Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin üzvləri Qərbi Azərbaycan İcması rəhbərliyi ilə görüşüb
Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin (BAK) üzvlərinin Qərbi Azərbaycan İcması rəhbərliyi ilə Bakıda görüşü baş tutub.
Görüşdə BAK-ın sədri Elsevər Məmmədov, BAK-ın sədr müavini Sima Cəfərova, BAK-ın mətbuat xidmətinin rəhbəri Gülnarə Əliyeva, BAK-ın Azərbaycan üzrə nümayəndəsi, “Dayaq” təşkilatının sədr müavini Məcid Məmmədov, Qərbi Azərbaycan İcmasının rəhbəri, Millət Vəkili Əziz Ələkbərli və İcma rəhbərinin müavini, Millət Vəkili Hikmət Babaoğlu iştirak edib.
Görüş zamanı Qərbi Azərbaycan İcması ilə Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin əməkdaşlığı, bu əməkdaşlığın və gələcək planların perspektivləri müzakirə olunub.
Görüşdə son 100 ildə soydaşlarımızın Ermənistan ərazisindən deportasiya edilməsi və toponimlərin erməniləşməsi kimi mövzular müzakirə edilib, bu mövzularla bağlı yeni faktlar nəzərdən keçirilib. Soydaşlarımızın doğma yurdundan - Qərbi Azərbaycandan deportasiyası ilə bağlı məlumatların Avropa ictimaiyyətinə çatdırılmasının vacibliyi vurğulanıb. Sovet İttifaqı dövründə bu hadisələrin gizlədildiyi pislənib. Görüş iştirakçıları bu məsələnin ictimailəşməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıblar.

Members of the Benelux Azerbaijanis Congress met with management of the West Azerbaijan Community
A meeting of the members of the Benelux Azerbaijanis Congress (BAC) with management of the West Azerbaijan Community was held in Baku.
Elsevar Mammadov, the Chairman of BAC, Sima Jafarova, Deputy Chairman of BAC, Gulnara Aliyeva, Head of the press service of BAC, Majid Mammadov, BAC representative of Azerbaijan, Deputy chairman of "Dayag" organization, Aziz Alekbarli, Head of the West Azerbaijan Community, Member of Parliament and Hikmat Babaoglu, the Deputy head of the community, Member of Parlament took part at the meeting.
During the meeting, the cooperation between the West Azerbaijan Community and the Benelux Azerbaijanis Congress, its prospects and future plans were discussed.
The topics as deportation of our compatriots from the territory of Armenia in the last 100 years, armenianization of toponyms and new facts related to these topics were also were reviewed. The importance of conveying information about the deportation of our compatriots from their homeland - Western Azerbaijan to the European public was highlighted.