Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsi iştirakçıları Xankəndidə Qarabağ Universitetində olublar
Laçında keçirilən V Yay Düşərgəsinin iştirakçıları Xankəndi şəhərinə səfər ediblər. Şəhərin müxtəlif yerləri ilə tanış olan gənclərə Xankəndi haqqında ətraflı məlumat verilib.
Sonra iştirakçılar Qarabağ Universitetinə gedib, rektor Şahin Bayramovla görüşüblər. Qonaqları salamlayan rektor düşərgə iştirakçılarının Qarabağ Universitetinin ilk qonaqları olduğunu vurğulayıb, təhsil ocağının yerləşdiyi binanın tarixi, müasir infrastrukturu, gələcək plan və layihələri, universitetdə tədris ediləcək fakültə və ixtisaslar haqqında ətraflı məlumat verib.
Rektor ali təhsil ocağının yeni tədris ilində ilk dəfə fəaliyyətə başlayacağını, 2024-2025-ci tədris ili üçün 6 fakültə 27 ixtisas üzrə 1000-dən çox tələbənin universitetə qəbulunun gözlənildiyini bildirib. O, növbəti illərdə fakültə və ixtisas sayının artacağını, bakalavr təhsili ilə yanaşı magistratura, doktorantura pilləsinə də tələbə qəbulu keçiriləcəyini vurğulayıb. Şahin Bayramov Qarabağın adını daşıyan bu universitetin Azərbaycan ali təhsilini dünyada təmsil edəcək ən modern bir təhsil müəssisəsinə çevrilməsinin əsas məqsədlərdən biri olduğunu gənclərin diqqətinə çatdırıb.
Rektor diaspor gənclərindən gözləntilərini də açıqlayıb. Qarabağ Universitetinin dünyada tanınmasına, növbəti illərdə xarici tələbələrin də cəlb olunmasına dəstək göstərəcəklərinə ümid ifadə edib.

Участники V Летнего лагеря диаспорской молодежи побывали в Карабахском университете в Ханкенди
Участники проходящего в Лачине V Летнего лагеря совершили поездку в город Ханкенди. Молодежь, ознакомившаяся с различными местами города, была подробно проинформирована о Ханкенди.
Затем участники побывали в Карабахском университете и встретились с ректором Шахином Байрамовым. Поприветствовав гостей, ректор подчеркнул, что участники лагеря являются первыми гостями Карабахского университета, подробно проинформировал их об истории, современной инфраструктуре здания, где размещается учебное заведение, планах на будущее и дальнейших проектах, факультетах и специальностях, которым будет производиться обучение в университете.
Ректор сообщил, что в новом учебном году высшее учебное заведение впервые приступит к деятельности, что в 2024-2025 учебном году ожидается прием в университет по 27 специальностям на 6 факультетах более 1000 студентов. Oн отметил, что в предстоящие годы количество факультетов и специальностей возрастет, наряду со ступенью бакалавриата, будет производиться прием студентов в магистратуру и докторантуру. Шахин Байрамов довел до внимания молодежи, что одна из основных целей заключается в превращении университета, именуемого Карабахским, в самое современное учебное заведение, представляющее высшее образование Азербайджана в мире.
Ректор также поделился своими ожиданиями от диаспорской молодежи. Он выразил надежду, что она окажет поддержку популяризации Карабахского университета в мире, привлечению в предстоящие годы и иностранных студентов.