Milli irsimiz Fayetvil festivalında
Azərbaycan Şimali Karolina ştatının Fayetvil şəhərində keçirilən “47-ci Ənənəvi Beynəlxalq Xalqlar Festivalı”nda  təmsil olunub. Ştatda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dostluq Təşkilatının rəhbəri Adika İqbalın təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə keçirilən təqdimat zamanı Azərbaycan mədəniyyəti və milli irsi geniş auditoriyaya tanıdılıb.
Tədbirdə ştatda yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri fəal iştirak ediblər. Festival çərçivəsində nümayiş olunan Azərbaycan milli geyimləri, səhnə çıxışları və ənənəvi musiqilər ziyarətçilərin  böyük marağı ilə qarşılanıb.
Festivalın ən yaddaqalan məqamlarından biri ABŞ-də fəaliyyət göstərən Cənubi Azərbaycanlı mədəniyyət xadimi Lalə Bağırzadənin rəqsi olub. Onun rəqs bacarıqları Azərbaycan mədəniyyətinin incəliyini və estetik gücünü səhnəyə daşıyıb. Bundan əlavə, təşkilat üzvlərinin ifasında təqdim olunan “Yallı” rəqsi tamaşaçılarda böyük coşğu yaradıb. Rəngarəng milli geyimlər və ritmik hərəkətlər Azərbaycan mədəniyyətinin zənginliyini və birliyini nümayiş etdirib.
Azərbaycan Dostluq Təşkilatının rəhbərliyi bildirib ki, festivalda iştirakın əsas məqsədi Azərbaycan mədəniyyətini tanıtmaq, xalqlar arasında dostluq körpüləri qurmaq icma üzvləri arasında həmrəyliyi gücləndirməkdir. “Biz mədəniyyətimizi, ənənələrimizi və sevincimizi yerli icma ilə bölüşməkdən qürur duyuruq,” – deyə təşkilatın nümayəndələri qeyd ediblər.
Azərbaycan Dostluq Təşkilatı uzun illərdir ABŞ-də Azərbaycanı tanıtmaq və mədəni irsimizi yaşatmaq məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirir.
Qeyd edək ki, “Ənənəvi Beynəlxalq Xalqlar Festivalı” hər il müxtəlif xalqların mədəniyyətlərini bir araya gətirən, dostluq və mədəni müxtəlifliyi təşviq edən  tədbirlərdən biridir.

Наше национальное наследие на фестивале в Фейетвилле
Азербайджан представлен на “47-м Традиционном международном фестивале народов” в городе Фейетвилл штата Северная Каролина. На презентации, инициированной и организованной руководителем действующей в штате Азербайджанской организации дружбы Адикой Игбал, широкая аудитория была проинформирована о культуре и национальном наследии Азербайджана.
Активное участие в мероприятии приняли члены проживающей в штате азербайджанской общины. Представленные в рамках фестиваля азербайджанские национальные костюмы, сценические выступления и традиционная музыка вызвали большой интерес у посетителей.
Одним из самых запомнившихся моментов фестиваля явился танец, исполненный деятелем культуры из Южного Азербайджана Лалой Багирзаде, осуществляющей деятельность в США. Ее танцевальное искусство позволило зрителям ощутить тонкости и эстетическую силу азербайджанской культуры. Кроме того, танец “Яллы” в исполнении членов организации вызвало у участников большое воодушевление. Разнообразные национальные костюмы и ритмические движения продемонстрировали богатство и единство азербайджанской культуры.
Руководство Азербайджанской организации дружбы отметило, что основная цель участия в фестивале заключается в популяризации азербайджанской культуры, налаживании мостов дружбы между народами и укреплении солидарности между членами общины. “Мы гордимся тем, что делимся с местной общиной нашей радостью, культурой и традициями,” – сказали представители организации.
Азербайджанская организация дружбы на протяжении многих лет осуществляет различные проекты с целью популяризации Азербайджана в США.
Отметим, что “Традиционный международный фестиваль народов является одним из ежегодных мероприятий, консолидирующих культуры различных народов, поощряющих дружбу и культурное разнообразие.