İstanbulda “Azərbaycan Diaspor Gəncləri: Birlik və İnkişaf Forumu” keçirilir
Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunan “Azərbaycan Diaspor Gəncləri: Birlik və İnkişaf Forumu” keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Türkiyə Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) birgə tərəfdaşlığı çərçivəsində baş tutan forum iki gün davam edəcək. Foruma 28 ölkədən 29 azərbaycanlı, eləcə də Azərbaycana dost xalqları təmsil edən gənc diaspor fəalları qatılıb.
Forumun məqsədi Azərbaycan Diaspor Gənclərinin (ADG) gələcək fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyən edilməsi, xaricdə yaşayan və təhsil alan azərbaycanlı gənclərin şəbəkələşməsi, onların diaspor fəaliyyətinə cəlb olunmasıdır.
Açılış mərasimində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) deputatı, Türkiyə Azərbaycan Parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım, İstanbul şəhərinin Bağcılar rayonunun kaymakamı Abdullah Uçqun, TADEF-in rəhbəri Ədalət Turan və təşkilatın idarə heyətinin üzvləri, İstanbulda fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının rəhbərləri, Xalq artisti Əlixan Səmədov, Əməkdar artist Məlahət Abbasova, Əməkdar rəssamlar Yaşar Zeynalov və Teymur Rzayev iştirak edir.
Forum çərçivəsində “Müasir diaspor gəncliyi: təşkilatlanma, şəbəkələşmə və liderlik”, “Diaspor və lobbiçilik”, “Diaspor gənclərinin media və rəqəmsal aktivliyi” mövzularında təlimlər keçiriləcək. Eyni zamanda “Azərbaycan dilinin qorunması və təbliği”, “Azərbaycanın xarici siyasəti: Gənclərin ictimai diplomatiyada iştirakı”, “Gələcək əməkdaşlıq imkanları və ortaq layihələr” mövzularında panel müzakirələri təşkil olunacaq.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Diaspor Gənclərinin (ADG) 2026–2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planının müzakirəsi, yeni koordinatorların təqdimatı və mədəni proqramların keçirilməsi nəzərdə tutulur.

В Стамбуле проходит “Форум единства и развития: азербайджанская диаспорская молодежь”
В городе Стамбул Турецкой Республики проходит “Форум единства и развития: азербайджанская диаспорская молодежь”, посвященный 2 Февраля – Дню азербайджанской молодежи.
Мероприятие, организованное в рамках совместного партнерства Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF), продлится два дня. В форуме принимают участие 29 азербайджанцев, а также молодые активисты диаспоры, представляющие дружественные Азербайджану народы, из 28 стран.
Цель мероприятия заключается в определении направлений дальнейшей деятельности азербайджанской диаспорской молодежи (AДМ), сетевом взаимодействии проживающей и обучающейся за рубежом азербайджанской молодежи, привлечении ее к диаспорской деятельности.
В церемонии открытия принимают участие первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев, депутат Великого Национального Собрания Турции (BНСТ), руководитель межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Шамиль Айрым, каймакам района Багджылар города Стамбул Абдулла Учгун, руководитель TADEF Адалят Туран и члены правления организации, руководители действующих в Стамбуле диаспорских организаций, народный артист Алихан Самедов, заслуженная артистка Малахат Аббасова, заслуженный деятель искусств Рашад Зейналов и заслуженный художник Теймур Рзаев.
В рамках форума будут организованы тренинги на темы “Современная диаспорская молодежь: организационное становление, сетевое взаимодействие и лидерство”, “Диаспора и лоббизм”, “Медийная и цифровая активность диаспорской молодежи”. Кроме того, планируется проведение панельных дискуссий на темы “Сохранение и пропаганда азербайджанского языка”, “Внешняя политика Азербайджана: участие молодежи в общественной дипломатии”, “Возможности дальнейшего сотрудничества и совместные проекты”.
Одновременно предусмотрены обсуждение Программы действий азербайджанской диаспорской молодежи (AДМ) на 2026–2028 годы, представление новых координаторов и организация культурных программ.