ABŞ-nin şəhərlərində üzərinə “Xocalıya ədalət” şüarı yazılmış avtomobillər hərəkət edib
ABŞ-nin Vaşinqton, Nyu-York, Atlanta, Pitsburq şəhərlərində Xocalı soyqırımının 33-ci ildönümü ilə əlaqədar geniş məlumatlandırma aksiyası keçirilib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Florida Azərbaycan İcmasının təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiyada Xocalı həqiqətlərini əks etdirən LED ekran quraşdırılmış avtomobillər şəhərlərin mərkəzi küçələri boyunca hərəkət edib.
“CNN”-in binası, “Times Square” meydanı, Pentaqon, Ağ Ev, Kapitoli, Pitsburq Universiteti və digər məşhur yerlərin olduğu küçələrdən keçən LED ekranlı avtomobillərdə Xocalı soyqırımı qurbanlarının fotoları və faciənin dəhşətlərini göstərən təsvirlər nümayiş etdirilib. Avtomobillərin üzərində “Xocalıya ədalət!”, “Xocalı soyqırımını tanıyın!”, “Ermənistanın insanlığa qarşı cinayəti”, “Azərbaycanlılar ədalət tələb edir!”, “Xocalını xatırla!”, “Biz xatırlayırıq!”, “Xocalı üçün dua et!”, “Xocalıda 63 uşaq, o cümlədən yeni doğulanlar öldürülüb!”, “1992-ci il 26 fevral. 613 azərbaycanlı, 106 qadın, 63 uşaq, 70 ahıl şəxs qətlə yetirilib. 1275 nəfər azərbaycanlı girov götürülüb. 76 uşaq əlil olub. 25 uşaq hər iki valideynini itirib. 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, 8 ailə tamamilə məhv edilib” şüar və faktları yazılıb.
Məlumatlandırma aksiyası yerli ictimaiyyətin marağına səbəb olub.
Qeyd edək ki, artıq bir neçə ildir Xocalı soyqırımı ərəfəsində ABŞ-nin müxtəlif şəhərlərində təşkil olunan məlumatlandırma aksiyalarının məqsədi yerli sakinlərin diqqətini Xocalı həqiqətlərinə çəkməkdir.

Cars with the slogan “Justice for Khojaly” written on them have moved through the cities of the USA
An awareness campaign regarding to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide was held in the cities of Washington, New York, Atlanta, and Pittsburgh. An awareness campaign was organized by the Florida Azerbaijani Community with the support of the State Committee on Work with Diaspora. LED screen-equipped vehicles, carrying messages about the truths of Khojaly, paraded through the central streets of these cities.
The vehicles, passing by iconic locations such as the CNN building, Times Square, the Pentagon, the White House, the Capitol, and the University of Pittsburgh, displayed images of the Khojaly genocide victims along with illustrations showing the horrors of the tragedy.
The vehicles were adorned with slogans like “Justice for Khojaly!” “Recognize the Khojaly Genocide!”, “Crime Against Humanity by Armenia”, “Azerbaijanis Demand Justice!”, and “Remember Khojaly!”, "Pray for Khojaly!", along with disturbing facts such as “63 children, including newborns, were killed in Khojaly!” and “613 Azerbaijanis, including 106 women, 63 children, and 70 elderly people, were killed. 1,275 Azerbaijanis were taken hostage. 76 children were disabled. 25 children lost their both of parents. 130 children lost one of their parents, 8 families were completely destroyed”.
These facts were displayed to raise awareness among local communities.
It should be noted that the goal of these annual awareness efforts in the various cities of the U.S. is to draw attention to the facts surrounding the Khojaly genocide.