan xalçası və Çex kristalı” adlı sərginin açılışı olub. Sərgi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Azərxalça” ASC və Praqada fəaliyyət göstərən “Halama” Çex Kristal şirkətinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Sərgidə Azərbaycanın dünyaca məşhur, zəngin mədəni, milli-mənəvi sərvətimiz olan xalça nümunələri və “Halama”nın Çexiya əl şüşə sənətinə məxsus maraqlı əsərləri nümayiş olunur.
Tədbirdə Çex Respublikası Hökumətinin və Parlamentinin üzvləri, Çexiyadakı diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, Çexiyadakı Azərbaycan icmasının üzvləri, yerli ictimaiyyətin və yerli mətbuatın nümayəndələri iştirak edib.
“Natəvan” Cəmiyyətinin sədri, Şərqi Avropa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Çexiya üzrə koordinatoru, Praqa Azərbaycan Mədəniyyət Evinin rəhbəri, sərginin ideya müəllifi Leyla Begim Cəfərova sərgi barədə ətraflı məlumat verib, bu məzmunun həm Azərbaycan, həm də Çexiya tərəfindən dərhal dəstəklənməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Qeyd edib ki: “Xalça xalqımız üçün böyük tarixi keçmişə malik, əsrlərdir dəyişilməyən və inkişaf edən çox qiymətli mənəvi irsdir. Dünyada şöhrət qazanan Çex büllur sənəti nümunələri ilə qədim xalçalarımızın bir arada nümayişi mədəni harmoniyanın ən gözəl əksidir”.
“İki gözəllik harmoniyası: Azərbaycan xalçası və Çex kristalı” sərgisinin əhəmiyyətindən danışan “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri, Əməkdar incəsənət xadimi Emin Məmmədov qədim tarixə malik milli xalçaçılıq sənəti və Azərbaycandakı xalçaçılıq məktəbləri barədə geniş məlumat verib. Xüsusilə Qarabağ, Qazax, Naxçıvan, Şirvan məktəblərinin yaranmasından və bu sənətə verdiyi qiymətli nümunələrdən söz açıb. O, bildirib ki: “Praqa Azərbaycan Mədəniyyət Evində təşkil olunan sərgi xalçaçılıq sənətimizin Avropada tanıdılması üçün böyük fürsətlər yaradır”.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov mədəniyyətin insanlar və xalqlar arasındakı əlaqələri möhkəmləndirdiyinə diqqət çəkib, xaricdəki Azərbaycan Evlərinin bu sahəyə verdiyi töhfələrdən danışıb: “Sənət sərhəd tanımır və sənətlə, zəngin tariximizlə bağlı olan bu mühüm tədbir ənənələri müasir istiqamətlərdə yaşatmağın, xalqlarımız arasında mədəni mübadilənin dərinləşməsinin bariz nümunəsidir. Cənab Prezidentin tapşırıqları əsasında xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evlərinin hər birində ana dilinin tədrisi ilə yanaşı, tarix və mədəniyyətimizin də geniş təbliği həyata keçirilir. Azərbaycan Evləri təkcə soydaşlarımız üçün deyil, həm də yerli əhali üçün mədəni mərkəz rolunu oynayır, xalqlar və dövlətlər arasında birliyin daha da möhkəmlənməsinə şərait yaradır. Bu mənada bugünkü sərginin Azərbaycan Evində keçirilməsinin əhəmiyyəti böyükdür”.
Azərbaycanın Çexiyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Yaşar Əliyev çıxışında bildirib ki: “Bu sərgini iki xalqın qiymətli sənət nümunələrinin harmoniyasının yaradılması baxımından yüksək qiymətləndirirəm”.
“Halama” Çex Kristal Şirkətinin rəhbəri Robert Halama rəhbəri olduğu şirkətin fəaliyyəti barədə danışıb, Azərbaycan və Çexiyanın qədim mədəniyyətlərinə diqqət çəkib, sərginin mədəniyyətlərarası inkişafa əvəzsiz töhfələr verəcəyini vurğulayıb.
Sərginin kolleksiyasına müxtəlif ölçülü, fərqli xalçaçılıq məktəblərinə aid həm müasir, həm də klassik üslubda toxunmuş 11 yun xalça daxildir. Həmin tarixi sənət nümunələri, eləcə də Çex büllurları izləyənləri heyran edib.
Açılış mərasimində Azərbaycan xalçaçılıq sənəti, Çex büllurları və diaspor fəaliyyəti mövzusunda videoçarxlar nümayiş olunub.
Sərgi mədəni hissə ilə davam edib. 2020-ci ildə Çexiyada “İlin adamı” seçilən istedadlı musiqiçi Canel Nəcəflinin, fleyta ifaçısı Hana Jıtnıkovanın ifasında səslənən Azərbaycan və Çex musiqiləri zövqləri oxşayıb.
“İki gözəllik harmoniyası: Azərbaycan xalçası və Çex kristalı” adlı sərgi bir ay davam edəcək. Praqa Azərbaycan Mədəniyyət Evinin qapıları hər kəsin üzünə açıqdır, soydaşlarımız, yerli sakinlər və şəhərin qonaqları bu əsrarəngiz sərgiyə tamaşa edə bilərlər.
Qeyd edək ki, Praqa Azərbaycan Evi 2024-cü il noyabrın 6-da açılıb və fəaliyyətə başladığı gündən burada təşkil olunan saysız-hesabsız tədbirlər Çex Respublikasındakı Azərbaycan icmasının və yerli cəmiyyətin əlaqələrinin inkişafında böyük rol oynayıb.
Hazırda 18 ölkədə 29 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir, həmin evlər soydaşlarımızın tarix və mədəniyyətimizi, ana dilimizi öyrənmələrində, eləcə də diasporla yerli cəmiyyətlərin əlaqələrinin intensivləşməsində xüsusi rola malikdir.

An exhibition titled “A harmony of two beauties: Azerbaijani carpet and Czech crystal” was opened in the Azerbaijani House in Prague
19 February, 2025.jpg)
The inauguration of the exhibition titled “A harmony of two beauties: Azerbaijani carpet and Czech crystal” has taken place in Azerbaijan Culture House in Prague. The exhibition was held with the support of the State Committee on Work with Diaspora and organized by “Azerkhalcha” OJSC and “Halama” Czech Crystal company.
At the exhibition, carpet exhibits of Azerbaijan’s world-famous, rich cultural and national-spiritual heritage and fascinating works of Czech crystal craftsmanship are showcased.
The event was attended by members of the Government and Parliament of the Czech Republic, members of Azerbaijani community in Czech, as well as representatives of the local public and media.
Chairman of the “Natavan” Society, coordinator of the Coordinating Council of Eastern European Azerbaijanis, head of the Azerbaijan Culture House in Prague, the concept author of the exhibition, Leyla Begim Jafarova provided detailed information about exhibition. She expressed her satisfaction with the immediate support of his initiative by both Azerbaijan and Czech Republic. Leyla Begim Jafarova stated that “For our people, carpet is a highly valuable spiritual heritage with a great historical past, unchanged for centuries yet constantly evolving. The exhibition of our ancient carpets alongside world-renowned Czech crystal art is a perfect reflection of cultural harmony".
Speaking about the significance of the exhibition "“A harmony of two beauties: Azerbaijani carpet and Czech crystal” Chairman of the Board of “Azerkhalcha” OJSC and Honored Art Figure Emin Mammadov provided extensive information on the ancient history of national carpet weaving and the different carpet schools in Azerbaijan. He particularly highlighted the emergence of the Karabakh, Gazakh, Nakhchivan, and Shirvan schools and their valuable contributions to this art. He stated: "The exhibition held at the Prague Azerbaijan Cultural House creates great opportunities for promoting our carpet weaving art in Europe”.
The Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov drew attention to the role of the culture in strengthening ties between people and nations, spoke about the contributions of Azerbaijani Houses abroad in this field. “Art knows no borders, and this important event, connected to art and our rich history, is a vivid example of preserving traditions in modern directions and deeping cultural exchange between our nations. Based on the instructions of Mr. President, Azerbaijani Houses operating abroad not only provide education in our native language but also actively promote our history and culture. Azerbaijani Houses serve not only as cultural centers for our compatriots but also for the local population, fostering unity between nations and states. In this regard, the significance of holding today’s exhibition at the Azerbaijan House is immense.
In his speech, Yashar Aliyev, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to the Czech Republic stated: “I highly appreciate this exhibition for its role in harmonizing the precious samples of art of both nations.
The head of the “Halama” Czech Crystal company, Robert Halama spoke about the company he leads, drew attention to the ancient culture of Azerbaijan and the Czech Republic. He highlighted that the exhibition would make invaluable contribution to intercultural development.
The collection of the exhibition includes 11 wool carpets of various sizes, representing different carpet weaving schools, woven in both modern and classical styles. The samples of the historical art, as well as Czech crystal amazed the viewers.
In the opening ceremony, the videos about the Azerbaijani carpet art, Czech crystals and diaspora activity were shown.
The exhibition continued with the artistic part. Azerbaijani and Czech music performed by the talented musician chosen as the “The person of the year” in 2020, Janel Najafli, flutist Hana Zhitnikova amazed the participants.
The exhibition titled “A harmony of two beauties: Azerbaijani carpet and Czech crystal” will continue for a month. Our compatriots, local residents and the city’s guests can watch the exhibition.
It should be noted that currently, 29 Azerbaijani Houses are operating in 18 countries, and these houses play a special role in helping our compatriots learn about tongue, as well as in intensifying the connections between the diaspora and local communities.