Polşada Zəfər gününə həsr olunan “40-cı Paralel-Varşava” adlı konsert keçirilib
6 noyabr, 2024Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, Polşa Azərbaycanlıları Şurasının, Polşa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının təşkilatçılığı ilə Varşava şəhərində azərbaycanlı repçi Orxan Zeynallının iştirakı ilə 8 Noyabr – Zəfər gününə həsr olunan “40-cı Paralel-Varşava” adlı konsert proqramı keçirilib.
Repçi Orxan Zeynallının və vokalist Nərgiz Məcidlinin ifasında səsləndirilən “40-cı Paralel”, “Torpaqdan Ev” və digər rep, eləcə də musiqi nömrələri böyük maraqla qarşılanıb. Konsertə Avropanın müxtəlif şəhərlərindən 700 nəfərdən çox adam qatılıb.
Zəfər günü münasibətilə tamaşaçıları təbrik edən Orxan Zeynallı torpaqlarımızda bir daha müharibənin olmamasını arzulayıb. Konsertə dəstəyə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə, təşkilatçılığa görə Polşa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasına təşəkkür edib.
Konsertin növbəti günü Varşava Azərbaycan Evində Orxan Zeynallının pərəstişkarları ilə görüşü təşkil edilib. Polşa Azərbaycanlıları Şurasının sədri Fərid Cəfərli və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Mehriban Sultanova Varşava Azərbaycan Evində görüş iştirakçılarını salamlayaraq, qarşıdan gələn 8 Noyabr – Zəfər Günü, 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü, 12 Noyabr – Konstitusiya Günü və 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Günü münasibətilə onları təbrik edib.
Çıxışlarda Komitənin dəstəyi ilə dünyanın bir çox ölkələrində 8 Noyabr – Zəfər günü münasibətilə tədbirlərin təşkilinin, bu bayramın xaricdə yaşayan soydaşlarımızla birgə qeyd olunmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Tarixi zəfəri xalqımıza yaşadan, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və Azərbaycan silahlı qüvvələrinə minnətdarlıq bildirilib, Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi yad edilib, qazilərə və müharibə iştirakçılarına can sağlığı arzulanıb.
Görüş Orxan Zeynallının və soydaşlarımızın səmimi söhbəti ilə davam edib. Sonda xatirə şəkli çəkdirilib.

В Польше состоялся концерт под названием “40-я параллель-Варшава”, посвященный Дню Победы
Совет азербайджанцев Польши и Координационный совет азербайджанцев Польши организовали в Варшаве при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры концерт под названием “40-я параллель-Варшава”, посвященный 8 Ноября - Дню Победы, с участием азербайджанского рэпера Орхана Зейналлы.
“40-я параллель”, “Дом из земли” и другой рэп, а также музыкальные номера, прозвучавшие в исполнении рэпера Орхана Зейналлы и вокалистки Наргиз Меджидли, были встречены с большим интересом. На концерте присутствовали более 700 человек из различных европейских городов.
Орхан Зейналлы, поздравив зрителей с Днем Победы, пожелал, чтобы на наших землях больше не было войны. Он поблагодарил Государственный комитет по работе с диаспорой за поддержку концерта, а Координационный совет азербайджанцев Польши – за его организацию.
На следующий день после концерта в Доме Азербайджана в Варшаве была организована встреча Орхана Зейналлы с поклонниками. Председатель Совета азербайджанцев Польши Фарид Джафарли и сотрудник Государственного комитета по работе с диаспорой Мехрибан Султанова, поприветствовав участников встречи в Доме Азербайджана в Варшаве, поздравили их с наступающим Днем Победы – 8 Ноября, Днем государственного флага – 9 Ноября, Днем Конституции – 12 Ноября и Днем национального возрождения – 17 Ноября.
В выступлениях было отмечено значение организации комитетом во многих странах мира Дня Победы – 8 Ноября, проведения этого праздника совместно с нашими соотечественниками, проживающими за рубежом.
Была выражена признательность победоносному Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву и Вооруженным силам Азербайджана, подарившим нашему народу эту историческую победу, почтена светлая память шехидов Отечественной войны, выражено пожелание здоровья гази и участникам войны.
Встреча продолжалась теплой беседой Орхана Зейналлы и наших соотечественников. В заключение была сделана фотография на память.