“Limes” Geosiyasət Məktəbinin məzunları Dövlət Komitəsində olub
İtaliyanın məşhur “Limes” Geosiyasət Məktəbinin “Məzunlar Klubu”nun üzvləri Azərbaycana səfərləri çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində olublar.
Komitə sədri Fuad Muradov qonaqları Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən diaspor siyasəti, uğurlu nəticələr verən çoxistiqamətli layihələr, xüsusilə xaricdəki Azərbaycan Evləri, mədəniyyət mərkəzləri və həftəsonu məktəbləri barədə məlumatlandırıb.
Görüşdə dünya azərbaycanlılarının, o cümlədən İtaliyadakı Azərbaycan icmasının müharibə və post-müharibə dövründəki fəaliyyəti diqqət mərkəzinə gətirilib, diasporumuzun yayılma arealı və yumşaq gücə çevrilmə imkanlarından danışılıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən qonaqlar ölkəmizdə səfərdə olmaqdan böyük məmnunluq hissi keçirdiklərini qeyd edib, səfərlərinin əsas məqsədinin Cənubi Qafqazın lider dövləti olan Azərbaycanı yaxından tanımaq, ölkəmiz haqqında ətraflı məlumat əldə etmək olduğunu nəzərə çatdırıblar.
Bildirilib ki, İtaliya ilə Azərbaycanın əlaqələrinin perspektivləri, regionda baş verən hadisələr barədə informasiyaların əldə olunması, təhlillərin aparılması “Limes” Geosiyasət Məktəbinin məzunları üçün olduqca maraqlıdır.
Daha sonra əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb, perspektivlər müzakirə olunub. Qonaqlara ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı kitablar hədiyyə olunub, xatirə şəkilləri çəkilib.
Qeyd edək ki, İtaliyadan ölkəmizə səfərə gələn nümayəndə heyətinin tərkibində öz sahələri üzrə tanınmış və nüfuzlu şəxslər var.

Graduates of Limes School of Geopolitics visited the State Committee
Members of the "Alumni Club" of the famous Limes School of Geopolitics of Italy visited the State Committee on Work with Diaspora, as part of their visit to Azerbaijan.
The Committee chairman Fuad Muradov informed the guests about the diaspora policy implemented under the leadership of President Ilham Aliyev, multi-directional projects of the Committee including Azerbaijani Houses, cultural centers and weekend schools operating abroad.
It was emphasized that the Azerbaijanis living abroad, including in Italy had been very active during the war and post-war period. The geographical spread of Azerbaijani diaspora and the soft power opportunities were also debated at the meeting.
The guests have thanked for the warm reception and have noted that their visit aims to get to know Azerbaijan, the leading state of the South Caucasus, better.
It was stated that graduates of Limes School of Geopolitics are interested in the prospects of the relations between Italy and Azerbaijan, in obtaining information about the latest situation of the region and conducting comprehensive analysis.
Later, the parties exchanged views on the possibilities of cooperation and future perspectives. The guests were presented books about the history and culture of our country. At the end of the meeting, commemorative photos were taken.
It should be noted that the Italian delegation included persons influential in their own field of activity.