Gürcüstanda fəaliyyət göstərən “Maarif” təşkilatının rəhbəri, tanınmış ziyalı Ələddin Qarabağlı dünyasını dəyişib. Ələddin Qarabağlı təşkilatın ofisində baş verən yanğın nəticəsində ağır yanıq xəsarətləri alaraq xəstəxanaya yerləşdirilmişdi. Ofisdə yanğının qaz partlaması nəticəsndə baş verdiyi ehtimal olunur.
Ələddin Qarabağlı Gürcüstanın Qardabani rayonunun Ağtəhlə kəndində anadan olub. Ali təhsilini Gəncə Dövlət Pedaqoji Universitetinin fizika fakültəsində alıb. O, Ağtəhlə, Qaratəhlə kəndlərində müəllim, dərs-hissə müdiri, uzun müddət məktəb direktoru işləyib. 2001-ci ildə “Maarif” qəzetini, azyaşlı soydaşlarımız üçün isə “Tumurcuq” uşaq qəzetini təsis edib.
Fəaliyyəti boyu Gürcüstanda Azərbaycan məktəblərinin vəziyyəti ilə yaxından maraqlanan, qeyr-hökumət təşkilatları ilə onlarla layihənin reallaşmasında fəallıq göstərən tanınmış ziyalı “Gürcüstanda Azərbaycandilli məktəblərin tarixi antologiyası” adlı əsərin də müəllifidir.
Ələddin Qarabağlı 2023-cü ildə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə təltif olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi çoxşaxəli fəaliyyətilə yaddaşlarda iz qoyan Ələddin Qarabağlının vəfatından kədərləndiyini bildirir, mərhumun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

Наших соотечественников в Грузии постигла тяжелая утрата
Скончался руководитель функционирующей в Грузии организации “Maaриф”, известный представитель интеллигенции Аладдин Гарабаглы. В результате произошедшего в офисе организации пожара Аладдин Гарабаглы с тяжелыми ожогами был доставлен в больницу. Предполагается, что пожар в офисе произошел в результате взрыва газа.
Аладдин Гарабаглы родился в селе Агтехле Гардабанского района Грузии. Высшее образование получил на физическом факультете Гянджинского государственного педагогического университета. Работал в селах Агтехле, Гаратехле учителем, завучем и долгое время – директором. В 2001 году учредил газету “Maaриф”, а также детскую газету “Tумурджуг” для наших маленьких соотечественников.
Известный представитель интеллигенции, на протяжении всей своей деятельности обстоятельно интересовавшийся состоянием азербайджанских школ в Грузии, проявлявший активность в реализации десятков проектов с неправительственными организациями, также является автором работы “Историческая антология азербайджаноязычных школ в Грузии”.
В 2023 году Аладдин Гарабаглы был награжден медалью Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Руководство Государственного комитета по работе с диаспорой скорбит в связи с кончиной Аладдина Гарабаглы, оставившего неизгладимый след в сердцах людей своей многогранной деятельностью, и выражает семье и близким покойного глубокое соболезнование.