Norveçdəki Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Norveç Krallığının Oslo şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində bu ölkədəki Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Görüş Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının (AKŞ) Norveç üzrə koordinatoru, Norveç Azərbaycanlıları Gənclər Təşkilatının (NAYO) təsisçisi və Oslo Azərbaycan Evinin rəhbəri Ramil Əliyev Oslo Azərbaycan Evinin və evin nəzdindəki həftəsonu məktəbinin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Həftəsonu məktəbinin Azərbaycan dili müəllimi Arzu Rzayeva məktəbdə tədrisin səviyyəsindən və uşaqların dərslərə marağından danışıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev komitənin və onun nəzdindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun layihələrindən bəhs edib.
“Prezident İlham Əliyevin tövsiyələri əsasında hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan Evləri və onların nəzdində həftəsonu məktəbləri açılır. Artıq 19 ölkədə 30 Azərbaycan Evi var və həmin evlər təkcə azərbaycanlılar üçün deyil, həm də bizə dost olan diasporlar üçün açıq müzakirə məkanıdır” - öz çıxışında bu fikirləri səsləndirən sədr müavini həmin evlərin və məktəblərin soydaşlarımızın şəbəkələşməsində böyük rola malik olduğunu da vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Norveç, İsveç, Finlandiya və Danimarkadakı səfirliyinin birinci katibi Əsgər Nağıyev bildirib ki, Norveçdəki Azərbaycan icması çox fəaldır, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin yerli və beynəlxalq cəmiyyətə çatdırılmasında xüsusi rola malikdir.
Görüş fikir mübadiləsinin aparılması və soydaşlarımızın suallarının cavablandırılması ilə davam edib.
Daha sonra keçirilən seçkidə Norveç Azərbaycanlıları Gənclər Təşkilatının sədri Fariz Rzayev Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasına Norveç üzrə koordinator seçilib.
Qeyd edək ki, xaricdəki Azərbaycan Evləri, ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə açılan Qarabağ məktəbləri, həmçinin 100-dən çox həftəsonu Azərbaycan məktəbi uğurla işləyir və yeni nəsil diaspor üçün mühüm platformaya çevrilib.

A Meeting was held with the Azerbaijani community in Norway
A meeting with the Azerbaijani community in Norway was held at the Azerbaijan House operating in Oslo, the capital of the Kingdom of Norway.
The event began with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan and a minute of silence in memory of the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country.
Ramil Aliyev, the Coordinator for Norway of the Coordination Council of Scandinavian Azerbaijanis (CCSA), founder of the Norwegian Azerbaijani Youth Organization (NAYO), and head of the Azerbaijan House in Oslo, provided information about the activities of the Azerbaijan House and the weekend school operating under it. Arzu Rzayeva, the Azerbaijani language teacher at the weekend school, spoke about the level of education and the children’s interest in the classes.
Elshad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, discussed the projects of the committee and the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora operating under it.
"Based on the recommendations of President Ilham Aliyev, Azerbaijan Houses and weekend schools under their auspices are opened each year in various countries around the world. There are already 30 Azerbaijan Houses in 19 countries, and these houses serve not only Azerbaijanis but also act as open discussion platforms for friendly diaspora communities," stated the Deputy Chairman, emphasizing the significant role these houses and schools play in building networks among compatriots.
Asgar Naghiyev, First Secretary of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Norway, Sweden, Finland, and Denmark, noted that the Azerbaijani community in Norway is highly active and plays a special role in conveying the truth about our country to local and international audiences.
The meeting continued with the exchange of views and answers to questions from compatriots.
Following the meeting, during an election process, Fariz Rzayev, Chairman of the Norwegian Azerbaijani Youth Organization, was elected as the Coordinator for Norway in the Coordination Council of Scandinavian Azerbaijanis.
It should be noted that Azerbaijan Houses abroad, the Garabagh schools opened on the initiative of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, and more than 100 weekend Azerbaijani schools are operating successfully and have become an important platform for the new generation of the diaspora.