“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” münasibətilə “Azərbaycanı kəşf et!” layihəsinin növbəti tədbiri keçirilib
Azərbaycanda 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi münasibətilə Misirin Qalubiyyə şəhərində “Azərbaycanı kəşf et!” (“Discover Azerbaijan!”) layihəsinin 4-cü tədbiri keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Qahirə şəhərində yaşayan diaspor fəalı Dr. Sədaqət Əliəşrəfin təşəbbüsü ilə baş tutan tədbirə yerli ictimaiyyətin tanınmış şəxsləri, nüfuzlu şirkətlərin və media qurumlarının rəhbərləri, "Passion Zone" Akademiyasının tələbələri, "Azərbaycanı kəşf et!" layihəsinin iştirakçıları və xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar qatılıb.
Tədbir Azərbaycan və Misirin Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Qonaqları salamlayan “Azərbaycanı kəşf et!” layihəsinin rəhbəri Dr. Sədaqət Əliəşrəf ölkələrimiz arasında qarşılıqlı hörmət və maraq əsasında dostluq münasibətlərinin qurulmasını sevindirici hal kimi dəyərləndirib. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin cari ilin iyunun 7-də Misir Ərəb Respublikasına rəsmi səfərini xatırladıb. Misirdəki Azərbaycan diasporunun bu dostluğun və əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün inamla fəaliyyət göstərdiyini bildirib. “Azərbaycanı kəşf et” layihəsinin də buna bir nümunə olduğunu söyləyən Dr. Sədaqət Əliəşrəf verilən dəstəyə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkür edib.
"Passoin Zone" Akademiyasının sahibi və rəhbəri olan Dr. Amal Süleyman çıxışında ölkələrimiz arasında əlaqələrin qədim tarixə malik olduğunu, “Azərbaycanı kəşf et!” layihəsinin Misirdə tanındığını və maraqla qarşılandığını vurğulayıb.
Ərəb Ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Misir üzrə koordinatoru Səbinə Səmədova layihə çərçivəsində 2024-cü ilin aprel ayında Qahirədəki "Pioneer Integrated school" və "Seyidna Hadija" adına məktəblərdə olduqlarını, qaliblərə şəhadətnamələr, hədiyyələr təqdim etdiklərini bildirib. O, layihənin bu ilin sonuna kimi bütün Misirdə keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan dilində müxtəlif şeirlər və musiqilər səsləndirilib. Misirin Ayn Şəms Universitetinin Tibb fakültəsində təhsil alan azərbaycanlı gənc, diaspor fəalı Sandi Salem iştirakçılar arasında Azərbaycan haqqında viktorina keçirib və uşaqlar üçün əyləncəli proqram təqdim edib.

По случаю «Года солидарности во имя зеленого мира» состоялось очередное мероприятие проекта «Открой для себя Азербайджан!»
По случаю объявления 2024 года в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира» в египетском городе Галубийя состоялось 4-е мероприятие проекта «Открой для себя Азербайджан!» (“Discover Azerbaijan!”).
В церемонии, проведенной по инициативе проживающей в Каире активистки диаспоры д-ра Садагет Алиашраф при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие известные представители местной общественности, руководители влиятельных компаний и медиа структур, студенты Академии “Passion Zone”, члены проекта «Открой для себя Азербайджан!» и дети, нуждающиеся в особой заботе.
Мероприятие началось с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Египта. Руководитель проекта «Открой для себя Азербайджан!» д-р Садагет Алиашраф, поприветствовав гостей, назвала отрадным установление между нашими странами дружественных отношений на основе взаимного уважения и интересов. Она напомнила о состоявшемся 7 июня этого года официальном визите Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Арабскую Республику Египет, отметила, что азербайджанская диаспора в Египте с уверенностью осуществляет деятельность по дальнейшему укреплению дружбы и сотрудничества. Подчеркнув, что проект «Открой для себя Азербайджан!» тоже служит таким примером, д-р Садагет Алиашраф поблагодарила Государственный комитет по работе с диаспорой за оказанную поддержку.
Владелец и руководитель Академии “Passion Zone” д-р Амаль Сулейман констатировал, что связи между нашими странами имеют древнюю историю, что в Египте знают и с интересом воспринимают проект «Открой для себя Азербайджан!».
Координатор Координационного совета азербайджанцев, проживающих в арабских странах, по Египту Сабина Самедова сообщила о том, что в апреле 2024 года они побывали в школах “Pioneer Integrated school” и имени “Seyidna Hadija”, вручили победителям свидетельства и подарки. Она сказала, что до конца нынешнего года проект будет реализован во всем Египте.
В рамках мероприятия были исполнены различные музыкальные композиции и стихи на азербайджанском языке. Представительница азербайджанской молодежи, активистка диаспоры Санди Салем, обучающаяся на медицинском факультете египетского Университета Айн-Шамс, провела среди участников викторину, посвященную Азербайджану, и представила развлекательную программу для детей.