IV Beynəlxalq Bəstəkarlar Müsabiqəsinin qalibləri açıqlanıb
ABŞ-də 18 sentyabr - Azərbaycan Milli Musiqi Günündə "National Music & Global Culture Society"-nin (Milli Musiqi və Qlobal Mədəniyyət Cəmiyyəti) prezidenti, Azərbaycanın Əməkdar artisti, beynəlxalq müsabiqə laureatı, fəlsəfə doktoru, professor Nərgiz Əliyarova IV Beynəlxalq Bəstəkarlar Müsabiqəsinin qaliblərini elan edib.
ABŞ-dən olan bəstəkar Kian Ravai müsabiqənin qalibi olub. 2-ci yeri Ceyhun Allahverdiyev (Azərbaycan), 3-cü yeri isə Xuanxo Villaroya Qrau (İspaniya) tutub. Qaliblərə müsabiqənin diplomları ilə yanaşı, pul mükafatları da təqdim olunub. 1-ci yerə 2000, 2-ci yerə 1000, 3-cü yerə 500 ABŞ dolları verilib.
İştirakçılardan Kozimo Bombardyeri (İtaliya), Sina Cafarikia (İran), Maykl Tan (Kanada), Ben Yi-Paulson (ABŞ), Rüfət Xəlilov (Azərbaycan), Cared Destro (ABŞ), Braça Bdil (İsrail) isə müsabiqənin diplomlarına layiq görülüb.
Müsabiqənin münsiflər heyətinə Nyu Yorkdakı məşhur Culyard Məktəbi Bəstəkarlıq kafedrasının müdiri Melinda Vaqner (münsiflər heyətinin sədri), Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Əməkdar incəsənət xadimi Cəlal Abbasov, Şimali Texas Universitetinin musiqi kompozisiyası kafedrasının dosenti Sunci Qonq daxil olublar. Bu il müsabiqədə dörd qitədən 22 ölkənin nümayəndəsi iştirak edib.
Professor Nərgiz Əliyeva bildirib ki, Beynəlxalq Bəstəkarlar Müsabiqəsi Azərbaycan xalq mahnılarına həsr olunub. Müsabiqənin məqsədi plagiata məruz qalmış bir sıra xalq mahnılarımızın məhz Azərbaycan mədəniyyətinə məxsusluğunun dünya musiqi ictimaiyyətinə çatdırılması və onların geniş təbliğidir.
Nərgiz Əliyeva layihəyə dəstək verdiyi üçün Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə xüsusi minnətdarlığını bildirib, festival çərçivəsində müsabiqə laureatlarının əsərlərinin təqdimatına şərait yaratdığına görə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinə təşəkkür edib.
Qeyd edək ki, 28 sentyabr saat 17:00-da Bakıda Kamera və Orqan Musiqisi zalında Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində qaliblərin əsərlərinin premyerası olacaq.
Müsabiqənin qala konserti isə noyabrın 8-də Nyu York şəhərində yerləşən “Linkoln Mərkəzi”nin “Bruno Volter zalı”nda keçiriləcək.

Объявлены победители IV Международного конкурса композиторов
18 сентября – в День азербайджанской национальной музыки президент National Music & Global Culture Society (Общества национальной музыки и глобальной культуры), заслуженная артистка Азербайджана, лауреат международного конкурса, доктор философии, профессор Наргиз Алиярова объявила победителей IV Международного конкурса композиторов в США.
Победителем конкурса стал композитор из США Киан Раваи. 2-е место занял Джейхун Аллахвердиев (Азербайджан), а 3-е – Хуанхо Виллароя Грау (Испания). Победителям конкурса, наряду с дипломами, были вручены денежные призы – за 1 место 2000 долларов США, за 2 место 1000 долларов США, за 3 место 500 долларов США.
Дипломантами конкурса стали Козимо Бомбардьери (Италия), Сина Джафарикиа (Иран), Майкл Тан (Канада), Бэн Йи-Паулсон (США), Руфат Халилов (Азербайджан), Джаред Дэстро (США), Брача Бдил (Израиль).
В состав жюри конкурса вошли заведующая кафедрой композиции знаменитой Джульярдской школы Нью-Йорка Мелинда Вагнер (председатель жюри), секретарь Союза композиторов Азербайджана, заслуженный деятель искусств Джалал Аббасов, доцент кафедры музыкальной композиции в Университете Северного Техаса Сунджи Гонг. В этом году в конкурсе приняли участие представители 22 стран с четырех континентов.
Профессор Наргиз Алиярова отметила, что Международный конкурс композиторов посвящен азербайджанским народным песням. Целью конкурса является доведение до мировой музыкальной общественности принадлежности ряда наших народных песен, подвергшихся плагиату, именно к азербайджанской культуре и их широкая пропаганда в мире.
Наргиз Алиярова выразила Государственному комитету по работе с диаспорой особую признательность за поддержку проекта, поблагодарила Министерство культуры Азербайджанской Республики за создание условий для презентации произведений лауреатов конкурса в рамках фестиваля.
Отметим, что премьера произведений победителей состоится в рамках Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли 28 сентября в 17:00 в Зале камерной и органной музыки в Баку. А гала-концерт конкурса пройдет 8 ноября в зале Бруно Волтер Линкольн-центра в Нью-Йорке.