Komitə əməkdaşları Xocalı soyqırımı abidəsini ziyarət edib
Xocalı soyqırımı hər bir azərbaycanlının yaddaşına əbədi həkk olunub. Bəşəriyyətin XX əsrin sonlarında baş verən bu dəhşətli faciəsinin 34-cü ildönümündə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin kollektivi və diaspor nümayəndələri “Ana harayı” abidəsini ziyarət edib.
Abidə önünə gül dəstələri düzülüb, faciə qurbanlarının əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad olunub.
Məlumat üçün bildirək ki, dünyadakı Azərbaycan icmaları və diaspor fəalları Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar 80-dən çox anım tədbiri keçirir.
Xatırladaq ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu əvvəlcə Vətən müharibəsində qalib gələrək, sonra isə uğurlu antiterror əməliyyatları keçirərək dövlət suverenliyimizi bərpa edib, tarixi torpaqlarımızı, o cümlədən Xocalını separatçılardan təmizləyib. Prezident İlham Əliyev 2023-cü il oktyabrın 15-də Xocalıda Azərbaycanın Dövlət Bayrağını ucaldıb. Xocalı soyqırımını törədənlər, əli Azərbaycan xalqının qanına batan canilər öz cəzalarını almaqdadırlar. Bu gün Xocalıda üçrəngli bayrağımız dalğalanır, düşmənin viran qoyduğu yurdlarımız abadlaşır, məcburi köçkünlər öz evlərinə qayıdır.

The Khojaly Genocide is forever engraved in the memory of every Azerbaijani. On the 34th anniversary of the terrible massacre that happened at the end of the 20th century, the staff of the State Committee on Work with Diaspora, and members of diaspora visited the “Mother's Cry” memorial.
Flowers were laid at the monument, and the dear memory of the victims of Khojaly tragedy was commemorated with deep respect.
It should be noted that Azerbaijani communities and diaspora activists around the world organize more than 80 commemorative events on the occasion of the 34th anniversary of the Khojaly genocide.
It should be recalled that under the leadership of President and Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the valiant Azerbaijani Army first achieved victory in the Patriotic War and later carried out successful anti-terror operations, restoring our state sovereignty and liberated our historical lands, including Khojaly, from separatists. On October 15, 2023, President Ilham Aliyev raised the Azerbaijani National Flag in Khojaly. Those responsible for the Khojaly genocide, the criminals whose hands are stained with the blood of the Azerbaijani people, receive their just punishment. Today, our tricolour flag proudly waves in Khojaly, our lands, devastated by the enemy, are being rebuilt, and internally displaced persons are returning to their homes.