Livanda Azərbaycan Evinin açılış mərasimi keçirilib
Tədbirdə bu ölkədə yaşayan türkmanlarla yanaşı, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, Akkar quberniyasının müftisi, Vəqflər şöbəsinin müdiri, millət vəkilləri, bələdiyyə sədrləri, şeyxlər, müəllim və şagirdlər iştirak edib.
Mərasimdən öncə Kavaşra kəndində Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidə ziyarət olunub. Tədbir Azərbaycanın və Livanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi, şəhidlərin əziz xatirəsinin yad edilməsi ilə başlayıb.
Livanda Azərbaycan Evinin rəhbəri Xaled İsmayıl türkman icmasının fəaliyyəti və orada evin açılmasını zəruri edən səbəblərlə bağlı ətraflı məlumat verib: “Azərbaycan Evinin açılması türkmanların Azərbaycan tarixi, ədəbiyyatı və mədəniyyətini öyrənməsi üçün böyük fürsətdir. Bu imkanı bizə yaratdığına görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarıq”,-deyə o bildirib.
Bu əlamətdar hadisə münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov Livanda Azərbaycan Evinin açılmasını iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafı, eləcə də burada yaşayan türkman xalqının nümayəndələri üçün mühüm hadisə olduğunu söyləyib: “Bu günədək dünyanın 19 ölkəsində 30 Azərbaycan Evi açılıb. Bu evlərin açılması Azərbaycan dövlətinin və Prezident İlham Əliyevin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza qayğısının ən bariz nümunəsidir. İnanıram ki, burada yaşayan türkmanlar Livandakı Azərbaycan Evinin xətti ilə iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafına böyük töhfə verəcəklər”.
Təcrübə göstərir ki, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, soydaşlarımızın tarix və mədəniyyətimizi, ana dilimizi öyrənməsində Azərbaycan Evlərinin xidməti əvəzsizdir.
Kavaşra kəndində Azərbaycan Evinin açılış mərasimi münasibətilə 300 nəfərin iştirak etdiyi bədii tədbir də təşkil olunub.

Opening ceremony of the Azerbaijan House was held in Lebanon
The event was attended by Turkmans residing in this country, as well as the members of the local community, the Mufti of Akkar Governorate, director of the Waqf Department, Members of Parliament, mayors, Sheikhs, teacher and students.
First, a monument erected in memory of the martyrs of the Karabakh war, was visited in the village of Kouachra. The event began with the playing of National Anthems of Azerbaijan and Lebanon, and the commemorating of the dear memory of the martyrs.
Khaled Ismayil, Head of the Azerbaijan House in Lebanon informed in depth about the activity of Turkman community, and the reasons for opening the house there: “The opening of the Azerbaijan House is a great opportunity for Turkmans to learn the history, literature and culture of Azerbaijan. We are grateful to the state of Azerbaijan for providing us with this opportunity," he stated.
Vagif Seyidbayov, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, congratulated the Azerbaijanis on the occasion of this remarkable event. He described the inauguration as an important development in fostering Azerbaijan-Lebanon ties and a meaningful initiative for the Turkman community residing in Lebanon. He emphasized that the project reflects the care and attention of President Ilham Aliyev and the Azerbaijani state toward compatriots living abroad.
Experience shows that Azerbaijani Houses play an invaluable role in conveying the truths about Azerbaijan to the international community and in helping our compatriots learn about our history, culture, and native language.
A cultural event attended by 300 people was also organized on the occasion of the opening ceremony of the Azerbaijani House in the village of Kouachra.