Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin iştirakçıları ekskursiyada olublar
“Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsi çərçivəsində iştirakçıların “Həkəri Balıq Təsərrüfatı”, “Gilabi Ceramics” mərkəzi, “Hoçazfilm” yaradıcılıq studiyası və Laçın rayonunun Zabux kəndinə ekskursiyaları təşkil edilib.
“Həkəri Balıq Təsərrüfatı”ında nərə balığının yetişdirilməsi və kürünün əldə edilməsi prosesi barədə bilgi verilib.
Gənclər “Gilabi Ceramics”də milli naxışlarla bəzədilmiş müxtəlif növ keramika məhsulları ilə tanış olublar.
“Hoçazfilm” yaradıcılıq studiyasında diqqətə çatdırılıb ki, çoxşaxəli yaradıcılıq məkanı olan “Hoçazfilm”in perspektiv fəaliyyət istiqamətlərinə Qarabağ regionunun təbliğatı ilə bağlı layihələr, bölgədəki mədəni-kütləvi tədbirlərin işıqlandırılması, kinoteatr və yaradıcı ittifaqlarla əməkdaşlıq, yaradıcılıq atelyeləri, kinematoqrafiya, rəsm kursları və s. daxildir.
Daha sonra gənclərin Laçın rayonunun Zabux kəndinə səfəri baş tutub. Həkəri çayı ilə Zabux çayının arasında, Qarabağ yaylasında yerləşən Zabux kəndi təbiətinin gözəlliyi ilə iştirakçıları valeh edib. Burada aparılmış təmir-bərpa işləri ilə tanış olan gənclər quruculuq işlərini yüksək qiymətləndiriblər.
Qeyd edək ki, Laçın rayonunun Zabux kəndi 2022-ci ilin avqustun 26-da erməni işğalından azad olunub və Azərbaycan Ordusunun nəzarətinə keçib. 2023-cü il 25 avqust tarixində Zəbux qəsəbəsinə əhalinin köçürülməsinə başlanılıb.

Участники V Летнего лагеря диаспорской молодежи побывали на экскурсии
В рамках V Летнего лагеря диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира” организованы экскурсии участников в центр “Gilabi Ceramics”, “Рыбное хозяйство Хакари”, село Забух Лачинского района и на творческую студию “Хочазфильм”.
В “Gilabi Ceramics” молодежь ознакомилась с различными видами керамической продукции, украшенной национальными орнаментами.
В “Рыбном хозяйстве Хакари” была представлена информация о разведении осетровых и процессе получения икры.
На творческой студии “Хочазфильм” говорилось о том, что к перспективным направлениям деятельности студии, являющейся пространством многогранного творчества, относятся проекты, связанные с пропагандой Карабахского региона, освещение культурно-массовых мероприятий в регионе, сотрудничество с кинотеатрами и творческими союзами, творческие ателье, кинематография, курсы рисования и пр.
Затем состоялась поездка молодежи в село Забух Лачинского района. Село Забух, расположенное на Карабахском плато между реками Хакари и Забух, восхитило участников красотой своей природы. Ознакомившись с проведенными здесь ремонтом и восстановлением, молодежь высоко оценила созидательную работу.
Отметим, что 26 августа 2022 года село Забух Лачинского района было освобождено от армянской оккупации и перешло под контроль Азербайджанской армии. 25 августа 2023 года началось переселение жителей в поселок Забух.