Çində keçirilən beynəlxalq gənclər proqramları yeni əməkdaşlıq imkanları yaradıb
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Böyük İpək Yolu” Beynəlxalq Gənclər İttifaqı və Ümumçin Gənclər Federasiyasının birgə əməkdaşlığı ilə Çinin Şanxay və Uhan şəhərlərində beynəlxalq səviyyəli gənclər proqramları təşkil olunub. Proqramlar “Qlobal Gənclərin İnkişaf Proqramı” çərçivəsində həyata keçirilib.
Şanxayda “Gənc sahibkarlar və startap yaradıcıları akselerasiya” mövzusunda keçirilən təlimə İpək Yolu coğrafiyasından olan gənc sahibkarlar, startap təsisçiləri və innovativ layihələrin müəllifləri qatılıb. Onlar texnologiya, innovasiya, süni intellekt, sağlam həyat tərzi, davamlı istehsal, yaradıcı iqtisadiyyat, müasir media, musiqi, mədəniyyət, iqtisadi inkişaf, sahibkarlıq və könüllülük istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Daha sonra Uhan şəhərində Dünya Gənclərinin İnkişaf Forumu (World Youth Development Forum – WYDF) öz işinə başlayıb. 5-ci dəfə təşkil olunan forum dünyanın müxtəlif ölkələrindən gənc liderləri, sahibkarları, siyasətçiləri, tədqiqatçıları və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrini bir araya gətirib.
Forumda Şanxayda keçirilən Akselerasiya Təlim Proqramının nəticələri də açıqlanıb. Seçilmiş iştirakçılar öz startap layihələrini beynəlxalq auditoriyaya təqdim edib, innovativ təşəbbüsləri barədə məlumat veriblər. Tanınmış sahibkar, “Xiaomi” şirkətinin təsisçisi Lei Jun gənc sahibkarların layihələrini qiymətləndirib, innovasiya və sahibkarlıq sahəsində öz təcrübəsini iştirakçılarla bölüşüb.
Bununla yanaşı, “Yaradıcı iqtisadiyyat və müasir mədəniyyət” adlı tematik sessiya olub. Sessiyada “Böyük İpək Yolu” Beynəlxalq Gənclər İttifaqının prezidenti, soydaşımız Aytən Əliyeva çıxış edərək, sosial medianın müasir mədəniyyətin ayrılmaz hissəsinə çevrildiyini vurğulayıb. O bu platformaların cəmiyyətə təsirinin həm müsbət, həm də mənfi tərəflərinin nəzərə alınmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Yekunda Dünya Gənclər İnkişaf Federasiyasının İdarə Heyətinə növbəti seçkilər keçirilib. Aytən Əliyeva yenidən təşkilatın İdarə Heyətinin üzvü seçilib. Eyni zamanda, Gənclər Bəyannaməsi qəbul olunub. Sənəddə gənclərin dayanıqlı inkişaf, innovasiya, sahibkarlıq, könüllülük və beynəlxalq əməkdaşlıq sahələrində rolunun gücləndirilməsi ilə bağlı çağırışlar yer alıb.

With the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, and joint cooperation of the "Great Silk Way" International Youth Union and the All-China Youth Federation, international youth programs were organized in the Chinese cities of Shanghai and Wuhan. The programs were implemented within the framework of the Global Youth Development Program.
The training held under the title “Young Entrepreneurs and Start-up Accelerator”, was attended by fellow entrepreneurs from Silk Way geography, start-up founders, and authors of innovative projects. They exchanged views on technology, innovation, artificial intelligence, healthy lifestyles, sustainable production, the creative economy, modern media, music, culture, economic development, entrepreneurship, and volunteerism.
Later, the World Youth Development Forum (WYDF) commenced in the city of Wuhan. Held for the fifth time, the forum brought together young leaders, entrepreneurs, policymakers, researchers, and representatives of international organizations from around the world.
The results of the Acceleration Training Program held in Shanghai were also announced during the forum. Selected participants presented their start-up projects to an international audience and shared information about their innovative initiatives. Renowned entrepreneur and founder of Xiaomi, Lei Jun, evaluated the projects of young entrepreneurs and shared his experience in innovation and entrepreneurship with the participants.
In addition, a thematic session titled “Creative Economy and Modern Culture” was held. During the session, Aytan Aliyeva, President of the “Great Silk Way” International Youth Union, emphasized that social media has become an integral part of modern culture. She also highlighted the importance of considering both the positive and negative impacts of these platforms on society.
At the conclusion of the forum, elections were held for the Board of the World Youth Development Federation. Aytan Aliyeva was re-elected as a member of the organization's Board. The Youth Declaration was also adopted, calling to strengthen the role of young people in sustainable development, innovation, entrepreneurship, volunteerism, and international cooperation.