Livanda Azərbaycan Evinin açılış mərasimi keçirilib
Tədbirdə bu ölkədə yaşayan türkmanlarla yanaşı, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, Akkar quberniyasının müftisi, Vəqflər şöbəsinin müdiri, millət vəkilləri, bələdiyyə sədrləri, şeyxlər, müəllim və şagirdlər iştirak edib.
Mərasimdən öncə Kavaşra kəndində Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidə ziyarət olunub. Tədbir Azərbaycanın və Livanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi, şəhidlərin əziz xatirəsinin yad edilməsi ilə başlayıb.
Livanda Azərbaycan Evinin rəhbəri Xaled İsmayıl türkman icmasının fəaliyyəti və orada evin açılmasını zəruri edən səbəblərlə bağlı ətraflı məlumat verib: “Azərbaycan Evinin açılması türkmanların Azərbaycan tarixi, ədəbiyyatı və mədəniyyətini öyrənməsi üçün böyük fürsətdir. Bu imkanı bizə yaratdığına görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarıq”,-deyə o bildirib.
Bu əlamətdar hadisə münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov Livanda Azərbaycan Evinin açılmasını iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafı, eləcə də burada yaşayan türkman xalqının nümayəndələri üçün mühüm hadisə olduğunu söyləyib: “Bu günədək dünyanın 19 ölkəsində 30 Azərbaycan Evi açılıb. Bu evlərin açılması Azərbaycan dövlətinin və Prezident İlham Əliyevin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza qayğısının ən bariz nümunəsidir. İnanıram ki, burada yaşayan türkmanlar Livandakı Azərbaycan Evinin xətti ilə iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafına böyük töhfə verəcəklər”.
Təcrübə göstərir ki, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, soydaşlarımızın tarix və mədəniyyətimizi, ana dilimizi öyrənməsində Azərbaycan Evlərinin xidməti əvəzsizdir.
Kavaşra kəndində Azərbaycan Evinin açılış mərasimi münasibətilə 300 nəfərin iştirak etdiyi bədii tədbir də təşkil olunub.

В Ливане состоялась церемония открытия Дома Азербайджана
В мероприятии, наряду с проживающими в этой стране туркманами, приняли участие представители местной общественности, муфтий губернии Аккар, заведующий отделом вакуфов, депутаты, председатели муниципалитетов, шейхи, педагоги и учащиеся.
Перед церемонией состоялось посещение памятника шехидам Карабахской войны, возведенного в селе Кавашра. Мероприятие началось с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Ливана, почтения светлой памяти шехидов.
Руководитель Дома Азербайджана в Ливане Халед Исмаил подробно говорил о деятельности туркманской общины и причинах, обусловивших необходимость открытия дома здесь. “Открытие Дома Азербайджана – хорошая возможность для изучения туркманами истории, литературы и культуры Азербайджана. Мы признательны Азербайджанскому государству за предоставление нам такой возможности”, - сказал он.
Поздравляя наших соотечественников с этим знаменательным событием, заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Вагиф Сеидбеков отметил, что открытие Дома Азербайджана в Ливане является важным событием для развития отношений между двумя странами, а также представителей проживающего здесь туркманского народа: “На сегодняшний день в 19 странах мира открыты 30 домов Азербайджана. Открытие этих домов служит самым наглядным примером заботы Азербайджанского государства и Президента Ильхама Алиева о проживающих за рубежом наших соотечественниках. Уверен, что живущие здесь туркманы внесут по линии Дома Азербайджана в Ливане большой вклад в развитие отношений между двумя странами”.
Опыт показывает, что домам Азербайджана принадлежит неоценимая роль в доведении азербайджанских реалий до мировой общественности, изучении нашими соотечественниками родного языка, истории и культуры.
По случаю церемонии открытия Дома Азербайджана в селе Кавашра также было организовано художественное мероприятие с участием 300 человек.