Azərbaycanlı alim “Yüksək Reytinqli Alimlər” siyahısında ilk sıralardadır
Mərkəzi Florida Universitetinin fəlsəfə doktoru və Günəş Enerjisi Araşdırmaları Mərkəzinin xüsusi layihələr üzrə tədqiqatçısı Nazim Muradov dünyanın məşhur elmi analitika platforması olan ScholarGP-nin 2024-cü il üzrə “Yüksək Reytinqli Alimlər” siyahısında ilk sıralarda yer alıb. Onun məhsuldar elmi fəaliyyəti və bu sahədə verdiyi töhfələr yüksək reytinqə səbəb olub.
Nazim Muradov 1992-cı ildən hidrogen üzrə araşdırmalar sahəsində aparıcı tədqiqat mərkəzlərindən biri olan Günəş Enerjisi Araşdırmaları Mərkəzinin (FSEC) xüsusi layihələr üzrə tədqiqatçısıdır. O, NASA-nın tədqiqat qrupunun üzvü kimi “Space Shuttle Endeavour” (“Kosmik Gəminin Hazırlanması”) missiyası zamanı uğurla sınaqdan keçirilən unikal hidrogen sensorunun hazırlanmasında iştirak edib. Görkəmli alimin təmsil olunduğu komanda “R&D100” mükafatına layiq görülüb.
“Yüksək Reytinqli Alim” adı mənim üçün böyük şərəfdir,” – deyə Muradov söyləyib. O, bu mükafatı xüsusilə hidrogen enerjisi və texnologiyası sahəsində illər boyu aparılan elmi işlərin yüksək dəyərləndirilməsinin bir göstəricisi hesab etdiyini bildirib.
ScholarGPS elmi fəaliyyətin təhlili üçün ilk onlayn mənbədir. Bu platforma dünya üzrə bütün alimlərin, tədqiqat institutlarının, universitetlərin və akademik proqramların ilk tam kəmiyyət reytinqlərini yayımlayır. Bu unikal reytinqləri təqdim etməklə yanaşı, ScholarGPS 200-dən çox ölkədən 24.000-dən çox akademik qurum, 30 milyondan çox alim və 120.000 tədqiqat institutunun hər biri üçün ətraflı profillər təqdim edir.

Aзербайджанский ученый вошел в число первых в списке “Ученых с высоким рейтингом”
Доктор философии Университета Центральной Флориды и исследователь специальных проектов Центра исследований солнечной энергии (FSEC) Назим Мурадов вошел в число первых в списке "Ученых с высоким рейтингом" ScholarGP - всемирно известной научной аналитической платформы на 2024 год. Высокому рейтингу способствовали его плодотворная научная деятельность и вклад в эту сферу.
С 1992 года Назим Мурадов является исследователем по специальным проектам в Центре исследований солнечной энергии (FSEC) - одном из ведущих научных центров в области исследований водорода. В качестве члена исследовательской группы NASA он участвовал в разработке уникального водородного датчика, успешно испытанного во время миссии «Space Shuttle Endeavour» (“Изготовление космического корабля”). Команда, в которой был представлен выдающийся ученый, удостоена премии «R\&D100».
“Звание “Ученый с высоким рейтингом” – высокая честь для меня”, – сказал Н.Мурадов. Oн отметил, что расценивает эту награду как показатель высокой оценки многолетней научной работы, проводимой, в частности, в области водородной энергетики и технологий.
ScholarGPS — первый онлайн-ресурс для анализа научной деятельности. Эта платформа публикует первые полные количественные рейтинги всех ученых, исследовательских институтов, университетов и академических программ по всему миру. Наряду с представлением данных уникальных рейтингов, ScholarGPS предлагает подробные профили более чем 24 000 академических учреждений, свыше 30 миллионов учёных и каждого из 120 000 исследовательских институтов более чем 200 стран.