“Limes” Geosiyasət Məktəbinin məzunları Dövlət Komitəsində olub
İtaliyanın məşhur “Limes” Geosiyasət Məktəbinin “Məzunlar Klubu”nun üzvləri Azərbaycana səfərləri çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində olublar.
Komitə sədri Fuad Muradov qonaqları Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən diaspor siyasəti, uğurlu nəticələr verən çoxistiqamətli layihələr, xüsusilə xaricdəki Azərbaycan Evləri, mədəniyyət mərkəzləri və həftəsonu məktəbləri barədə məlumatlandırıb.
Görüşdə dünya azərbaycanlılarının, o cümlədən İtaliyadakı Azərbaycan icmasının müharibə və post-müharibə dövründəki fəaliyyəti diqqət mərkəzinə gətirilib, diasporumuzun yayılma arealı və yumşaq gücə çevrilmə imkanlarından danışılıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən qonaqlar ölkəmizdə səfərdə olmaqdan böyük məmnunluq hissi keçirdiklərini qeyd edib, səfərlərinin əsas məqsədinin Cənubi Qafqazın lider dövləti olan Azərbaycanı yaxından tanımaq, ölkəmiz haqqında ətraflı məlumat əldə etmək olduğunu nəzərə çatdırıblar.
Bildirilib ki, İtaliya ilə Azərbaycanın əlaqələrinin perspektivləri, regionda baş verən hadisələr barədə informasiyaların əldə olunması, təhlillərin aparılması “Limes” Geosiyasət Məktəbinin məzunları üçün olduqca maraqlıdır.
Daha sonra əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb, perspektivlər müzakirə olunub. Qonaqlara ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı kitablar hədiyyə olunub, xatirə şəkilləri çəkilib.
Qeyd edək ki, İtaliyadan ölkəmizə səfərə gələn nümayəndə heyətinin tərkibində öz sahələri üzrə tanınmış və nüfuzlu şəxslər var.

Выпускники Школы геополитики “Limes” побывали в Государственном комитете
16 ноября, 2023Члены “Клуба выпускников” знаменитой итальянской Школы геополитики “Limes” в рамках поездки в Азербайджан побывали в Государственном комитете по работе с диаспорой.
Председатель комитета Фуад Мурадов проинформировал гостей об осуществляемой под руководством Президента Ильхама Алиева диаспорской политике, многосторонних проектах, приносящих успешные результаты, в частности, домах Азербайджана, культурных центрах и воскресных школах за рубежом.
В центре внимания на встрече находилась деятельность азербайджанцев мира, в том числе азербайджанской общины в Италии, во время войны и в поствоенный период, говорилось об ареале распространения нашей диаспоры и возможностях превращения ее в “мягкую силу”.
Гости, выразив признательность за радушный прием, отметили, что очень рады пребыванию в нашей стране, подчеркнули, что основная цель поездки заключается в обстоятельном ознакомлении с Азербайджаном, являющимся лидирующим государством Южного Кавказа, получении подробной информации о нашей стране.
Было подчеркнуто, что перспективы связей Италии и Азербайджана, получение информации о происходящих в регионе событиях, проведение анализа представляют огромный интерес для выпускников Школы геополитики “Limes”.
Затем состоялся обмен мнениями о возможностях сотрудничества, были обсуждены перспективы. Гостям были подарены книги об истории и культуре нашей страны, сделаны фотографии на память.
Отметим, что в состав делегации, прибывшей из Италии в нашу страну, входят известные в своих сферах авторитетные лица.