Pakistanlı jurnalist Malik Ayub Sumbal Dövlət Komitəsində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov pakistanlı jurnalist, geosiyasi analitik Malik Ayub Sumbal ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan komitə sədri jurnalistin beynəlxalq ictimaiyyətin doğru məlumatlandırılması, Azərbaycanla bağlı dezinformasiyaların qarşısının alınması istiqamətdəki peşəkar fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Torpaqlarımızın Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi və qətiyyəti ilə işğaldan azad edildiyini xatırladan sədr xarici qonaqların, xüsusən müsəlman ölkələrinin vətəndaşlarının dini və mədəniyyət abidələrinə qarşı erməni vandalizminin nəticələri ilə tanış olmasını Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında mühüm addım kimi qeyd edib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Malik Ayub Sumbal öz növbəsində Qarabağa səfərindən danışıb, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri aparılmasının sevindirici hal olduğunu söyləyib. Görüş zamanı jurnalist gələcəkdə də xarici mediada Azərbaycanın haqq səsinin daha geniş şəkildə işıqlandırılması, ölkəmiz haqqında obyektiv məlumatların yayılması və Ermənistanın təxribatlarının ifşa olunması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, Malik Ayub Sumbal “Tovuzdan Qarabağa” adlı kitabın müəllifidir. Kitabda Azərbaycanın son 30 illik tarixiindən söz açılıb, Cənubi Qafqazda mövcud geosiyasi vəziyyət təhlil edilib. Nəşr 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bu mövzuda yazılan ilk kitablardandır.

Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with Pakistani journalist, geopolitical analyst Malik Ayub Sumbal.
The Committee chairman warmly welcomed the guest, and highly appreciated the journalist's activity in informing the international community and countering misinformation about Azerbaijan. The chairman recalled that Azerbaijan’s lands were liberated from occupation under the leadership and determination of the Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, emphasized informing guests, especially foreign visitors, about the consequences of Armenian vandalism against Azerbaijan's religious and cultural monuments is a significant step in bringing Azerbaijani truths to the world.
Expressing gratitude for the warm reception, Malik Ayub Sumbal spoke about his visit to Karabakh, and stated that it is gratifying to see large-scale restoration and reconstruction work being carried out in the liberated territories. During the meeting, he emphasized that he would continue his efforts on wider coverage of Azerbaijan’s rightful voice in foreign media, disseminating objective information about our country, and exposing Armenia’s provocations.
It should be noted that Malik Ayub Sumbal is the author of the book “Tovuz to Karabakh”. The book discusses the last 30 years of Azerbaijan’s history and analyzes the current geopolitical situation in the South Caucasus. The publication is one of the first books written on this topic after the 44-day Second Karabakh War.