İstanbulda “Azərbaycan Diaspor Gəncləri: Birlik və İnkişaf Forumu” keçirilir
Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunan “Azərbaycan Diaspor Gəncləri: Birlik və İnkişaf Forumu” keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Türkiyə Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) birgə tərəfdaşlığı çərçivəsində baş tutan forum iki gün davam edəcək. Foruma 28 ölkədən 29 azərbaycanlı, eləcə də Azərbaycana dost xalqları təmsil edən gənc diaspor fəalları qatılıb.
Forumun məqsədi Azərbaycan Diaspor Gənclərinin (ADG) gələcək fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyən edilməsi, xaricdə yaşayan və təhsil alan azərbaycanlı gənclərin şəbəkələşməsi, onların diaspor fəaliyyətinə cəlb olunmasıdır.
Açılış mərasimində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) deputatı, Türkiyə Azərbaycan Parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım, İstanbul şəhərinin Bağcılar rayonunun kaymakamı Abdullah Uçqun, TADEF-in rəhbəri Ədalət Turan və təşkilatın idarə heyətinin üzvləri, İstanbulda fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının rəhbərləri, Xalq artisti Əlixan Səmədov, Əməkdar artist Məlahət Abbasova, Əməkdar rəssamlar Yaşar Zeynalov və Teymur Rzayev iştirak edir.
Forum çərçivəsində “Müasir diaspor gəncliyi: təşkilatlanma, şəbəkələşmə və liderlik”, “Diaspor və lobbiçilik”, “Diaspor gənclərinin media və rəqəmsal aktivliyi” mövzularında təlimlər keçiriləcək. Eyni zamanda “Azərbaycan dilinin qorunması və təbliği”, “Azərbaycanın xarici siyasəti: Gənclərin ictimai diplomatiyada iştirakı”, “Gələcək əməkdaşlıq imkanları və ortaq layihələr” mövzularında panel müzakirələri təşkil olunacaq.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Diaspor Gənclərinin (ADG) 2026–2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planının müzakirəsi, yeni koordinatorların təqdimatı və mədəni proqramların keçirilməsi nəzərdə tutulur.

“Azerbaijani Diaspora Youth: Unity and Development Forum” dedicated to the February 2 – the Day of Azerbaijani Youth, is held in Istanbul, Republic of Türkiye.
The two-day forum is jointly organized by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and the Federation of Turkish-Azerbaijani Associations (TADEF). The forum is attended by 29 young Azerbaijani diaspora activists as well as representatives of friendly peoples from 28 countries.
The aim of the forum is to define future directions for Azerbaijani Diaspora Youth, strengthen networking among Azerbaijani youth living and studying abroad, and involve them in diaspora activities.
Valeh Hajiyev First Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Shamil Ayrim, Member of the Turkish Grand National Assembly (TBMM) and head of the Türkiye-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group, Abdullah Uchgun, District Governor of Baghjılar in Istanbul, Adalat Turan, Chairman of the  TADEF, and members of TADEF’s Board, heads of diaspora organizations in Istanbul, People’s Artist Alikhan Samadov, Honoured Artist Malahat Abbasova, Honoured Art Worker Rashad Zeynalov, and Honoured Painter Teymur Rzayev, participate in the opening ceremony of the forum.
Within the framework of the forum, training sessions will be held on topics “Modern Diaspora Youth: Organization, Networking, and Leadership," "Diaspora and Lobbying," and "Media and Digital Engagement of Diaspora Youth." Panel discussions will focus on "Preservation and Promotion of the Azerbaijani Language," "Azerbaijan's Foreign Policy: Youth Participation in Public Diplomacy," and "Future Cooperation Opportunities and Joint Projects."
Moreover, the discussion of the Azerbaijani Diaspora Youth Action Plan for 2026–2028, the introduction of new coordinators, and cultural programs are planned.