ABŞ-nin şəhərlərində üzərinə “Xocalıya ədalət” şüarı yazılmış avtomobillər hərəkət edib
ABŞ-nin Vaşinqton, Nyu-York, Atlanta, Pitsburq şəhərlərində Xocalı soyqırımının 33-ci ildönümü ilə əlaqədar geniş məlumatlandırma aksiyası keçirilib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Florida Azərbaycan İcmasının təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiyada Xocalı həqiqətlərini əks etdirən LED ekran quraşdırılmış avtomobillər şəhərlərin mərkəzi küçələri boyunca hərəkət edib.
“CNN”-in binası, “Times Square” meydanı, Pentaqon, Ağ Ev, Kapitoli, Pitsburq Universiteti və digər məşhur yerlərin olduğu küçələrdən keçən LED ekranlı avtomobillərdə Xocalı soyqırımı qurbanlarının fotoları və faciənin dəhşətlərini göstərən təsvirlər nümayiş etdirilib. Avtomobillərin üzərində “Xocalıya ədalət!”, “Xocalı soyqırımını tanıyın!”, “Ermənistanın insanlığa qarşı cinayəti”, “Azərbaycanlılar ədalət tələb edir!”, “Xocalını xatırla!”, “Biz xatırlayırıq!”, “Xocalı üçün dua et!”, “Xocalıda 63 uşaq, o cümlədən yeni doğulanlar öldürülüb!”, “1992-ci il 26 fevral. 613 azərbaycanlı, 106 qadın, 63 uşaq, 70 ahıl şəxs qətlə yetirilib. 1275 nəfər azərbaycanlı girov götürülüb. 76 uşaq əlil olub. 25 uşaq hər iki valideynini itirib. 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, 8 ailə tamamilə məhv edilib” şüar və faktları yazılıb.
Məlumatlandırma aksiyası yerli ictimaiyyətin marağına səbəb olub.
Qeyd edək ki, artıq bir neçə ildir Xocalı soyqırımı ərəfəsində ABŞ-nin müxtəlif şəhərlərində təşkil olunan məlumatlandırma aksiyalarının məqsədi yerli sakinlərin diqqətini Xocalı həqiqətlərinə çəkməkdir.

По городам США передвигались автомобили с написанным на них лозунгом “Справедливость к Xoджалы”
В американских городах Вашингтон, Нью-Йорк, Атланта, Питтсбург состоялась широкомасштабная информационная акция, связанная с 33-й годовщиной Ходжалинского геноцида. В ходе акции, организованной Общиной азербайджанцев Флориды при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, автомобили с установленными на них LED экранами, отражающими реалии Ходжалинского геноцида, передвигались по центральным улицам городов.
На автомобилях с LED экранами, проехавших по площади “Times Square”, улицам, где находятся здание CNN, Пентагон, Белый дом, Капитолий, Питтсбургский университет и другие известные здания, демонстрировались фотоснимки жертв Ходжалинского геноцида и изображения, передающие ужасы трагедии. На автомобилях были отражены лозунги и факты “Справедливость к Xoджалы!”, “Признать Xoджалинский геноцид!”, “Преступление Армении против человечности”, “Aзербайджанцы требуют справедливости!”, “Помни Xoджалы!”, “Мы помним!”, “Помолись за Xoджалы!”, “В Xoджалы убиты 63 ребенка, в том числе новорожденные!”, “26 февраля 1992 года. 613 aзербайджанцев, 106 женщин, 63 ребенка, 70 стариков убиты. 1275 aзербайджанцев взяты в заложники. 76 детей стали инвалидами. 25 детей потеряли обоих родителей. 130 детей потеряли одного из родителей, 8 семей полностью уничтожены”.
Информационная акция вызвала интерес у местной общественности.
Отметим, что цель информационных акций, уже несколько лет организуемых в различных городах США накануне годовщины Ходжалинского геноцида, заключается в привлечении внимания местных жителей к ходжалинским реалиям.