Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin üzvləri Qərbi Azərbaycan İcması rəhbərliyi ilə görüşüb
Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin (BAK) üzvlərinin Qərbi Azərbaycan İcması rəhbərliyi ilə Bakıda görüşü baş tutub.
Görüşdə BAK-ın sədri Elsevər Məmmədov, BAK-ın sədr müavini Sima Cəfərova, BAK-ın mətbuat xidmətinin rəhbəri Gülnarə Əliyeva, BAK-ın Azərbaycan üzrə nümayəndəsi, “Dayaq” təşkilatının sədr müavini Məcid Məmmədov, Qərbi Azərbaycan İcmasının rəhbəri, Millət Vəkili Əziz Ələkbərli və İcma rəhbərinin müavini, Millət Vəkili Hikmət Babaoğlu iştirak edib.
Görüş zamanı Qərbi Azərbaycan İcması ilə Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin əməkdaşlığı, bu əməkdaşlığın və gələcək planların perspektivləri müzakirə olunub.
Görüşdə son 100 ildə soydaşlarımızın Ermənistan ərazisindən deportasiya edilməsi və toponimlərin erməniləşməsi kimi mövzular müzakirə edilib, bu mövzularla bağlı yeni faktlar nəzərdən keçirilib. Soydaşlarımızın doğma yurdundan - Qərbi Azərbaycandan deportasiyası ilə bağlı məlumatların Avropa ictimaiyyətinə çatdırılmasının vacibliyi vurğulanıb. Sovet İttifaqı dövründə bu hadisələrin gizlədildiyi pislənib. Görüş iştirakçıları bu məsələnin ictimailəşməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıblar.

Члены Конгресса азербайджанцев Бенилюкса встретились с руководством Общины Западного Азербайджана
В Баку состоялась встреча членов Конгресса азербайджанцев Бенилюкса (КАБ) с руководством Общины Западного Азербайджана.
В мероприятии приняли участие председатель КАБ Эльсевер Мамедов, заместитель председателя КАБ Сима Джафарова, руководитель пресс-службы КАБ Гюльнара Алиева, представитель КАБ по Азербайджану, заместитель председателя организации “Даяг” Меджид Мамедов, руководитель Общины Западного Азербайджана, депутат Азиз Алекберли и заместитель руководителя общины, депутат Хикмет Бабаоглу.
В ходе встречи состоялось обсуждение сотрудничества Конгресса азербайджанцев Бенилюкса с Общиной Западного Азербайджана, перспектив сотрудничества и планов на будущее.
На мероприятии были обсуждены такие темы, как депортация наших соотечественников в последние 100 лет с территории Армении и арменизация топонимов, рассмотрены новые факты, связанные с данными темами. Подчеркнута важность доведения до европейской общественности сведений относительно депортации наших соотечественников из родного края – Западного Азербайджана. Получило осуждение сокрытие этих событий во времена Советского Союза. Участники встречи отметили важность обобществления данного вопроса.