Norveçdəki Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Norveç Krallığının Oslo şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində bu ölkədəki Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Görüş Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının (AKŞ) Norveç üzrə koordinatoru, Norveç Azərbaycanlıları Gənclər Təşkilatının (NAYO) təsisçisi və Oslo Azərbaycan Evinin rəhbəri Ramil Əliyev Oslo Azərbaycan Evinin və evin nəzdindəki həftəsonu məktəbinin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Həftəsonu məktəbinin Azərbaycan dili müəllimi Arzu Rzayeva məktəbdə tədrisin səviyyəsindən və uşaqların dərslərə marağından danışıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev komitənin və onun nəzdindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun layihələrindən bəhs edib.
“Prezident İlham Əliyevin tövsiyələri əsasında hər il dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan Evləri və onların nəzdində həftəsonu məktəbləri açılır. Artıq 19 ölkədə 30 Azərbaycan Evi var və həmin evlər təkcə azərbaycanlılar üçün deyil, həm də bizə dost olan diasporlar üçün açıq müzakirə məkanıdır” - öz çıxışında bu fikirləri səsləndirən sədr müavini həmin evlərin və məktəblərin soydaşlarımızın şəbəkələşməsində böyük rola malik olduğunu da vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Norveç, İsveç, Finlandiya və Danimarkadakı səfirliyinin birinci katibi Əsgər Nağıyev bildirib ki, Norveçdəki Azərbaycan icması çox fəaldır, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin yerli və beynəlxalq cəmiyyətə çatdırılmasında xüsusi rola malikdir.
Görüş fikir mübadiləsinin aparılması və soydaşlarımızın suallarının cavablandırılması ilə davam edib.
Daha sonra keçirilən seçkidə Norveç Azərbaycanlıları Gənclər Təşkilatının sədri Fariz Rzayev Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasına Norveç üzrə koordinator seçilib.
Qeyd edək ki, xaricdəki Azərbaycan Evləri, ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə açılan Qarabağ məktəbləri, həmçinin 100-dən çox həftəsonu Azərbaycan məktəbi uğurla işləyir və yeni nəsil diaspor üçün mühüm platformaya çevrilib.

Состоялась встреча с азербайджанской общиной Норвегии
В Доме Азербайджана, функционирующем в столице Королевства Норвегия Осло, состоялась встреча с азербайджанской общиной в этой стране.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и почтения минутой молчания светлой памяти шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Координатор Координационного совета скандинавских азербайджанцев (КСА) по Норвегии, учредитель Молодежной организации азербайджанцев Норвегии  (NAYO) и руководитель Дома Азербайджана в Осло Рамиль Алиев рассказал о работе дома и действующей при нем воскресной школы. Учитель азербайджанского языка воскресной школы Арзу Рзаева говорила об уровне обучения в школе и интересе детей к занятиям.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев предоставил информацию о проектах комитета и действующего при нем Фонда поддержки азербайджанской диаспоры.
“По рекомендациям Президента Ильхама Алиева ежегодно в различных странах мира открываются дома Азербайджана и воскресные школы при них. В 19 странах уже функционируют 30 домов Азербайджана, которые служат открытой дискуссионной площадкой не только для азербайджанцев, но и дружественных нам диаспор,” – сказал заместитель председателя, подчеркнув, что эти дома и школы играют большую роль в сетевом взаимодействии наших соотечественников.
Первый секретарь посольства Азербайджанской Республики в Норвегии, Швеции, Финляндии и Дании Аскер Нагиев отметил, что азербайджанская община в Норвегии весьма активна и играет особую роль в доведении правды о нашей стране до местной и международной общественности.
Встреча продолжилась проведением обмена мнениями и ответами на вопросы наших соотечественников.
На состоявшихся затем выборах председатель Молодежной организации азербайджанцев Норвегии Фариз Рзаев был избран координатором Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Норвегии.
Отметим, что дома Азербайджана за рубежом, открытые по инициативе Первого вице-президента нашей страны Мехрибан Алиевой школы «Карабах», а также более 100 азербайджанских воскресных школ успешно действуют, превратившись в важную платформу для диаспоры нового поколения.