Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin iştirakçıları ekskursiyada olublar
“Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsi çərçivəsində iştirakçıların “Həkəri Balıq Təsərrüfatı”, “Gilabi Ceramics” mərkəzi, “Hoçazfilm” yaradıcılıq studiyası və Laçın rayonunun Zabux kəndinə ekskursiyaları təşkil edilib.
“Həkəri Balıq Təsərrüfatı”ında nərə balığının yetişdirilməsi və kürünün əldə edilməsi prosesi barədə bilgi verilib.
Gənclər “Gilabi Ceramics”də milli naxışlarla bəzədilmiş müxtəlif növ keramika məhsulları ilə tanış olublar.
“Hoçazfilm” yaradıcılıq studiyasında diqqətə çatdırılıb ki, çoxşaxəli yaradıcılıq məkanı olan “Hoçazfilm”in perspektiv fəaliyyət istiqamətlərinə Qarabağ regionunun təbliğatı ilə bağlı layihələr, bölgədəki mədəni-kütləvi tədbirlərin işıqlandırılması, kinoteatr və yaradıcı ittifaqlarla əməkdaşlıq, yaradıcılıq atelyeləri, kinematoqrafiya, rəsm kursları və s. daxildir.
Daha sonra gənclərin Laçın rayonunun Zabux kəndinə səfəri baş tutub. Həkəri çayı ilə Zabux çayının arasında, Qarabağ yaylasında yerləşən Zabux kəndi təbiətinin gözəlliyi ilə iştirakçıları valeh edib. Burada aparılmış təmir-bərpa işləri ilə tanış olan gənclər quruculuq işlərini yüksək qiymətləndiriblər.
Qeyd edək ki, Laçın rayonunun Zabux kəndi 2022-ci ilin avqustun 26-da erməni işğalından azad olunub və Azərbaycan Ordusunun nəzarətinə keçib. 2023-cü il 25 avqust tarixində Zəbux qəsəbəsinə əhalinin köçürülməsinə başlanılıb.

Participants of the 5th Summer Camp of Diaspora Youth have gone on an excursion
As a part of the 5th Summer Camp of Diaspora Youth "Youth for a Green World", excursions have been organized for the participants to "Hakari Fish Farm", "Gilabi Ceramics" center, "Hochazfilm" creative studio and Zabukh village of Lachin region.
They have been informed about the process of sturgeon breeding and caviar production at the "Hakari Fish Farm".
The youth have familiarized with various ceramic products decorated with national patterns at "Gilabi Ceramics".
During their visit to the "Hochazfilm" creative studio, it has been highlighted that the multifaceted creative space includes projects promoting the Karabakh region, coverage of cultural and public events in the area, collaboration with cinemas and creative unions, creative workshops, cinematography, painting courses, and more.
Subsequently, the youth of diaspora have visited Zabukh village in the Lachin district. The Zabukh where is located between the Hekari and the Zabukh rivers on the Karabakh Plateau has captivated the visitors with its natural beauty. The youth have highly appreciated the restoration and reconstruction works they observed there.
It should be noted that the village of Zabukh of Lachin region was liberated from Armenian occupation on August 26, 2022 and came under the control of the Azerbaijani Army. The resettlement of the population to Zabux began on August 25, 2023.