Dünyanın tanınmış jurnalistləri və siyasi şərhçiləri Xocalı soyqırımından danışıb
Azərbaycan diaspor təşkilatları hər il ABŞ-nin nüfuzlu universitetlərində Xocalı soyqırımı və bu qətliamın acı nəticələri barədə konfranslar təşkil edir. Həmin görüşlər, elmi müzakirələr Xocalı həqiqətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanınması və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində mühüm bir addımdır.
ABŞ-nin İllinoys ştatında Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunan “Keçmişlə Gələcək Arasında Körpü” adlı II Beynəlxalq Dialoq Konfransda xarici jurnalistlər, siyasi şərhçilər, tarixçilər iştirak edib.
Amerikalı jurnalist, siyasi şərhçi Kalvin Dark çıxışında bildirib ki: “Mən Azərbaycan və Ermənistan arasındakı uzunmüddətli münaqişə barədə 2023-cü ildə Qarabağa səfərim zamanı öyrəndim. Azərbaycanda olduğum müddətdə münaqişə, yerlə bir olmuş yaşayış məntəqələri və aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış oldum. Məni ən çox təsirləndirən məqamlardan biri isə fiziki dağıntılarla yanaşı, psixoloji, mental və emosional yaraların sağalmasının daha uzun çəkməsidir. Buna görə də, bu istiqamətdə aparılan işlər və insanların prosesə verdiyi töhfə çox vacibdir”.
Qarabağ məsələsinin özü üçün bir həyat missiyasına çevrildiyini deyən braziliyalı jurnalist Fabiana Ceyhan işğaldan azad olunmuş rayonlara üç jurnalistdən ibarət qrupla getdiyini deyib: “Ərazidə çoxlu minalar olduğu üçün bu, müəyyən qədər riskli idi. O vaxt nə hava limanı, nə də nəqliyyat infrastrukturu mövcud idi, lakin biz öz gözlərimizlə görmək üçün risk etdik. O andan etibarən Qarabağ məsələsi mənim üçün bir həyat missiyasına çevrildi, çünki tarixi və coğrafi baxımdan Qarabağın Azərbaycana məxsus olduğunu gördük. Bu gün Xocalının səsi olmaq üçün buradayam. Xocalıda baş verən vəhşiliklər barədə öyrənəndə dərin sarsıntı keçirdim. Xocalı kiçik bir şəhər idi, orada hərbi qüvvələr yox idi. Ermənistanın günahsız insanlara hücumu heç nə ilə əsaslandırıla bilməz. Bu faciə unudulmamalıdır ki, bir daha təkrarlanmasın. Biz hamımız insanıq və Xocalı üçün sülh və ədalət naminə birləşməliyik”.
“Tovuzdan Qarabağa” kitabının müəllifi, beynəlxalq jurnalist və analitik Malik Ayub Sumbal Xocalı hadisələrinə öz yaradıcılığında xüsusi yer ayırdığını vurğulayaraq qeyd edib ki, Xocalı soyqırımı beynəlxalq media tərəfindən qeydə alınmış ən dəhşətli qətliamlardan biridir: “Kitabımda Ermənistanın işğal siyasəti və Xocalı faciəsini geniş təhlil etmişəm. Bu, Qarabağ müharibəsindən sonra yayımlanan ilk dərin analizdir. Xocalıya ayrıca bir fəsil həsr etmişəm, çünki bu, nifrət zəminində törədilmiş kütləvi qətldir. Günahsız insanların qətli cəzasız qala bilməz, cinayətkarlar beynəlxalq hüquq çərçivəsində cavab verməlidir. Xocalı faciəsi etnik təmizləmənin ən dəhşətli nümunələrindən biridir. 600-dən çox insan, o cümlədən qadın və uşaqlar bir gecədə qətlə yetirildi. Bir çox beynəlxalq təşkilatlar bunu pisləyib və ədalət tələb edir. Azərbaycan xalqı isə hər il bu faciəni anaraq günahsız qurbanların xatirəsini yaşadır”.
ABŞ-nin Milli Müdafiə Universitetinin dosenti Stefan Bruks çıxış edərək Xocalı həqiqətlərinin heç zaman unudulmamalı olduğunu vurğulayıb: “Xocalı Soyqırımı barədə oxuyanda dəhşətə gəldim. Ən böyük ironiya isə Ermənistanın bunu inkar etməsidir. Xocalı faciəsi müasir dünyanın ən böyük vəhşiliklərindən biridir. Burada məqsəd yalnız düşməni məğlub etmək deyil, onu tamamilə məhv etmək olub. Mülki əhalini hədəf almaq müharibə cinayətidir və bu faciə heç vaxt unudulmamalıdır. Əgər bu faciə erməni xalqının başına gəlsəydi, onlar susmazdılar. Burada əsas problem insanlıq, mərhəmət və anlayış çatışmazlığıdır”.
Xatırladaq ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Azərbaycan diaspor təşkilatları bu günə qədər Xocalı soyqırımının tanıdılması istiqamətində onlarla ölkənin nüfuzlu ali məktəblərində, elmi mərkəzlərində Azərbaycanla bağlı konfranslar təşkil edib.

Известные журналисты и политические обозреватели мира говорят о Ходжалинском геноциде
Aзербайджанские диаспорские организации ежегодно организуют в престижных университетах США конференции о Ходжалинском геноциде и горьких последствиях этой резни. Данные встречи, научные дискуссии являются важным шагом в направлении признания ходжалинских реалий на международном уровне и доведения их до мировой общественности.
Во II Конференции глобального диалога под названием “Мост между прошлым и будущим”, посвященной 33-й годовщине Ходжалинского геноцида, в американском штате Иллинойс приняли участие журналисты, политические обозреватели, историки.
Aмериканский журналист, политический обозреватель Кельвин Дарк сказал: “Я узнал о длительном конфликте между Азербайджаном и Арменией во время поездки в Карабах в 2023 году. Во время пребывания в Азербайджане я узнал о конфликте, увидел разрушенные до основания населенные пункты и проводимые работы по реконструкции. Один из наиболее впечатливших меня моментов заключается в том, что, наряду с физическими разрушениям, психологические, ментальные и эмоциональные раны заживают дольше. Поэтому очень важны работа, проводимая в этом направлении, и вклад людей в данный процесс”.
Бразильская журналистка Фабиана Джейхан, отметившая, что карабахский вопрос стал для нее жизненной миссией, сообщила, что совершила поездку в освобожденные от оккупации районы в группе, состоящей из трех журналистов: “Из-за большого количества мин на территории это было в определенной степени рискованно. В то время не было ни аэропорта, ни транспортной инфраструктуры, однако мы рискнули, чтобы увидеть своими глазами. С тех пор карабахский вопрос стал для меня жизненной миссией, так как мы узнали, что Карабах в историческом и географическом отношении принадлежит Азербайджану. Сегодня я нахожусь здесь для того, чтобы стать голосом Ходжалы. Я пережила глубокое потрясение, кoгда узнала о произошедших в Ходжалы злодеяниях. Xoджалы был небольшим городом, там не было вооруженных сил. Нападение Армении на невинных людей ничем нельзя обосновать. Эту трагедию не следует забывать, дабы она не повторилась. Bсе мы – люди и должны объединиться во имя мира и справедливости для Ходжалы”.
Автор книги “От Toвуза до Карабаха”, международный журналист и аналитик Малик Аюб Сумбал, подчеркивая, что уделил ходжалинским событиям особое место в своем творчестве, сказал, что Ходжалинский геноцид является одной из самых чудовищных расправ, зафиксированных международными медиа: “В своей книге я широко проанализировал захватническую политику Армении и Ходжалинский геноцид. Это – первый глубокий анализ, опубликованный после Карабахской войны. Я посвятил Ходжалы отдельную главу, так как это – массовое убийство, совершенное на почве ненависти. Убийство невинных людей не может оставаться безнаказанным, преступники должны ответить в рамках международного права. Xoджалинская трагедия является одним из самых чудовищных примеров этнической чистки. В одну ночь были убиты более 600 человек, в том числе женщины и дети. Многие международные организации осудили это и требуют справедливости. A азербайджанский народ ежегодно чтит память невинных жертв этой трагедии”.
Доцент Национального университета обороны США Стефан Брукс сказал, что ходжалинские реалии никогда не должны быть забыты: “Прочитав о Ходжалинском геноциде, я пришел в ужас. А самая большая ирония заключается в том, что Армения отрицает это. Ходжалинская трагедия - одно из самых больших злодеяний в современном мире. Цель здесь заключалась не только в нанесении поражения врагу, но и в полном его уничтожении Взятие на прицел гражданского населения является военным преступлением, и об этой трагедии никогда не следует забывать. Если бы такая трагедия случилась с армянским народом, они не молчали. Основная проблема здесь - отсутствие человечности, сострадания и понимания”.
Напомним, что на сегодняшний день азербайджанские диаспорские организации провели при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в престижных вузах и научных центрах десятков стран связанные с Азербайджаном конференции, направленные на признание Ходжалинского геноцида.