Lüksemburq azərbaycanlıları ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Benilüks ölkələrinə səfəri çərçivəsində Lüksemburq Böyük Hersoqluğundakı Azərbaycan icması ilə görüşüb.
Görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən Vətən övladlarının xatirəsinin yad olunması ilə başlayıb.
Komitə sədri soydaşlarımız arasında əlaqələrin şaxələnməsini təşviq edən layihələr barədə məlumat verib, diasporumuzun informasiya müharibəsindəki strateji rolu, doğru mövqeyi və milli dəyərlərə sadiqliyi barədə danışıb. Bildirib ki: “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən diaspor siyasətinin nəticəsində xaricdəki Azərbaycan icmaları öz fəaliyyətlərini yeni və müasir çağırışlara uyğun qurub, ölkəmizin nüfuzunun artırılmasını əsas hədəflərinə çeviriblər”.
Azərbaycan Respublikasının Belçika Krallığında və Lüksemburq Böyük Hersoqluğunda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vaqif Sadıqov çıxışında Lüksemburqda icma görüşünün keçirilməsini təqdir edib, diaspor fəalliyyətindəki müsbət dinamikanı yüksək qiymətləndirib, son illər soydaşlarımızın diaspor quruculuğuna böyük maraq göstərdiklərini vurğulayıb.
Azərbaycan və Lüksemburq Dostluq Assosiasiyasının (“LuxAz”) təsisçisi Seymur Əhmədov assosiasiyanın fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib, Lüksemburqdakı soydaşlarımıza göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə icmanın fəaliyyətinin müxtəlif aspektləri müzakirə olunub, geniş fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb. İcma üzvləri diasporun inkişafına yönələn təşəbbüslər, bilik və təcrübə mübadiləsi, icma üzvləri arasında əlaqələrin dərinləşməsi ilə bağlı təkliflər səsləndiriblər.

Состоялась встреча с азербайджанцами Люксембурга
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в страны Бенилюкса встретился с азербайджанской общиной в Великом Герцогстве Люксембург.
Встреча началась с исполнения государственного гимна Азербайджана и почтения памяти сынов Родины, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Председатель комитета рассказал о проектах, поощряющих диверсификацию связей между нашими соотечественниками, отметил стратегическую роль диаспоры в информационной войне, ее верную позицию и приверженность национальным ценностям. Он сказал: “Благодаря диаспорской политике, осуществляемой под руководством Президента Ильхама Алиева, азербайджанские общины за рубежом построили свою деятельность в соответствии с новыми и современными вызовами, превратили задачу повышения авторитета нашей страны в свою основную цель”.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Королевстве Бельгия и Великом Герцогстве Люксембург Вагиф Садыгов выразил одобрение проведению в Люксембурге встречи с общиной, высоко оценил позитивную динамику в диаспорской деятельности, подчеркнул, что в последние годы наши соотечественники проявляют большой интерес к диаспорскому строительству.
Учредитель Ассоциации дружбы Aзербайджана и Люксембурга (“LuxAz”) Сеймур Ахмедов подробно рассказал о деятельности ассоциации, поблагодарил Азербайджанское государство за внимание и заботу о наших соотечественниках в Люксембурге.
На встрече обсуждались различные аспекты деятельности общины, состоялся широкий обмен мнениями, были даны ответы на вопросы. Члены общины внесли предложения, связанные с инициативами, направленными на развитие диаспоры, обменом знаниями и опытом, углублением связей между членами общины. В заключение был избран координатор Координационного совета азербайджанцев Нидерландов и Бельгии по Люксембургу.