Mərakeşli jurnalistlər ölkəmizdə səfərdədir
3 iyul, 2025Mərakeşin nüfuzlu media orqanlarının rəhbərləri və təmsilçiləri ölkəmizə səfər ediblər. Səfər Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəvəti ilə baş tutub.
Qonaqlar sırasında “Morocco World News” xəbər portalının həmtəsisçisi və direktoru Adnane BENNİS, “Zamane” jurnalının təsisçisi və baş redaktoru Youssef CHMİROU, “Al Alam” qəzetinin direktoru Abdellah Əl Bakkali, “Le Matin” mətbu orqanının inzibati direktoru Ali Alaoui Sossey, “Hespress” onlayn xəbər portalının jurnalisti Ali Ben Harar, “Al Ahdath Al Maghribia” qəzetinin jurnalisti Radouane Elbaldi, “Maroc Hebdo” siyasi jurnalının jurnalisti Aissa Amourag, “Le360” xəbər portalının jurnalisti Fatima Əl Karzabi kimi Mərakeşin nüfuzlu media nümayəndələri var.
Səfər Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycanın dünya ölkələri arasında mövqeyi, tarixi, mədəniyyəti, milli-mənəvi dəyərlərinin beynəlxalq aləmdə təbliği və təşviqi məqsədilə təşkil edilib. Ölkəmizdə olduqları müddətdə xarici jurnalistlər işğaldan azad edilmiş ərazilərdə, xüsusilə Şuşa şəhərində ermənilər tərəfindən işğal dövründə törədilmiş dağıntı və vandalizmin nəticələri, həmçinin hazırkı vəziyyət, bərpa və yenidənqurma işləri ilə yaxından tanış olacaqlar. Həmçinin bir sıra dövlət qurumlarında rəsmi görüşlər də nəzərdə tutulub.
Qonaqlar ilk olaraq Fəxri xiyabanda görkəmli dövlət xadimi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı üstünə gül dəstələri düzüblər. Şəhidlər xiyabanında ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən qəhrəman Vətən övladlarının məzarlarını ziyarət ediblər. Sonra Hərbi Qənimətlər Parkında və "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda olublar. Qonaqların Bakı gəzintisi şəhərin digər görməli yerlərinə ekskursiya ilə davam edib.
Qeyd edək ki, ümumilikdə isə son illər 1000-dən çox xarici tarixçi, politoloq, jurnalist və hüquqşünas ölkəmizə səfər edib, komitənin xətti ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərə baş çəkiblər. Ermənistanın işğalı nəticəsində həmin ərazilərə dəyən ziyan, eləcə də Qarabağda aparılan yenidənqurma işləri ilə haqqında məlumatlandırılıblar. Həmin səfərlərlə bağlı yüzlərlə məqalə xarici mediada yayılıb.

Mарокканские журналисты находятся в поездке в нашей стране
3 июля, 2025Руководители и представители влиятельных медиа-органов Mарокко прибыли в нашу страну. Поездка состоялась по приглашению Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Среди гостей находятся такие авторитетные марокканские представители медиа, как соучредитель и директор новостного портала “Morocco World News” Аднан Беннис, учредитель и главный редактор журнала “Zamane” Юссеф Чмироу, директор газеты “Al Alam” Абделлах Эль Баккали, административный директор органа печати “Le Matin” Али Алаоуи Соссей, журналист новостного онлайн портала “Hespress” Али Бен Харар, журналист газеты “Al Ahdath Al Maghribia” Радоуане Эльбалди, журналист политического журнала “Maroc Hebdo” Аисса Амоураг, журналист новостного портала “Le360” Фатима Аль Карзаби.
Поездка организована в целях доведения до мировой общественности азербайджанских реалий, пропаганды на международной арене положения Азербайджана среди стран мира, его истории, культуры, национально-духовных ценностей. В период пребывания в нашей стране иностранные журналисты обстоятельно ознакомятся с последствиями разрушения и вандализма, учиненных армянами на освобожденных от оккупации территориях, в частности, в Шуше, а также нынешней обстановкой, работой по восстановлению и реконструкции. Кроме того, запланированы официальные встречи в ряде государственных структур.
Сначала гости в Аллее почетного захоронения с глубоким уважением почтили память выдающегося государственного деятеля, великого лидера Гейдара Алиева, возложили цветы на его могилу, на Шехидляр хиябаны посетили могилы отважных сынов Родины, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны. Затем они побывали в Парке военных трофеев и Государственном историко-архитектурном заповеднике “Ичеришехер”. Прогулка гостей по Баку продолжилась экскурсией по другим достопримечательностям города.
Отметим, что в последние годы в целом более 1000 иностранных историков, политологов, журналистов и юристов побывали в нашей стране и по линии комитета совершили поездку на освобожденные от оккупации территории. Они были проинформированы об ущербе, причиненном данным территориям в результате армянской оккупации, а также проводимой в Карабахе работе по реконструкции. В зарубежных медиа опубликованы сотни статей об этих поездках.