Kanadada yaşayan soydaşımız medalla təltif edilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Kanadanın Ontario vilayətinin Toronto şəhərində fəaliyyət göstərən "Vətən" Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri, Kanada Azərbaycan Evinin icraçı direktoru Lalin Həsənovanı qəbul edib.
Komitə sədri soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğ olunması, zəngin mədəni irsimizin və mədəniyyətimizin tanıdılması istiqamətindəki fəallığını yüksək qiymətləndirib. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib. Hər iki ölkə arasında qarşılıqlı münasibətlərin inkişafında diasporun özünəməxsus yeri olduğu vurğulanıb və diasporun gələcəkdə bu ölkədəki fəaliyyəti ilə bağlı tövsiyələr nəzərə çatdırılıb.
Lalin Həsənova fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını ifadə edib. Kanadada yaşayan soydaşlarımızın bir araya gəlməsi, milli maraqlar uğrunda birgə fəaliyyət göstərməsi baxımından Azərbaycan Evinin böyük rol oynadığını söyləyib. O, evin nəzdində fəaliyyət göstərən “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbində Azərbaycan dili ilə yanaşı, Azərbaycan tarixi, dram, rəsm, rəqs, musiqi və xor, nağara, astronomiya, şahmat dərslərinin də tədris edildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin ilk dəfə olaraq “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbində uşaqlar üçün yay düşərgəsinin də təşkil olunduğunu bildirib.
Lalin Həsənovaya diaspor fəaliyyətində xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təltif olunduğu “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 3 aprel 2023-cü il tarixində Kanadanın Ontario vilayətinin Toronto şəhərində rəsmi açılışı olan Azərbaycan Evində müxtəlif tədbirlər keçirilir. Onlarla Kanada rəsmisi Azərbaycan evinin qonağı olub və onlara xalqımızın qədim tarixi, zəngin mədəni irsi və həyata keçirilən layihələr haqqında ətraflı məlumat verilib. Evi ziyarət edən rəsmi şəxslər sırasında Kanada parlamentinin Nümayəndələr Palatasının üzvü Əli Sayrus Ehsassi, Uiloudeyl (Willowdale) Şəhər Şurasının üzvü Lili Çenq, Kanadanın Ontario Qanunvericilik Assambleyasının deputatı Sten Ço, Ontario vilayətinin Turizm, mədəniyyət və idman nazirinin Kanada parlamentində köməkçisi Şeref Sabavi, Ontario Liberal Partiyasının üzvü Andrea Hazell, Kanada parlamentinin üzvü Françesko Sorbara kimi tanınmış və nüfuzlu şəxslər vardır.

Our compatriot living Canada was awarded a medal
Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora met with Lalin Hasanova, the executive director of Azerbaijan House in Canada, the head of "Vatan" Azerbaijani Art and Culture Center, operating in Toronto, Ontario, Canada.
The Committee Chairman highly appreciated the active integration of our compatriots into the local community, activity in the field of the promotion of the truths about Azerbaijan, and the recognition of our culture and rich cultural heritage. He noted that Azerbaijani community and compatriots abroad are currently under the special attention of President Ilham Aliyev and First Vice-president Mehriban Aliyeva. The unique role of the diaspora in the development of mutual ties between the two countries was emphasized, and recommendations regarding the future activities of the diaspora in this country was communicated.
Lalin Hasanova expressed her deep appreciation to the Government of the Republic of Azerbaijan for the constant attention to her activities. She mentioned that Azerbaijani House plays a significant role in bringing together our compatriots living in Canada and working together for national interests. She emphasized that in addition to the Azerbaijani language, Azerbaijani history, drama, painting, dance, music and choir, drums, astronomy, and chess lessons are taught in the “My Azerbaijan” weekend school under the authority of Azerbaijani House. She also mentioned that a summer camp for the children was organized at “My Azerbaijan” weekend school for the first time. It was mentioned that following on the recommendations of the President of Azerbaijan, strong relations have been established with the Azerbaijani communities abroad, including compatriots living in Canada.
Lalin Hasanova was awarded a jubilee medal "100th anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)" by Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, on her services in diaspora activities.
It should be noted that various events are held at the Azerbaijani House, which was officially opened on April 3, 2023, in Toronto, Ontario, Canada. Dozens of Canadian officials, including Ali Cyrus Ehsassi, a member of the House of Representatives of the Canadian Parliament, Lily Cheng, a member of the City Council of Willowdale, Stan Cho, a member of the Legislative Assembly of Canada, Sten Cho, a member of the Legislative Assembly of Canada, Sheref Sabawi, an assistant to the Minister of Tourism, Culture and Sports of the Province of Ontario in the Parliament of Canada, Andrea Hazell the member of Liberal Party of Ontario, Francesco Sorbara the member of the Canadian Parliament visited the Azerbaijani house and were given detailed information about the ancient history, rich cultural heritage and implemented projects of our nation.