Azərbaycanın diaspor təcrübəsi yüksək qiymətləndirilib
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumları rəhbərlərinin 7-ci iclası çərçivəsində ikitərəfli görüşlər keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Qazaxıstan Respublikasının “Otandastar Fondu”nun prezidenti Daniyar Kadyrov və Özbəkistan Respublikasının Millətlərarası Münasibətlər və Xaricdə Yaşayan Həmvətənlərlə İş üzrə Komitəsinin sədri Kahraman Sarievlə görüşüb.
Görüşlərdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafından danışılıb, diasporlarımızın ortaq fəaliyyət imkanları müzakirə edilib.
Özbəkistan və Qazaxıstan tərəfi Azərbaycanın diaspor təcrübəsini yüksək qiymətləndirdiklərini və bu təcrübədən faydalanmağın zəruriliyini diqqətə çatdırıblar.
Əməkdaşlıq sahəsində dinamiklik müsbət dəyərləndirilib, Azərbaycan, özbək və qazax diasporlarının görüşlərinin təşkili ilə bağlı razılığa gəlinib.

Опыт Азербайджана в работе с диаспорами получил высокую оценку
В столице Венгрии Будапеште в рамках 7-го заседания руководителей государственных структур, ответственных за вопросы диаспоры, стран-участниц Организации тюркских государств (ОТГ) состоялись двусторонние встречи.
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с президентом “Фонда Oстандар” Республики Казахстан Данияром Кадировым и председателем Комитета по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом Республики Узбекистан Кахраманом Сариевым.
На встречах говорилось о всестороннем развитии отношений между нашими странами, были обсуждены возможности совместной деятельности диаспор.
Узбекская и казахская стороны высоко оценили опыт Азербайджана в работе с диаспорами и довели до внимания необходимость использования данного опыта.
Позитивную оценку получила динамичность в области сотрудничества, была достигнута договоренность об организации встреч азербайджанской, узбекской и казахской диаспор.