Azərbaycanlı alim “Yüksək Reytinqli Alimlər” siyahısında ilk sıralardadır
Mərkəzi Florida Universitetinin fəlsəfə doktoru və Günəş Enerjisi Araşdırmaları Mərkəzinin xüsusi layihələr üzrə tədqiqatçısı Nazim Muradov dünyanın məşhur elmi analitika platforması olan ScholarGP-nin 2024-cü il üzrə “Yüksək Reytinqli Alimlər” siyahısında ilk sıralarda yer alıb. Onun məhsuldar elmi fəaliyyəti və bu sahədə verdiyi töhfələr yüksək reytinqə səbəb olub.
Nazim Muradov 1992-cı ildən hidrogen üzrə araşdırmalar sahəsində aparıcı tədqiqat mərkəzlərindən biri olan Günəş Enerjisi Araşdırmaları Mərkəzinin (FSEC) xüsusi layihələr üzrə tədqiqatçısıdır. O, NASA-nın tədqiqat qrupunun üzvü kimi “Space Shuttle Endeavour” (“Kosmik Gəminin Hazırlanması”) missiyası zamanı uğurla sınaqdan keçirilən unikal hidrogen sensorunun hazırlanmasında iştirak edib. Görkəmli alimin təmsil olunduğu komanda “R&D100” mükafatına layiq görülüb.
“Yüksək Reytinqli Alim” adı mənim üçün böyük şərəfdir,” – deyə Muradov söyləyib. O, bu mükafatı xüsusilə hidrogen enerjisi və texnologiyası sahəsində illər boyu aparılan elmi işlərin yüksək dəyərləndirilməsinin bir göstəricisi hesab etdiyini bildirib.
ScholarGPS elmi fəaliyyətin təhlili üçün ilk onlayn mənbədir. Bu platforma dünya üzrə bütün alimlərin, tədqiqat institutlarının, universitetlərin və akademik proqramların ilk tam kəmiyyət reytinqlərini yayımlayır. Bu unikal reytinqləri təqdim etməklə yanaşı, ScholarGPS 200-dən çox ölkədən 24.000-dən çox akademik qurum, 30 milyondan çox alim və 120.000 tədqiqat institutunun hər biri üçün ətraflı profillər təqdim edir.

Nazim Muradov, Ph.D. at the University of Central Florida and a special projects researcher at the Florida Solar Energy Center, has ranked on the list of “Highly Rated Scientists” for 2024, according to ScholarGPS, the world's leading science analytics platform, for 2024. His fruitful scientific activity and contributions in this area have led to a high rating.
Nazim Muradov has been a researcher on special projects at the Florida Solar Energy Center (FSEC), one of the leading research centers in the field of hydrogen research since 1992. As a member of a NASA research team, he participated in the development of a unique hydrogen sensor, which was successfully tested during the “Space Shuttle Endeavour” (“spacecraft development”) mission. The team represented by the outstanding scientist was awarded the “R&D100” award.
“The title of “Highly Rated Scientists” is a great honor for me”, - Muradov said. He said that this award is an indicator of the high assessment of scientific work carried out over the years, especially in the field of hydrogen energy and technology.
ScholarGPS is the first online resource for the analysis of scientific activity. This platform publishes the first complete quantitative ratings of all scientists, research institutes, universities and academic programs around the world. In addition to offering these unique rankings, ScholarGPS provides detailed profiles for each of over 30 million scholars and 120,000 research institutions, including over 24,000 academic institutions in more than 200 countries.