Mərakeşli jurnalistlər ölkəmizdə səfərdədir
3 iyul, 2025Mərakeşin nüfuzlu media orqanlarının rəhbərləri və təmsilçiləri ölkəmizə səfər ediblər. Səfər Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəvəti ilə baş tutub.
Qonaqlar sırasında “Morocco World News” xəbər portalının həmtəsisçisi və direktoru Adnane BENNİS, “Zamane” jurnalının təsisçisi və baş redaktoru Youssef CHMİROU, “Al Alam” qəzetinin direktoru Abdellah Əl Bakkali, “Le Matin” mətbu orqanının inzibati direktoru Ali Alaoui Sossey, “Hespress” onlayn xəbər portalının jurnalisti Ali Ben Harar, “Al Ahdath Al Maghribia” qəzetinin jurnalisti Radouane Elbaldi, “Maroc Hebdo” siyasi jurnalının jurnalisti Aissa Amourag, “Le360” xəbər portalının jurnalisti Fatima Əl Karzabi kimi Mərakeşin nüfuzlu media nümayəndələri var.
Səfər Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycanın dünya ölkələri arasında mövqeyi, tarixi, mədəniyyəti, milli-mənəvi dəyərlərinin beynəlxalq aləmdə təbliği və təşviqi məqsədilə təşkil edilib. Ölkəmizdə olduqları müddətdə xarici jurnalistlər işğaldan azad edilmiş ərazilərdə, xüsusilə Şuşa şəhərində ermənilər tərəfindən işğal dövründə törədilmiş dağıntı və vandalizmin nəticələri, həmçinin hazırkı vəziyyət, bərpa və yenidənqurma işləri ilə yaxından tanış olacaqlar. Həmçinin bir sıra dövlət qurumlarında rəsmi görüşlər də nəzərdə tutulub.
Qonaqlar ilk olaraq Fəxri xiyabanda görkəmli dövlət xadimi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı üstünə gül dəstələri düzüblər. Şəhidlər xiyabanında ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən qəhrəman Vətən övladlarının məzarlarını ziyarət ediblər. Sonra Hərbi Qənimətlər Parkında və "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda olublar. Qonaqların Bakı gəzintisi şəhərin digər görməli yerlərinə ekskursiya ilə davam edib.
Qeyd edək ki, ümumilikdə isə son illər 1000-dən çox xarici tarixçi, politoloq, jurnalist və hüquqşünas ölkəmizə səfər edib, komitənin xətti ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərə baş çəkiblər. Ermənistanın işğalı nəticəsində həmin ərazilərə dəyən ziyan, eləcə də Qarabağda aparılan yenidənqurma işləri ilə haqqında məlumatlandırılıblar. Həmin səfərlərlə bağlı yüzlərlə məqalə xarici mediada yayılıb.

Moroccan journalists are on a visit to our country
3 July, 2025Heads and representatives of prominent Moroccan media outlets are currently visiting our country. The visit was organized at the invitation of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
The guests included representatives of several reputable Moroccan media outlets: co-founder and director of the news portal “Morocco World News” Adnane Bennis, founder and editor-in-chief of “Zamane” magazine Youssef Chmirou, director of the “Al Alam” newspaper Abdellah El Bakkali, administrative director of “Le Matin” Ali Alaoui Sossé, journalist of the online news portal “Hespress” Ali Ben Harrar, journalist of the newspaper “Al Ahdath Al Maghribia” Redouane Elbaldi, journalist of the political magazine “Maroc Hebdo” Aïssa Amourag, and journalist of the Le360 news portal Fatima El Karzabi.
The purpose of the visit is to convey Azerbaijan's realities to the international community and promote the country’s global image, history, culture, and national-spiritual values. During the visit in Azerbaijan, the foreign journalists will visit liberated territories, including the city of Shusha, to become acquainted with the consequences of the destruction and vandalism committed during the Armenian occupation, as well as with the current situation and the ongoing reconstruction and restoration processes. Official meetings are also planned in a number of state institutions.
First of all, the guests paid tribute to the memory of the great statesman and National Leader Heydar Aliyev at the Alley of Honor, laying flowers at his grave. They honored the memory of heroic sons who gave their lives for the territorial integrity of the Motherland at the Martyrs' Alley. Then, they visited the Military Trophy Park and the Icherisheher State Historical and Architectural Reserve. Their tour of Baku continued with visits to other landmarks of the city.
It should be noted that in recent years, more than 1,000 foreign historians, political analysts, journalists, and legal experts have visited Azerbaijan, as well as the liberated territories under the committee’s auspices. They were informed about the damage inflicted on these regions during the Armenian occupation, as well as the reconstruction efforts currently underway in Karabakh. As a result of these visits, hundreds of articles have been published in international media outlets.