Ölkəmizin tanınmış idmançıları və idman jurnalistləri ilə diaspor gənclərinin unudulmaz görüşü
Xankəndidə keçirilən Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsində növbəti görüş baş tutub. Bu dəfə düşərgə iştirakçıları Azərbaycanın tanınmış idmançıları və idman jurnalistləri ilə bir araya gəliblər.
Tanınmış idman jurnalistləri Gündüz Abbaszadə və İlkin Xəlilovun moderatorluğu ilə keçirilən görüşdə azərbaycanlı paraatlet, 4 qat dünya çempionu və “Paris 2024” Paralimpiya Oyunlarının qalibi Lamiyə Vəliyeva, güləş üzrə 2 qat dünya və 3 qat Avropa çempionu, “Tokio 2020” Olimpiya Oyunlarının mükafatçısı Rafiq Hüseynov və əfsanəvi idmançı, Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın yeganə 5 qat iştirakçısı, 4 qat mükafatçısı, 2 qat dünya və 10 qat Avropa çempionu, Avropa Oyunları və İslam Həmrəylik Oyunlarının 2 qat qalibi Mariya Stadnik iştirak ediblər.
Azərbaycan bayrağını beynəlxalq arenalarda qürurla dalğalandıran idmançılar şəxsi təcrübələrini paylaşıb, gənclərin çoxsaylı suallarını cavablandırıblar. Düşərgə iştirakçılarına Azərbaycanın idman sahəsindəki nailiyyətləri, qazandıqları uğurlar və gənc nəslin bunları davam etdirməsi üçün maraqlı tövsiyələr verilib. Onlar gənclərə şəxsi karyeralarından örnəklər çəkərək istedad və bacarığı inkişaf etdirmək üçün intizam və məqsədə doğru sistemli irəliləyişin vacibliyini dilə gətiriblər. İdmançıların cavabları gənclərin böyük marağına səbəb olub, onların paylaşdıqları bilgilər coşğu ilə qarşılanıb. Panel maraqlı müzakirələrlə davam edib, soydaşlarımız bu görüşü yüksək qiymətləndiriblər.

Незабываемая встреча диаспорской молодежи с известными спортсменами и спортивными журналистами нашей страны
8 августа, 2025
В VI Летнем лагере диаспорской молодежи, проходящем в Ханкенди, состоялась очередная встреча. На сей раз участники лагеря встретились с известными азербайджанскими спортсменами и спортивными журналистами.
В мероприятии, проведенном под модераторством известных спортивных журналистов Гюндуза Аббасзаде и Илькина Халилова, приняли участие азербайджанская параатлетка, 4-кратная чемпионка мира и победительница Паралимпийских игр “Париж 2024” Ламия Велиева, 2-кратный чемпион мира и 3-кратный чемпион Европы по борьбе, призер Олимпийских игр “Toкиo 2020” Рафиг Гусейнов и легендарная спортсменка, единственная 5-кратная участница и 4-кратный призер Олимпийских игр из Азербайджана, 2-кратная чемпионка мира и 10-кратная чемпионка Европы, 2-кратная победительница Европейских игр и Игр исламской солидарности Мария Стадник.
Спортсмены, с гордостью поднимавшие флаг Азербайджана на международных аренах, поделились личным опытом, ответили на многочисленные вопросы молодежи. Участники лагеря были проинформированы о достижениях Азербайджана в спортивной сфере, завоеванных успехах, молодому поколению даны интересные рекомендации по продолжению этого дела. Приведя молодежи примеры из личной карьеры, гости отметили важность дисциплины и системного продвижения к цели для развития таланта и умений. Ответы спортсменов вызвали большой интерес у молодых людей, знания и опыт, которыми они поделились, были встречены с воодушевлением. Панель продолжилась интересными дискуссиями, наши соотечественники высоко оценили эту встречу.