İsrail mətbuatı İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının səfirliyimizə hücumla bağlı İrana çağırışından yazıb
Səudiyyə Ərəbistanı Tehranla barışmağa çalışsa da, İslam Konfransı Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurası buna razı deyil.
Tanınmış israilli siyasi şərhçi və jurnalist, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin təsisçisi və baş direktoru Reyçel Avraham bu barədə ölkəsinin geniş oxucu kütləsinə malik populyar “Israel Hayom” qəzetində dərc olunmuş məqaləsində yazıb.
Müəllif bu yaxınlarda İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun britaniyalılarla İran İnqilab Keşikçiləri Korpusunun terror təşkilatı kimi tanınmasının vacibliyini müzakirə etmək üçün Londona səfər edəcəyi barədə xəbər yayıldığını diqqətə çatdırıb. Yaxın Şərqdə ən mühüm sünni dövləti olan Səudiyyə Ərəbistanı və İran arasında münasibətlərin normallaşmasına dair razılaşmanı İsrail Dövlətinə strateji zərbə kimi qiymətləndirən politoloq İrandakı ayətullahların Çinin vasitəçiliyi ilə Yəməndə husiləri cilovlamaq barədə öhdəlik götürməsinin beynəlxalq təcriddən qurtulmaq məqsədindən qaynaqlandığını diqqətə çatdırıb.
İsrail və Azərbaycan üçün bu yaxınlaşma sazişinin pis xəbər olduğunu vurğulayan politoloq İsrailin varlığına son qoymağı hədəfləyən molla rejiminin onun ölkəsi ilə strateji müttəfiqliyinə görə son vaxtlar Bakını da hədələdiyini bildirib. Qeyd olunub ki, İran təkcə İsrail daxilindəki yəhudilərə hücum etmir. Səudiyyə-İran yaxınlaşması ilə bağlı sözügedən xəbər məhz bu günlərdə 2021-ci ildə Halledə alman sinaqoquna edilən və 3 nəfərin ölümü ilə nəticələnən hücumun, habelə Beynəlxalq Holokostu Anma Günündə Azərbaycan səfirliyinin yüksək rütbəli təhlükəsizlik əməkdaşını qətlə yetirilməsinin arxasında İran İnqilab Keşikçiləri Korpusunun dayanmasına dair ciddi şübhələrin mövcudluğu məlum olduqdan sonra yayılıb.
Bununla belə, Səudiyyə Ərəbistanı Tehranla barışmağa çalışsa da, İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurası bunu etmir. Belə ki diqqətə çatdırılıb ki, bu yaxınlarda Şura qəbul etdiyi qətnamədə Beynəlxalq Holokostu Anma Günündə Tehrandakı Azərbaycan səfirliyinə edilən hücumu pisləyib, İran hökumətini hərtərəfli araşdırma aparmağa, günahkarları məsuliyyətə cəlb etməyə və Azərbaycanın İrandakı diplomatik nümayəndəliklərinin təhlükəsizliyini təmin etməyə çağırıb, eyni zamanda İslam Respublikasının qeyd olunan istiqamətdə indiyədək heç bir addım atmadığını vurğulayıb. Müəllif bunu bugün - cari il martın 29-da Təl-Əvivdə səfirlik açmağı planlaşdıran Bakını “cəzalandırmaq’ istəyən İranın terrora himayədarlıq edən dövlət olması ilə izah edib.
İsrailli politoloq əlavə edib ki, Tehranın Bakını “cəzalandırması” Azərbaycan səfirliyinə hücumla bitmir. İran onilliklər ərzində azərbaycanlıları və ölkənin digər qeyri-fars xalqlarını öz ana dillərində təhsil almaq hüququndan məhrum etməklə, azərbaycanlı ailələri övladlarına farsca adlar qoymağa məcbur etməklə, Azərbaycan toponimikasınıı farslaşdırmaqla sıxışdırıb. Bütün bunlarla yanaşı, son günlər Türkiyə mətbuatında İranın Qarabağda ermənilər üçün təlim düşərgəsi yaratdığı və burada 4000-ə yaxın iranlı terrorçunun fəaliyyət göstərdiyi, molla rejiminin təkcə erməni separatçılarına deyil, həm də PKK-ya təlim keçməsinə dair məlumatlar yayıldığı da diqqətə çatdırılıb.

Israeli press writes about OIC FM Council’s call on Iran regarding the armed attack on Azerbaijani Embassy
29 March, 2023
“While Saudi Arabia is seeking reconciliation with Tehran, the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Conference is not”- writes Rachel Avraham, CEO of the Dona Gracia Center and the editor of the Economic Peace Center for “Israel Hayom”
“It was recently reported that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu is set to visit London in order to discuss with the British the importance of them designating the Iranian Revolutionary Guards as a terror organization. This comes after the Saudi-Iranian normalization deal caused a strategic blow to the State of Israel, when the ayatollahs in Iran agreed to restrain the Houthis and to strike a rapprochement deal with the most important Sunni state in the Middle East under Chinese mediation in an effort to ease its isolation. For Israel and Azerbaijan, this rapprochement deal is bad news, as Tehran routinely chants "death to Israel," denies that six million Jews were murdered in the Holocaust, supports and arms Palestinian terror groups that are responsible for killing Israelis, and stands behind Hezbollah, another Iranian proxy in Lebanon, which seeks the destruction of Israel. Simultaneously, the Iranians have also been threatening Baku in recent days over their strategic alliance with the Jewish state.
Recently, the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation adopted a resolution against the Islamic Republic of Iran following the attack upon the Azerbaijani Embassy. In the resolution, the Organization of Islamic Cooperation member states condemned the attack upon the Azerbaijani Embassy that took place on International Holocaust Memorial Day a couple of months ago, urged the Iranian government to conduct a thorough investigation, to bring the perpetrators to justice, and to ensure the security of Azerbaijani diplomatic missions in Azerbaijan. So far, the Islamic Republic has failed to do any of this. This is because the Islamic Republic of Iran is a state sponsor of terrorism, which sought to punish Baku for their opening up of an embassy in Tel Aviv, whose grand opening is slated for March 29th.
However, Tehran's punishment of Baku did not end with their attack upon the Azerbaijani Embassy. For decades, Iran has been suppressing the Azeris and other non-Persian peoples of Iran, denying them the right to study in their mother tongue. They have forced Azerbaijani families to give their children Persian names and have changed the names of Azerbaijani areas to Persian names. Anyone who protests this is arrested, tortured, or even killed. Not only the Azerbaijanis, who make up 40 percent of Iran, have been treated like this, but also the Ahwaz, the Baloch and many other nations living in the Islamic Republic of Iran” the article says.