Pakistanlı jurnalist Malik Ayub Sumbal Dövlət Komitəsində olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov pakistanlı jurnalist, geosiyasi analitik Malik Ayub Sumbal ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan komitə sədri jurnalistin beynəlxalq ictimaiyyətin doğru məlumatlandırılması, Azərbaycanla bağlı dezinformasiyaların qarşısının alınması istiqamətdəki peşəkar fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Torpaqlarımızın Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi və qətiyyəti ilə işğaldan azad edildiyini xatırladan sədr xarici qonaqların, xüsusən müsəlman ölkələrinin vətəndaşlarının dini və mədəniyyət abidələrinə qarşı erməni vandalizminin nəticələri ilə tanış olmasını Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında mühüm addım kimi qeyd edib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Malik Ayub Sumbal öz növbəsində Qarabağa səfərindən danışıb, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri aparılmasının sevindirici hal olduğunu söyləyib. Görüş zamanı jurnalist gələcəkdə də xarici mediada Azərbaycanın haqq səsinin daha geniş şəkildə işıqlandırılması, ölkəmiz haqqında obyektiv məlumatların yayılması və Ermənistanın təxribatlarının ifşa olunması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, Malik Ayub Sumbal “Tovuzdan Qarabağa” adlı kitabın müəllifidir. Kitabda Azərbaycanın son 30 illik tarixiindən söz açılıb, Cənubi Qafqazda mövcud geosiyasi vəziyyət təhlil edilib. Nəşr 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bu mövzuda yazılan ilk kitablardandır.

Пакистанский журналист Малик Аюб Сумбал побывал в Государственном комитете
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с пакистанским журналистом, геополитическим аналитиком Маликом Аюбом Сумбалом.
Радушно поприветствовав гостя, председатель комитета высоко оценил профессиональную деятельность журналиста в области правильного информирования международной общественности и пресечения дезинформации об Азербайджане. Напомнив о том, что под руководством и благодаря решимости победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева наши земли были освобождены от оккупации, председатель подчеркнул, что ознакомление зарубежных гостей, в частности, граждан мусульманских стран, с последствиями армянского вандализма в отношении религиозных и культурных памятников является важным шагом в доведении до мира азербайджанских реалий.
Малик Аюб Сумбал, выразив признательность за теплый прием, в свою очередь рассказал о поездке в Карабах, констатировал такое радостное событие, как проведение широкомасштабных работ по восстановлению и реконструкции на освобождённых от оккупации территориях. В ходе встречи журналист довел до внимания, что и впредь будет продолжать свою деятельность, направленную на более широкое освещение правого дела Азербайджана в зарубежных медиа, распространение объективной информации о нашей стране и разоблачение армянских провокаций.
Отметим, что Малик Аюб Сумбал является автором книги "От Товуза до Карабаха". В книге рассматривается история Азербайджана в последние 30 лет и анализируется современная геополитическая ситуация на Южном Кавказе. Издание является одной из первых книг на эту тему после 44-дневной Отечественной войны.