Azərbaycanın diaspor təcrübəsi yüksək qiymətləndirilib
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumları rəhbərlərinin 7-ci iclası çərçivəsində ikitərəfli görüşlər keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Qazaxıstan Respublikasının “Otandastar Fondu”nun prezidenti Daniyar Kadyrov və Özbəkistan Respublikasının Millətlərarası Münasibətlər və Xaricdə Yaşayan Həmvətənlərlə İş üzrə Komitəsinin sədri Kahraman Sarievlə görüşüb.
Görüşlərdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafından danışılıb, diasporlarımızın ortaq fəaliyyət imkanları müzakirə edilib.
Özbəkistan və Qazaxıstan tərəfi Azərbaycanın diaspor təcrübəsini yüksək qiymətləndirdiklərini və bu təcrübədən faydalanmağın zəruriliyini diqqətə çatdırıblar.
Əməkdaşlıq sahəsində dinamiklik müsbət dəyərləndirilib, Azərbaycan, özbək və qazax diasporlarının görüşlərinin təşkili ilə bağlı razılığa gəlinib.

Azerbaijan’s Diaspora Experience highly appreciated
As part of the 7th gathering of the Heads of State Institutions Responsible for Diaspora Affairs of Member States of the Organization of Turkic States (OTS), bilateral meetings were held in Budapest, the capital of Hungary.
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, met with Daniyar Kadyrov, president of the “Otandastar Fund” in the Republic of Kazakhstan, and Kahraman Sariev, Chairman of the Committee of the Republic of Uzbekistan on Interethnic Relations and Issues of Compatriots Abroad.
The meetings discussed the high-level development of relations between our countries and explored opportunities for joint activities of our diasporas.
The Uzbek and Kazakh sides emphasized that they highly value Azerbaijan's diaspora experience and consider it essential to benefit from this expertise.
The dynamism in cooperation was positively appreciated. They agreed to arrange a meeting of the Azerbaijani, Uzbek, and Kazakh diasporas.